به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، در گردهمایی هم اندیشی کشت محصولات پائیزه که با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیرعامل بانک کشاورزی، مدیر شعب بیمه، مدیرعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی، مدیران کل ادارات تابعه سازمان، مدیران و کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان های استان که در سالن همایش های جهاد کشاورزی برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین موسوی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان براساس حدیثی از پیامبر گرامی اسلام گفت: خداوندحقوق مردم را برحقوق خود مقدم دانسته و کسانی که بتوانند حق بندگان خدا را پرداخت کنند حتماً حقوق خداوند را هم پرداخت خواهند کرد. 

وی همچنین در رابطه با نشانه افراد مومن از جمله حفظ اسرار، مدارا کردن با مردم و صبر مطالبی بیان کرد. 

سپس پیرحیاتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان ضمن ارائه راهکارهای کشت پائیزه اهداف سازمان در کشت های استراتژیک نظیر گندم و کلزا گفت: تاکنون و براساس شاخص های شهرستانی ادوات بین شهرستان ها توزیع شده و مقدار 20 هزارتن کود ازته به کشاورزان توزیع شده است.

وی با اعلام اینکه بذور مادری توسط بخش خصوصی تهیه و تأمین می شود و از کارشناسان خواست جهت اعتماد مردم بر روی این بذور نظارت کافی داشته باشند. 

در ادامه مهندس هداوند مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ازنا به نمایندگی دیگر شهرستان های استان با توجه به مسائل و مشکلات فراروی کشت پائیزه در رابطه با هزینه بالای کشت، تلفات آب با توجه به زیرساخت های کشاورزی استان، قیمت بالای بذور مادری مطالبی بیان کرد. 

در این همایش گودینی مدیرعامل بانک کشاورزی استان با اعلام اینکه تأمین منابع مورد نیاز بخش کشاورزی برعهده بانک کشاورزی است، گفت: از 25 درصد تخصیص تسهیلات بانک ها به بحث کشاورزی، بانک کشاورزی توانسته در این رابطه خوب عمل کند و مبلغ 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند. 

وی با اعلام اینکه تقریباً 95 درصد تسهیلات بانک کشاورزی به این بخش اختصاص داشته افزود: بیشتر مصوبات بانک های استان مربوط به بانک کشاورزی است که میزان آن به یک میلیون و 200 میلیون رسیده است. 

وی در پایان از دیگر بانک ها خواست جهت پایداری در کشاورزی و استقلال در آن توجه ویژه به بخش داشته باشند.

سپس دادگر مدیر زراعت سازمان در مطالبی گفت: 75 درصد از اراضی این استان به صورت دیم کشت می شود، لذا از 199 هزار و 886 هکتار مزارع آبی استان میزان تولید یک میلیون و 900 هزار تن و در 586هزار و 760 هکتار دیم آن حدود 492 هزار تن تولید محصول کنند.

وی همچنین از کشاورزان هم استانی خواست تا سه سال متوالی از بذر مادری که در دست دارند استفاده کنند.