حسین دمیاد، مدیر کل گمرکات استان مرکزی در گفت وگو با خبرگزاری برنا در اراک با اعلام این خبر که صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 61درصد افزایش داشته است،افزود: 31میلیون و 954كیلوگرم انواع كالا به ارزش 31میلیون و 460 دلار در قالب 624 اظهار نامه از استان مركزی به مقصد دوازده كشور جهان صادر شده است.

وی تصریح کرد: این كالاها عمدتا شامل ماهیان زنده زینتی و لواازم آكواریوم، گاز سی فوركات، شمش روی، انواع شیشه، سیلندر، شمش آلومینیم، انواع گل های آپارتمانی و انواع لوله بوده است.

وی واردات استان را یازده میلیون و 332هزار كیلوگرم در قالب 154اظهارنامه به ارزش 528میلیارد و 329میلیون ریال معادل 50میلیون و 620هزار دلار اعلام کرد و گفت: عمده كالاهای وارداتی استان مواد اولیه تولید شامل ورق آهن سرد نورد، پلی پروپیلن و اتصالات راكتورهای پالایشگاهی، دستگاه جوشكاری و ماشین آلات بافندگی است.

دمیاد در ادامه گفت: 25میلیارد و 440میلیون ریال درآمد ملی و استانی و مالیات بر ارزش افزوده در دوماهه اول امسال در گمركات این منطقه كسب شده است.

وی گفت: طی این مدت 40پرونده كالای قاچاق به ارزش 15میلیارد و 578میلیون ریال در گمركات استان تشكیل شده كه نسبت به مدت مشابه قبل 722درصد رشد نشان می‌دهد.

وی با بیان اینكه ارزش 42 فقره از پرونده های مذكور بالای 10 میلیون ریال است، توضیح داد: عمده كالاهای كشف شده شامل انواع پوشاك، تجهیزات ماهواره، لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع گوشی و لوازم تلفن همراه، برنج ، مشروبات الكلی، پارچه ، لوازم یدكی خودرو و قطعات رایانه بوده است.

دمیاد اظهار داشت: در دو ماهه اول امسال همچنین یازده میلیون و 667هزار كیلوگرم كالای ترانزیت به ارزش 527میلیارد و 924میلیون ریال معادل 47میلیون و 153دلار از گمركات استان خدمات گرفته است.

مدیركل گمركات استان مركزی در خاتمه گفت: تشریفات و خدمات گمركی در استان مركزی از طریق دو مركز گمركات اراك و ساوه ارایه می شود.