به گزارش خبرگزاری برنا از مازندران، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ساری و استاندار مازندران به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و روز بسیج مستضعفان پیام مشتركی صادر كردند.

متن كامل این پیام به شرح زیر است:

عاشورا جریان جاودانی و مستمر حق طلبی است

محرم ماه دلدادگی، جانبازی، ایثار و ماه دلدادگان آقا ابا عبدالله الحسین "علیه السلام" است. محرم، فصل عشق، فصل با شکوه عشقبازی مشتاقان در شکوه هیات‌ها، دسته‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا در رثای خون خدا و کربلا صحنه درآمیختن و رویایی تمامی حق در برابر تمامی باطل است.

کربلا صحنه پرشکوه جانبازی و شهادت طلبی است. محراب عبادت دل باختگان است، که کربلاییان و عاشوراییان را از خاک تا افلاک و از زمین تا عرش برین پرواز می‌دهد. فریاد سرخی که از خاک تفتیده کربلا برخاست، طنین بیدارباشی بود که تمامی اعصار و قرون را درنوردید و با رنج مظلومان تاریخ آمیخته شد و به ابدیت پیوند خورد.

آری شور محرم با عظمت و شكوه فراوان قیام حسینی‌اش جای جای ایران اسلامی و اطراف و اکناف عالم را فرا گرفته است، تا رمز شهامت، آزادگی و حقیقت طلبی و پیام حریت و آزادی را به گوش جان و دل حق خواهان و حق طلبان برساند.

و تاسوعا و عاشورای حسینی، لحظات مانا و جاودان قیام آقا ابا عبدالله الحسین "علیه السلام" است، که به صورت رمزی برای احرار و آزادگان عالم درآمده است.

واقعه عاشورا درمحرم صرفا یک رویداد نیست. عاشورا یک جریان جاودانی و مستمر حق طلبی استكه سخن‌ گفتن‌ و هر حركتی‌ در مورد این‌ حماسه‌ عظیم‌، در این‌ جمله‌ پرمعنا تجلّی‌ یافته‌ است‌ كه‌ كل یوم عاشورا، كل ارض كربلا. حسین "علیه السلام" كعبه دل‌های شیعیان و بلكه همه آزادگان جهان و عاشورای حسینی، تجلی گاه همه فضایل متصور انسانی در جبهه حق است، آنچنان كه جان‌ها پس از قرن‌ها هم چنان شیفته‌ پیام كربلاست.

عاشورا نه یک حادثه كه یک فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حیاتى را در استحكام ریشه‌ها، رویش شاخه‌ها و رشد بار و برهاى آن ایفا كرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلكه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حركت‌ها، جنبش ها و قیام‌هاى راستین شیعه در برابر كانون‌هاى ظلم و كفر و نفاق بوده است و می‌طلبد تا از پیام‌های عمیق این واقعه عظیم پر از رمز و راز غافل نشویم و پیام عاشورا و فلسفه قیام امام حسین"علیه السلام" را در اعماق وجودمان نهادینه كنیم.

انتظار می‌رود خطبا، وعاظ و نوحه گران حماسه آقا ابا عبدالله الحسین "علیه السلام" به فلسفه، حکمت و هویت قیام عاشورا و میراث گران قدر ایثار و شهادت با بینشی عمیق تر و متفکرانه تربنگرند و ابعاد برجسته و متدبرانه این قیام درس آموز را برای عزاداران و سوگواران حسینی تبیین کنند و در مساجد، تکایا و هیات‌های عزادارای، چونان سال‌های گذشته، جوانان نقشی ویژه را ایفا کنند و دسته‌های سوگواری، تعزیت توام با تامل و تفکر در عظمت این واقعه تاریخ ساز را در سرلوحه کار خویش قرار دهند چراکه عاشورا برای ما تنها یک حادثه نیست؛ بلکه فرهنگ عمیق و غنی و تاریخ آغازی دیگر است.

در جای جای استان مازندران كه نخستین خاستگاه مذهب نورانی تشیع در كشور است، آیین‌های سوگواری و خیمه‌های آقا ابا عبدالله، هیات‌ها و دسته‌های عزاداری و منابر وعظ و سوگواری روحانیان و مداحان با شور و شعوری وصف‌ناپذیر برگزار می‌شود و آیین‌های عزاداری سنتی و مازندرانی بر جای مانده از درگذشتگان عاشورایی این سامان در جای جای شهرها، روستاها و مناطق كوهستانی استان در جلوه است، كه زیباترین نمود این مراسم، میدان‌داری نوجوانان و جوانان ولایی استان و اوج ارادت این عزیزان به شعائر دینی و مذهبی ست.

و بسیج یک جریان زلال و ریشه دار مکتبی و انقلابی ست كه با الهام از آموزه‌های امام حسین "علیه السلام" و قیام کربلا با بصیرت و آگاهی در صحنه‌های تکلیف و تعهد، استوار ایستاده است و حیات انقلاب و تداوم حرکت مردم ایران اسلامی در پیمایش قله‌های رفیع و افتخار آفرین پیشرفت و سربلندی را تضمین نموده و نقش طلایی خود را در هر زمان و مکان ایفا كرده و خواهد کرد.

این نهاد ارزشمند انقلابی با بهره گیری از پاک ترین و شریف ترین افراد و حضور در صحنه‌های مختلف از دفاع مقدس تا حضور در صحنه های آبادانی ایران اسلامی و مقابله با هجمه‌های فرهنگی و عقیدتی نقشی بسیار حساس، مهم و اساسی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عهده دار بوده است.

بحمدالله امروز نیز نهاد مقدس بسیج در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، تكنولوژی، اقتصادی، سازندگی و ورزشی نقش بی بدیلی داشته و خودكفایی و استقلال كشور را در همه زمینه‌ها رسالت والای خود قرار داده است و با عزم و اراده‌ای استوار آن چه را كه در حوزه علم و فناوری در انحصار چند كشور جهان بود، از انحصار آنان خارج کرد و قله‌های عزت و اعتبار ایران اسلامی را یكی پس از دیگری فتح کرد.

تقارن روز عاشورای حسینی و بسیج مستضعفان، تقارن دو اندیشه و جریان ناب و با عظمت تاریخی است و نشانگر این نكته نغز كه چگونه جریان بسیج با الهام از تفكر و فلسفه قیام آقا ابا عبد الله الحسین "علیه السلام" به عرصه وجود آمد و در حساس ترین مقاطع انقلاب شكوهمند اسلامی هم چون دفاع مقدس و سازندگی كشور، خالق حماسه‌های شكوهمندی شد.

اینجانبان با عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت آقا اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و یاران فداكارش به مردم ولایی، مومن و سوگوار استان مازندران و گرامی داشت هفته بسیج و خاطره بسیجیان سرافراز و دلاور به ویژه بسیجیان جان بركف لشكر همیشه پیروز 25 كربلا كه یاد دلیرمردان این سامان علوی را در دوران دفاع مقدس در ذهن متبادر می‌سازد، توفیق همگان را در پیمودن راه شهدا و درک قیام و پیام عاشوراییان، با بهره ‌گیری از آرمان‌های بلند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) و در پرتو منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از درگاه خداوند متعال مسالت داریم.