به گزارش خبرگزاری برنا از مهرداد فتحی بیرانوند در جلسه کمیته حفاظت و احیای جنگلهای شهرستان دورود اظهار کرد: 40 درصد منابع آبی کشور از جنگلهای زاگرس تامین می شود که نشان از اهمیت این جنگل ها دارد.

وی با اشاره به گونه‌های درختی در جنگل‌های لرستان افزود: در استان لرستان 180 گونه درختی و درختچه شناخته شده است که از اهمیت بالائی برخور دار است و باید با برنامه ریزی ویژه از این درخت ها مراقبت کنیم تا تخریب نشوند.

مدیر کل محیط زیست لرستان بیان کرد: 6 میلیون واحد دامی با یک میلیون نفر بهره‌بردار در استان لرستان وجود دارد که باید مواظب باشیم از محیط زیست و مراتع استفاده بی رویه نشود.

مهرداد فتحی بیرانوند بیان کرد: در پی گشت و کنترل یگان‎های اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در شهرستان‎های خرم‎آباد، پلدختر، الشتر، ازنا، کوهدشت و اشترانکوه طی چند وقت اخیر 30 شکارچی متخلف در این مناطق دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: همچنین از این افراد 27 اسلحه شکاری، دو کیلو TNT، 12 تور سالیک و 50 فشنگ نیز ضبط شده است.

مهندس فتحی بیرانوند ادامه داد: دو رأس بز کوهی، چهار بهله شاهین، دو کلکی، 74 قطعه کبک و سه قلاده سگ شکاری نیز از این افراد کشف و ضبط شده است.

فتحی بیرانوند به لزوم برنامه‌ریزی کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت اشاره کرد و گفت: آفت زدگی 500 هزار هکتار از جنگل های بلوط که از 10 تا 100 درصد خسارت دیده اند زنگ خطر را به صدا در آورده است.

وی تصریح کرد: جلوگیری از آتش سوزیها، کنترل بحران های زیست محیطی تجمیع آبادی های کمتر از 20 خانوار در مناطق جنگلی، پایش و احیاءجنگل، آموزش جوامع محلی و استفاده از سمن ها از جمله راه های حفاظت از جنگل ها است.

محمد قاسمی مسئول پیگیری کار گروه حفاظت و احیاء جنگلهای استان لرستان به کاهش بارندگی در استان اشاره و اظهار کرد: میانگین بارندگی استان از 532 میلمتر به 250 میلیمتر کاهش یافته که کاهش جنگل های استان یکی از علل های این کاهش است.

وی با عنوان اینکه سالانه 1.1 جنگلهای استان در حال نابودی است گفت: سالانه 12 هزار هکتار از جنگلهای استان نابود می شود و این موضوع نقش منفی در جذب آب دارد.

مسئول پیگیری کار گروه حفاظت و احیاء جنگلهای استان لرستان بیان کرد: دمای هوای استان لرستان در 50 سال گذشته 8 درجه افزایش یافته است که علاوه بر از بین رفتن خاک و کاهش اکسیژن نابودی حیات وحش را به دنبال دارد.

وی به کمبود محیط بان برای حفاظت از جنگلهای استان اشاره کرد و گفت: در کشورهای اروپائی برای حفاظت از هر 500 هکتار جنگل یک نفر محیط بان وجود دارد این درحالی است که در برخی نقاط استان لرستان برای هر 35 هزار هکتار جنگل فقط یک محیط بان وجود دارد.