نبود اسپانسر مالی ،سرمایه گذاری نکردن روی رده های سنی پایه ،خروج بازیکنان مطرح از استان و نبود امکانات زیرساختی مهم ترین مشکلاتی هستند که فوتبال استان با آنها مواجهه بوده است.
به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ،فوتبال خرم آباد در سال های اخیر کمترین پیشرفتی را تجربه کرده است و این روزها از گذشته در خشان خود ،فاصله گرفته است . خیلی ها روزهای خوب گذشته فوتبال استان در دهه 60را به یاد دارند، در آن سال ها که تیم فوتبال خیبرخرم آباد یکی از تیم های شگفتی ساز کشور لقب داشت . کسب عنوان نایب قهرمانی جام حذفی فوتبال کشوروشکست تاریخی پرسپولیس تهران از خاطرات به یاد ماندنی تیم ریشه دار شهر خرم آباد بود . با افول خیبر دوران افت فوتبال خرم آباد هم آغاز شد،این موضوع حکایت بسیار تلخی برای فوتبال دوستان در خرم آباد بوجود آورد.بعد از آن دوران طلایی هرچه کردیم نتوانستیم به روزهای خوش گذشته برگردیم .برای برگشتن به روزهای خوش گذشته راه درازی در پبش است و همچنین موانع بسیاری در این عرصه وجود دارد. اما به راستی چه عواملی رونق فوتبال در این دیار را کمرنگ تر تز گذشته کرده و برای تجربه روزهای خوب گذشته چه باید کرد. برای برسی علل افت ونتیجه نگرفتن فوتبال خرم آباد پای صحبت جمعی از مسئولان ومربیان بومی می نشینیم.

عمده مشکلات فوتبال خرم آباد

رئیس هیات فوتبال خرم آباد بیان کرد :نبود اسپانسر مالی ،سرمایه گذاری نکردن روی رده های سنی پایه ،خروج بازیکنان مطرح از استان و نبود امکانات زیرساختی مهم ترین مشکلاتی هستند که فوتبال استان با آنها مواجهه بوده است، اگر بخواهیم در فوتبال پیشرفت کنیم باید این مشکلات را به حداقل برسانیم.
نبود زمین چمن کافی درمرکز استان
«ولی اله خسروی» گفت : هیات فوتبال خرم آباد زمین چمن به صورت اختصاصی در اختیار ندارد.یکی از کارهایی که اداره ورزش جوانان باید انجام بدهد این است که چمن های مجموعه تختی را به صورت رایگان به این هیات واگذارکند . وی افزود:هیات فوتبال استان ماهیانه یک میلیون هشتصد هزارتومان بابت اجاره این چمن ها به اداره ورزش وجوانان پرداخت می کند.

تبدیل زمین های فوتبال به مناطق مسکونی
خسروی ادامه داد:متاسفانه اندک زمین های فوتبال شهر خرم آباد تبدیل به مناطق مسکونی-تجاری و اداری شده اند. 25سال پیش که جمعیت شهر خرم آباد 200هزار نفر بود، 20 زمین فوتبال در آن داشت، ولی در حال حاضر با وجود جمعیتی نزدیک به 600 هزار نفر خرم آباد تنها دو زمین چمن فوتبال دارد .زمین های فوتبال پشته حسین آباد ،خیرآباد ،پامنار،کوروش(سه راه اسدآبادی) ،کیو ،دره گرم همگی بر اثر ضعف مفرط مسئولان ورزش استان تبدیل به مناطق مسکونی شده اند و این موضوع بدون شک بزرگترین ضربه را به فوتبال استان زده است.
وضعیت نامناسب فوتبال پایه در استان
خسروی اضافه کرد :در خرم آباد استعدادهای بسیار خوبی داریم ولی در استان به علت نبود کادر های استعداد یاب و مدارس فوتبال شرایط معرفی و پیشرفت این استعداد ها مهیا نیست. وی ادامه داد: این بازیکنان تا سن 13سالگی که سن قانونی مدارس فوتبال است درسطح شهر و زمین های نامناسب بدون مربی فعالیت می کنند وبعد از13 سالگی هم ،دیگر شرایط برای پیشرفت این بازیکنان مهیا نیست، که به نوعی یک فرصت سوزی در استعداد های این استان شکل می گیرد.

