به گزارش خبرنگار برنا از لرستان، سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان لرستان در این آیین با اشاره به بیانات رهبر فرزانه انقلاب گفت: رهبر انقلاب سال جاری را به عنوان سال حمایت از کار و سرمایه ایرانی معرفی کرده است و باید با بهره گیری از تمام توان در راستای بومی سازی علوم و صنایع تلاش کنیم.

قباد بیرانوند افزود: علم برای عمل همانند فکر برای اتم است و همانگونه که کار بدون علم کم اثر است، علم بدون کار نیز بی اثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده و در راستای استفاده از تمام ظرفیت‌ها و تفکرات موجود، در سال‌های گذشته کارآموزان و دانش پژوهان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان لرستان در منطقه رتبه‌های نخست را کسب می‌کنند که این مهم نشان دهنده تلاش وافر همه مجموعه در راستای دانش پژوهی و پیشرفت علمی آنان است.

بیرانوند با اشاره به وجود 31 پارک علم و فناوری در استان اظهار داشت: در حال حاضر 115 مرکز رشد در استان فعالیت دارند که دانش آموختگان و نخبگان علمی از این مراکز به جامعه خدمت رسانی می‌کنند.

وی همچنین به ثبت اختراعات توسط جوانان استان اشاره کرد و افزود: جوانان و دانش پژوهان لرستانی در سال‌های اخیر توانسته‌اند با حمایت سازمان‌های دانش پژوه و با استفاده از دانش خود در سال 90 یک هزار و 126 اختراع را در کشور به ثبت برسانند.

بیرانوند در ادامه با اشاره به روش‌های پژوهش محوری، علم گرایی، آموزش محوری و کارآفرینی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: دانشگاه‌ها با روش‌های یاد شده در تعلیم و تربیت دانشجویان بخشی از مشکلات را رفع می‌کنند.

وی افزود: کارآفرینی و مهارت آفرینی بخش مهمی از خدمات مراکز علمی محسوب می‌شود که به عنوان سرمایه عظیمی در جامعه محسوب می‌شود و شاید آن‌را کلید رفع مشکلات دانست.

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان اضافه کرد: در مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون آموزش و پژوهش کمیته مهارت تشکیل شده که از مهارت به صورت بنیادی برای رفع مشکلات استفاده می‌شود.

وی افزود: در کشورهای پیشرفه جهان برای رفع مشکلات و ایجاد اشتغال و پیشرفت، 70 درصد علم را به کارگیری می‌کنند و این در حالی است که کشور ما تنها 17 درصد پایه علمی استفاده می‌شود.

بیرانوند با انتقاد از مشکل مدرک گرایی در سال‌های اخیر اضافه کرد: این مشکل در حال گسترش بوده و صلاحیت‌های حرفه‌ای افراد نادیده گرفته می‌شود که این مهم می‌تواند در رشد و توسعه صنایع و ایجاد بازار کار به صورت علمی و عملی موثر باشد.

وی با اشاره به یکپارچه سازی مسوولیت آموزش‌های مهارتی نیز اظهار داشت: آموزش‌های مهارتی باید به صورت یکپارچه و توسط یک ارگان خاص آموزش داده شوند تا علاوه بر رفع مشکلات بیکاری در بالا بردن سطح سواد مهارت آموزان نیز تسریع می‌شود.

بیرانوند در ادامه با اشاره به اهمیت مهارت در اقتصاد مقاومتی نیز افزود: موضوع مهارت به عنوان شاه کلید در رفع مشکلات اقتصادی و اشتغالی محسوب می‌شود و با داشتن آموزش‌های نوین و کلاسیک و مدون توسط کارآموزان می‌توان آنان را در بستری مناسب و برای مدت طولانی مشغول به فعالیت کرد.

وی گفت: برای ترویج این فرهنگ در ماه‌های گذشته 15 رشته تخصصی برای نخستین بار در استان، در مرکز شماره یک خرم آباد راه اندازی شده که با راه اندازی این رشته‌ها در استان، می‌توان دانش آموختگان جدیدی را برای بازار کار در سراسر کشور مهیا کرد.

رییس پارک علم و فناوری استان لرستان نیز در این آیین، اشتغال را از جمله پارامترهای عدالت و پیشرفت در جامعه دانست و اظهار داشت: اشتغال مبتنی بر دانش و فناوری می‌تواند به عنوان سرمایه و تولید مهم در کشور محسوب شود.

مجید یاراحمدی افزود: اشتغال مبتنی بر دانش نیز به عنوان یک تولید با ارزش و قابل توجه محسوب می‌شود که مراکز دانش بنیان برای تحقق این مهم در تلاش هستند تا با علمی کردن مراکز تولید اشتغال، در راستای اشتغال مبتنی بر علم گام بردارند.

وی با اشاره به جایگاه کشور در منطقه در مورد تولید علم تصریح کرد: در حال حاضر کشور ایران از جایگاه بسیار خوبی در تولید علم در جهان و منطقه قرار دارد به‌طوریکه در مورد نانو و فناوری در رتبه پنجم جهان و رتبه نخست در منطقه قرار دارد.

در پایان این مراسم نیز از طرف رییس بنیاد ملی نخبگان استان لرستان به نفرات برتر و مدال آوران المپیاد مهارت 75 میلیون ریال هدیه پرداخت شد.

تیم لرستان در المپیاد مهارت کشور در تابستان جاری 2 مدال طلا، یک مدال برنز و هشت دیپلم افتخار را کسب کرد.