مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان:

۱.۲ میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس به لرستان اختصاص دارد

1.2 میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس به لرستان اختصاص دارد

حدود 1 میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل است که که این جنگل های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش ترین ذخایر جنگلی جهان است.

مهرداد غضنفری امروز در جلسه احیاء جنگل‌های بلوط لرستان در خرم‌آباد، اظهار کرد: کارگروه حفاظت و احیاء جنگل های لرستان با مشخص شدن اعضا شکل گرفته است و امروز نخستین جلسه این کارگروه است که دو دستور کار در آن مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری برنا از خرم آباد، مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان گفت: حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل است که که این جنگل های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش ترین ذخایر جنگلی جهان است.
 
وی افزود: حدود 1 میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل است که که این جنگل های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش ترین ذخایر جنگلی جهان است.

غضنفری تصریح کرد: مهم ترین گونه گیاهی در جنگل های لرستان بلوط است که این نقش فوق العاده اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب می‌شوند.

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: جنگل های لرستان از سال 88 دچار بیماری و خسارت شده اند که بخشی از این بیماری متوجه عوامل انسانی و بخشی نیز به دلیل عوامل بیولوژیکی است و تا کنون تحقیقاتی در این زمینه انجام نشده است.

وی اظهار کرد: متأسفانه تا کنون راهکاری برای برطرف کردن مشکلات جنگل های لرستان ارائه نشده است و علت اصلی آن نیز عدم وجود یک طرح مدون مطالعاتی و تحقیقاتی است و همچنین اگر در این زمینه راهکاری ارائه شده است راهکارهای چندان کارآمد و مناسبی نبوده است.

غضنفری افزود: پس از برگزاری جلسات متعدد با مسئولان استانی و اعضای هیئت دولت و بررسی مشکل جنگل های لرستان این استان به عنوان دومین استان خسارت دیده از ناحیه جنگل های بلوط در حوزه زاگرس است که برای رفع این مشکل از سوی دولت مبلغی نیز به لرستان اختصاص یافته است که بسیار کم است.

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: پس از بررسی های انجام شده در استان تصمیم گرفته شد که یک کمیته شامل کارگروه های حفاظت، آفات، احیاء و کارگذاری در لرستان ایجاد شود تا به طور جدی این مسئله را مورد پیگیری قرار دهند.

وی بیان کرد: باید به طور اختصاصی روی بحث بلوط کار کنیم زیرا اگر فکر خسارات انسانی را در سر داشته باشیم باید به فکر معیشت ساکنان روستاها نیز باشیم که نتیجه کار های انجام شده در این زمینه باید در یک فرصت سه ماهه مورد بررسی قرار گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار لرستان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار لرستان

    اخبار برگزیده