به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، با وزیدن نسیم اعتدال وامیسد در دولت یازدهم وحضور یک استاندار کاملا پرکار وعاری از سیاسی کاری در استان به وضوح در این شش ماهه در استان شاهد حضور سرمایه گذاران وبخش خصوصی داخلی وحتی خارجی در استان هستیم.

در جریان معرفی برخی از فرمانداران استان، مباحث و موضوعات گوناگونی مطرح شد که علاوه بر شرایط خاص هر یک شهرستان‌ها، تعدادی از آن‌ها ضرورت‌هایی هستند که شامل کل استان شده و امروزه بیش از پیش ضرورت دارند.

سرمایه‌گذاری و توجه به موضوع اشتغال از جمله این مباحث است که تقریباً در جریان تودیع و معارفه فرمانداران بروجرد، خرم آباد، چگنی مطرح و مورد تأکید استاندار و فرمانداران جدید قرار گرفت و به نوعی کلیدواژه بحث‌های مهم آن‌ها بود.

البته استاندار لرستان در آغازکارخود نیز این موضوع را به عنوان یکی از نیازهای اصلی استان مطرح و در ادامه نیز سعی کرد تا زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاران و به تبع آن رشد سرمایه‌گذاری در استان را به گونه‌ای فراهم کند که علاوه بر تسریع در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مهم، فضای کسب‌و‌کار و وضعیت اشتغال در استان بهبود یابد.

نکته جالب توجه اینک بازوند از مدیران و مسئولان استان در بخش‌های مختلف نیز خواسته تا چنین موضوع مهمی را جدی بگیرند و با هدف تحرک بخشیدن به اقتصاد استان، به جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌هایی که استان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی در آن‌ها برخوردار است، تلاش وافری داشته باشند.

البته در کنار این بحث، موضوعات مهمی چون پیگیری‌های مستمر برای جذب اعتبارات کافی و تلاش برای تسریع در طرح‌ها و پروژه‌های مهم شهرستانی، استانی و ملی نیز مورد تأکید استاندار قرار گرفته است.

در جریان تغییر مدیریت ارشد برخی شهرستان‌های استان نیز بار دیگر چنین موضوع مهمی مطرح شد و این بار علاوه بر استاندار که به نوعی ضرورت‌های مهم را یادآوری کردند، فرمانداران جدید نیز چنین ضرورت‌هایی از جمله سرمایه‌گذاری را مورد تأکید قرار دادند و حتی آن را به عنوان اولویت کار خود معرفی کردند.

اظهارات و گفته‌های امیدوارکننده مدیران شهرستانی و محوریت بحث سرمایه‌گذاری در این اظهارات نشان می‌دهد که فرمانداران جدید نه‌تن‌ها بر خواسته استاندار در پرداختن به یکی از اصلیترین ضرورت‌ها و نیازهای استان توجه دارند، بلکه آن را در برنامه‌های کاری خود قرار داده‌اند تا با رونق بخشیدن به بخش سرمایه‌گذاری و تولید، به رشد و توسعه شهرستان و استان کمک کنند.

در این خصوص استثنایی وجود ندارد و تقریباً در همه نقاط استان با توجه به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود از یکسو و ضرورت‌ها و نیاز‌ها و اولویت‌های توسعه استان از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری و تلاش برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان از اهمیت فراوانی برخوردار است.

حال که مدیریت شهرستان‌ها به نوعی تعیین‌تکلیف شده و تعدادی از فرمانداران جدید معرفی شده‌اند، شایسته است چنین موضوع مهمی مورد توجه قرار گیرد و حرف‌ها و گفته‌ها از سطح اظهارات خارج شده و در عرصه عمل خود را نشان دهد تا مردم شریف استان که اکنون با امیدواری به موضوع نگاه می‌کنند، در آینده شاهد تحقق آن در حوزه‌های مختلف باشند.

استاندار لرستان در گفتگو با خبرنگار برنابا بیان اینکه لرستان دارای بسترهای بسیار خوبی برای توسعه سرمایه گذاری است، اظهارکرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی باید ‌‌نهایت همکاری و مساعدت را با سرمایه گذاران داشته باشند تا بتوان در آینده‌ای نزدیک شاهد توسعه سرمایه گذاری و اشتغال در استان باشیم.

وی با اشاره به اینکه از سرمایه گذار و سرمایه گذاری در استان حمایت می‌کنیم، اظهارکرد: نگاه ما به عنوان بخش دولتی همواره حمایتی بوده و آنچه در حیطه کاری ماست حمایت از بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در تصمیم گیری‌ها باید منافع ملی و مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی مد نظر باشد، گفت: حفظ ارزش کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی از دیگر مواردی است که باید به طور جد مورد توجه قرار گیرد.

استاندارلرستان بر فعال شدن بیش از پیش بخش خصوصی استان تاکید کرد و گفت: برگزاری جلسات منظم کار‌شناسی، تشویق سرمایه گذاران، رفع موانع قانونی و نیز کوتاه کردن روند اداری سرمایه گذاری از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند به توسعه سرمایه گذاری در استان بیانجامد.

هوشنگ بازوندر کشاورزی رابه عنوان یک قطب مهم اقتصادی در استان مورد تاکید قرار داد و افزود: تشویق کشاورزان برای اجرای الگوهای مناسب کشاورزی و اجرای طرح ارتقای کیفیت و شناسه تولید در محصولات استراتژیک استان باید مورد توجه قرار گیرد.
 
وی بابیان اینکه بخش خصوصی آزادی عمل بیشتری دارد ومحدودیت‌های مدیران دولتی را ندارند، اظهار کرد: آنچه در حیطه کار وفعالیت ماست بیشتر نگاه حمایتی به بخش خصوصی است.

استاندار لرستان افزود: در مقابل انتطار می‌رود سرمایه گذاران محترم تلاش مضاعفی به خرج دهد چرا که فضای رقابتی امروز وصادرات در بازارهای هدف، مخاطبین خاص خود را دارد.

گزارش از کریم داودی نژاد خبرگزاری برنا لرستان