سخایی از برجسته ترین پزشكان در سطح استان مازندران است كه دارای بورد تخصصی رادیولوژی وسونوگرافی است. وی در مورد درمان های موضعی تومورهای كبدیمی گوید:‌کبد بزرگ‌ ‌‌ترین اندام درون شکم است و پشت دنده‌ ‌‌ها در سمت راست بدن قرار دارد. کبد نقش مهمی در سالم نگه داشتن بدن دارد مواد مضر را از خون حذف می‌کند، صفرا و آنزیم‌ ‌‌هایی تولید می‌کند که به هضم غذا کمک می‌ ‌‌کنند، غذا را به موادی تبدیل می‌کند که برای زنده ماندن و رشد مورد نیاز هستند.

بیوپسی کبد

درمواردی که منشآ ضایعات کبدی یا ماهیت آن مشخص نباشدنیازبه نمونه برداری از آنها است.

در دهه اخیرنمونه برداری با روشهای غیرجراحی انجام می شود. نمونه برداری با هدایت سونوگرافی یاسی تی اسکن توسط سوزن مخصوص بیوپسی به داخل ضایعه انجام می پذیرد. دراین روش نیازبه بیهوشی ویا بستری نمی باشد این کاربا بی حسی موضعی وبه صورت سرپایی انجام می شود.

( RFA)سوزاندن ضایعات کبدی با امواج رادیویی

بیش از90 درصد تومورهای کبدی غیر قابل جراحی بوده ونیازمند استفاده از سایر روش‌هابرای درمان آنها هستیم. شایع‌ترین روش غیرجراحی موضعی برای ازبین بردن این تومورها RFA می باشد.

دراین روش الکترودهای مخصوص سوزن‌های RFبا هدایت سونوگرافی و یا سی تی اسکن وارد تومور شده و با اتصال به دستگاه مولو(RF) تومور با ایجاد حرارت از بین می‌رود.

کموآمبولیزاسیون شریان کبد

در مواردی که شیمی عمومی منجر به بهبود تومورهای به کار گرفته شود و شریان‌های تومور مسدود می‌شود. این کار تحت بی حسی موضعی و مشابه آنژیوگرافی است با این تفاوت که داروی شیمی درمانی همراه با مواد مسدود کننده رگ به داخل شریان ترزیق می شود.

رادیوکمو آمبولیزاسیون کبدی

استفاده همزمان از روش‌های شیمی درمانی و پرتو درمانی رادیوتراپی می تواند منجربه تاثیرات بهتر درمانی می‌شود.

برای نخستین بار در این مرکز استفاده همزمان این دو روش به‌طور موضعی در کبد به‌کارگرفته شد که نتایج درمانی قابل توجهی داشت. بدین صورت که پس از تزریق مستقیم داروی شیمی درمانی موجود در کبد ذرات باعث پرتو دهی موضعی به تومور می‌شود. این روش ترکیبی موجب ازبین رفتن بیشتر سلولهای تومور می‌شود.

همانژیوم کبد

همانژیوم یک ضایعه مادرزادی است که ممکن است در کبد مشاهده شود ماهیت این توده عروقی و خوش خیم می باشد و دراکثرموارد بطور اتفاقی کشف شده و نیاز به درمان ندارد.

در مواردی که این توده علائمی مانند درد و یا خونریزی داشته باشد نیاز به درمان خواهد داشت. درگذشته تنها راه درمان جراحی بوده که اکثر موارد قابل انجام نیست و امروزه با استفاده از درمان‌های داخل عروقی می توان داروهای جدید به داخل همانژیوم تزریق کرده و نهایتآ با مسدود کردن عروق آنها را درمان کرد.

تزریق مستقیم

یکی از روشهای موثردردرمان تومورهای کبدی تزریق مواد سوزاننده اسکلروزان داروهای شیمی درمانی ومواد رادیو اکتیو به صورت مستقیم به داخل تومورمی باشد از مزایای این روش امکان رساندن داروها به ناحیه مورد نظر بدون عوارض جذب عمومی بدن می باشد.

بدین منظور داروهای جدید شیمی درمانی به صورت ژل برای تزریق موضعی نیز ساخته شده اند. 

روش‌های درمانی (RFA)سوزاندن ضایعات کبدی با امواج رادیویی و کموآمبولیزاسیون شریان کبد تنها در سه مرکز تهران، مازندران و شیراز واقع شده است.