به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، فرزانه بیرانوند نایب‌ رییس هیأت پزشکی ورزشی لرستان با بیان این‌که این هیأت در سال 74 با اسم «انجمن‌های پزشکی ورزشی آقایان و بانوان» تشکیل شد، ادامه داد: در آن موقع فعالیت‌های اولیه‌ هیأت به شکل منسجم، علمی و کاربردی صورت نمی‌گرفت؛ به طوری که نقش اولیه‌ انجمن‌ها فقط صدور بیمه‌ ورزشی ورزشکاران، ارایه‌ خدمات پزشکی اولیه و پوشش برخی از مسابقات و رقابت‌ها بود.

فرزانه بیرانوند از نام برد و اظهار داشت: پس سال‌ها توانستیم ساختمانی از اداره‌ کل ورزش و جوانان لرستان دریافت کنیم که با تلاش‌های اعضای هیأت پزشکی ورزشی این ساختمان ترمیم و بازسازی شد.

بیرانوند از کمیته‌های خدمات درمانی، آموزش‌و‌پژوهش، تغذیه‌ ورزشی، دوپینگ، امور بانوان، روانشناسی، روابط‌عمومی، توان‌بخشی و پوشش مسابقات به عنوان کمیته‌های تشکیل‌دهنده‌ هیأت پزشکی ورزشی لرستان نام برد و افزود: تمامی اعضای هیأت در کنار هم و همگام با هم در قالب کمیته‌های مختلف ارائه‌ی خدمت می‌کنند.

نایب‌رییس هیأت پزشکی ورزشی لرستان به فعالیت‌های کمیته‌ آموزش این هیأت اشاره کرد و گفت: کمیته‌ آموزش با همکاری سایر کمیته‌ها کلاس‌های مختلف آموزشی، همایش‌های ورزشی، تغذیه‌ی ورزشی، کمک‌های اولیه، آموزش مکمل‌ها و روانشناسی ورزشی برگزار کرده است.

بیرانوند از آموزش و ارایه‌ اطلاعات ‌و ‌آگاهی به ورزشکاران قبل از صدور کارت بیمه‌ ورزشی و پوشش پزشکی به عنوان اولویت‌های کاری هیأت پزشکی ورزشی لرستان یاد کرد و بیان داشت: قبل از این که بخواهیم قهرمان ملی داشته باشیم باید یک ورزشکار سالم و آگاه پرورش دهیم.

وی در ادامه روانشناسی ورزشی را مهم‌ترین بعد آموزشی هیأت پزشکی ورزشی لرستان برشمرد و اظهار داشت: متأسفانه با برگزاری مسابقات بین‌المللی و جهانی ورزش پاک به سمت تجاری شدن رفته که همین امر سبب شده برخی از ورزشکاران به دوپینگ و مکمل‌های غیر مجاز روی بیاورند.

نایب‌رییس هیأت پزشکی ورزشی لرستان اضافه کرد: در این راستا روانشناسی ورزشی به منظور آموزش سطح آگاهی ورزشکاران در دستور کار قرار گرفت؛ به طوری که در ابتدای شروع ورزش حضور روانشناس ورزش در کنار مربی لازم و ضروری است.

بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود به مرکز پیکرسنجی اشاره و تصریح کرد: در کنار پیکرسنجی یک روانشناس ورزشی حضور دارد که فرد مراجعه‌کننده را به ورزش متناسب با روحیه و توانمندی‌اش سوق می‌دهد.