به گزارش خبرگزاری برنا از خرم آباد، در پیام هوشنگ بازوند استاندار استان لرستان به مناسبت روز شهید آمده است: فلیقاتل فی سبیل الله الذین یشرون الحیوه الدنیا بالاخره و من یقاتل فی سبیل الله فیقتل او یغلب فسوف نوتیه اجرا عظیما (مومنان باید در راه خدا با آنان که حیات مادی دنیا را بر آخرت گزیدند جهاد کنند و هر کسی در جهاد به راه خدا کشته شود فاتح است زود باشد که که او را اجری عظیم دهیم. ) (سوره نساء /73) 
سخن گفتن در خصوص شهید و شهادت بسیار مشکل است زیرا انسان تا زمانی که در حصار مادی خود و زمانش احاطه شده، نمی تواند دم از منطق ایثار و شهادت بزند.
تنها خود شهید است که می تواند این واژه را با خون سرخ خود معنا بخشد. شهادت انتخابی آگاهانه و عاشقانه است و خوشا به سعادت شهیدان که بین خاک و افلاک، افلاک را انتخاب کردند و با این انتخاب، نشان دادند که آنان به جبهه بعنوان دفاع نگاه نمی کردند بلکه بعنوان جهاد در راه خدا و لبیک به امام و ولایت پا به جبهه های نبرد گذاشتند . همین فرهنگ شهادت طلبی و ایثارگری بود که انقلاب را به پیروزی رساند و نظام اسلامی دوام یافت، همانگونه که در صدر اسلام نیز با وجود این ویژگی ها اسلام شکل گرفت و دوام یافت. آنان که در راه رضای خدا جهاد کردند و همه چیز را رها کرده و در راه پیروزی حق علیه باطل و دفاع از وطن و ناموس خود و ملت کشته شدند. ملکوتیانی پاک باخته که در لبیک به حسین زمان ، حضرت امام خمینی (ره ) از همه چیز خویش گذشتند تا به وظیفه و تکلیف الهی خویش عمل نمایند و نظام مقدس جمهوری اسلامی را از آسیب و گزند دشمنان قسم خورده اسلام عزیز پاسداری کنند.
کسانی با این درجه از کمال و فهم و درایت که از مَلَک هم برتر بودند و بهترین بندگان خدا لقب گرفتند و واژه شهید را با رنگ سرخ شهادت زیبنده ی این خاک پر گهر کردند و سبب شد که این انقلاب در سایه ولایت با وجود ناآرامی های اطراف کشور، در آرامش باشد و این همان خواسته شهدا است.
اینک وظیفه ما با محوریت قرار دادن جمهوری اسلامی ایران در تمام ابعاد زندگی، عمل کردن به تکلیف مان به نحو مطلوب و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و تجلیل از خانواده های آنان است؛ همان گونه که امام خمینی (ره) فرمود: ما مامور به انجام وظیفه هستیم، ما نیز در این عرصه وظیفه خود را به خوبی بشناسیم و به آن عمل کنیم.