به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا از لرستان، هوشنگ بازوند در بازدید از روند اجرای آزادراه اراک - خرم آباد به خبرنگاران گفت: پروژه آزادراه اراک - خرم آباد ادامه پروژه آزاد راه خرم آباد - پل زال است و محل اتصال کریدور جنوب به شمال خواهد بود از این رو یک پروژه ملی و مهم محسوب می شود.

بازوند اظهار کرد: یکی از زیرساخت های احداث آزادراه بحث سرمایه گذاری آن است که سرمایه گذاری این پروژه را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بر عهده گرفته است.

وی افزود: به ازای اجرای هر کیلومتر از این آزادراه پنج میلیارد تومان هزینه پیش بینی شده است.

استاندار لرستان میزان اعتبار احداث آزادراه اراک- خرم آباد را بالغ بر 700 میلیارد تومان دانست و گفت: پیش بینی می شود تا سه ماه اول سال 95 این پروژه به بهره برداری برسد.

بازوند گفت: قرارگاه خاتم الانبیا برای اجرای این پروژه با دولت مشارکت کرده و 40 درصد مبالغ این پروژه را دولت هزینه خواهد کرد و تا کنون این قرارگاه از 40 درصد دولت برای اجرای پروژه هزینه کرده است.

وی با اشاره به تقسیم بندی پروژه در محدوده لرستان به سه قطعه گفت: قطعه دو این پروژه از 68 کیلومتری آزادراه شروع شده و تا 99 کیلومتری آزادراه ادامه دارد.

استاندار لرستان با بیان اینکه قطعه سوم پروژه از 99 کیلومتری آزادراه شروع شده و تا 120کیلومتری آن ادامه دارد، عنوان کرد: قطعه چهارم این پروژه در محدوده استان لرستان نیز 15 کیلومتر است.

بازوند یادآور شد: 35 کیلومتر از آزادراه باقی مانده است و تا سه شنبه همین هفته مشاور مربوط طرح خود را ارائه خواهد داد.

بنابر این گزارش در جریان این بازدید مقرر شد که تا آخر هفته جاری اداره کل منابع طبیعی به استعلام های صورت گرفته توسط پیمانکاران پروژه آزادراه اراک - خرم آباد پاسخ دهد.

همچنین معاون عمرانی استانداری لرستان نیز طی هفته جاری ضمن بازدید از محل پروژه نسبت به رفع مشکلات پیمانکاران اقدام خواهد کرد.

همچنین مقرر شد که ظرف مدت زمان 10 روز فرماندار خرم آباد نسبت به رفع مشکلات مربوط به معارضین پروژه اقدام کند.

در راستای رفع مشکل سوخت ماشین آلات مشغول به کار در قطعات دوم و چهارم پروژه مقرر شد که ظرف مدت زمان چهار روز شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه لرستان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

استاندار لرستان تصریح کرد: اجرای طرح آزاد راه اراک – خرم آباد به عنوان قسمتی از طرح بزرگ و ملی کریدور شمال به جنوب کشور، از اهمیت ویژه ای در ایجاد و توسعه زیرساخت های بخش حمل و نقل کشور استان برخوردار است.

وی با تاکید بر رفع موانع موجود در مسیر اجرای این پروژه ملی، گفت: یکی از وظایف مهم دستگاه های اجرایی استان لرستان در سال جاری، فراهم کردن زمینه مناسب با هدف سرعت بخشی به روند اجرای این طرح عمرانی است.

نماینده عالی دولت در لرستان با اشاره به برنامه زمان بندی شده برای اجرای این پروژه، اظهار کرد: این پروژه عمرانی در یک دوره سه تا چهار ساله با مشارکت فعال قرارگاه سازندگی خاتم به عنوان مجری طرح، اجرا خواهد شد.

بازوند با اشاره به اینکه احداث هر کیلومتر از این آزادراه حدود 50 میلیارد ریال هزینه دارد، افزود: این پروژه در قالب چندین قطعه، اجرا خواهد شد که عملیات اجرایی قطعه شماره سه آن به طول 20 کیلومتر درحال انجام است.

پروژه ملی آزادراه اراک - خرم آباد به طول بیش از 135 کیلومتر و به منظور تسهیل در تردد و حمل نقل به عنوان قطعه تکمیل کننده محورهای اصلی و ارتباطی شمال به جنوب کشور اجرا می شود.