لیگ های استان محلی برای کشف استعدادها

مسئول برگزاری لیگ های پایه استان در این خصوص گفت : با توجه به اینکه لیگ های استان می توانند منبع خوبی برای پرورش استعدادهای فوتبالی لرستان باشند تمام تلاش خود را به کار بسته ایم که این ظرفیت را با کیفیت مطلوب سرپا نگه داریم.
«اسماعیل طولابی» ادامه داد: مشکل اصلی که در لیگ های استان وجود دارد،کمبود بودجه است. وی گفت: ما مجبوریم که هزینه برگزاری مسابقات لیگ های استان را از تیم های شرکت کننده دریافت کنیم، که البته به هیچ وجه این هزینه ها جوابگوی نیازها نیست. طولابی اضافه کرد: هزینه هایی از قبیل: تامین محل مسابقه ، هزینه های داوران هزینه ناظران مسابقات و هزینه های جانبی بخشی از هزینه های مورد نیاز برای برگزاری لیگ های استانی است.
نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی در فوتبال
طولابی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات فوتبال در لرستان این است که بخش خصوصی به صورت نیم بند هم در این عرصه ورود نمی کند. وقتی سرمایه گذار در عرصه فوتبال به خوبی هزینه کند یک سرمایه گذاری دوجانبه انجام داده است که هم به فوتبال استان کمک کرده و هم با برنامه ریزی دقیق می تواند هزینه های صرف شده را به صورت تصاعدی به دست آورد.

مربی هادر خرم آباد بدون حقوق کار می کنند

یکی از مربیان جوان فوتبال خرم آباد در خصوص مشکلات فوتبال استان گفت: نبود امکانات مالی برای مربیان یکی از علل پیشرفت نکردن فوتبال استان است.
«وحید مصطفوی»ادامه داد: مربی به عنوان معلم باید تا حدودی نیازهای مای اش برطرف شود که بتواند تمام توان خود را برای یادگیری شاگردانش بگذارد.
وی گفت: مربیان فوتبال استان از کم ترین حمایتی برخوردار نیستند ، بطوری که خیلی از این مربیان بدون دریافت حقوق و فقط به عشق ورزش فوتبال کار می کنند. مصطفوی در ادامه افزود: این موضوع در میان مدت باعث دلسردی این قشر زحمتکش فوتبال شده و کارآیی آن ها را به پایین ترین حد می رساند.
نبود امکانات اولیه در استان
یک بازیکن فوتبال در این باره گفت : تمام تیم های خرم آباد راببینید یک یا دوتوپ بیشتر ندارند یک دست لباس بیشتر ندارنداین در حالی است که باشگاهای دیگردر کشور در هررده بیش از 40توپ دارند وامکانات اولیه از کفش گرفته تا گرمکن وچند دست لباس در اختیاربازیکن قرار می دهنداین در حالی است که در خرم آباد خود بازیکن با هزینه شخصی باید این وسایل را تهیه کند.علاوه بر این امکانات از سرپرست گرفته تا پزشک در کنار این تیم ها می باشد ، تا بهترین اسپانسر های مالی.
"محمدرضانظری "ادامه داد برای پیشرفت باید یک آکادمی های استعداد یابی خوبی در استان وجود داشته باشد متاسفانه در سطح استان لرستان آکادمی استعداد یابی وجود ندارد وحتی هیچ باشگاه حرفه ای را هم در استان لرستان نمی توان پیدا کرد.
ایجاد زیر ساخت ها ،کارروی رده های پایه ، ارتقای سطح دانش مربیان راهای پیشرفت فوتبال در شهر خرم آباد

یک کارشناس فوتبال در این باره گفت: : ایجاد زیر ساخت ها نقش مهمی در پیشرفت فوتبال استان دارد، استعدادهای پایه و دانش روز مربیان فوتبال،یکی از مهمترین زیرساخت ها محسوب می شوند.
«محمدناصری ارتقاء سطح دانش مربیان با برگزاری کلاسهای آموزشی و با حضور اساتید کشوری و بین المللی به عنوان یکی از زیرساخت ها می تواند در پیشرفت فوتبال استان موثر باشد.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی های کاربردی و استفاده از مربیان کارآزموده بین المللی می توان گام بزرگی در جهت کشف و شکوفایی استعدادها برداشت که این موضوع نیازمند نگاه ویژه مسئولان استان به ورزش فوتبال است.
این کارشناس همچنین تصریح کرد: یکی از ظرفیت های خوبی که امید به پیشرفت در فوتبال استان را زنده می کند ، وجود یک مدیر ورزشی از اهالی فوتبال استان در راس هیئت فوتبال لرستان است. ناصری ادامه می دهد: همایون بهاروند از از مدیرانی است که هم به عنوان فوتبالیست – مربی و مدیر ورزشی تمام رده ای فوتبال لرستان را تجربه کرده و به زیر و بم تمام مسایل فوتبال در استان اشراف دارد. وی اظهار کرد: اگر اعتبارات این حوزه پرطرفدار تا حدودی افزایش یابد افق های روشنی برای فوتبال استان پیش بینی می شود.
گزارش احسان کیانفر