به گزارش خبرگزاری برنا از مازندران به نقل از روابط عمومی استانداری، سیدعلی اکبر طاهایی استاندار مازندران طی نامه ای به رییس جمهور خواستار ایجاد پایگاه ثابت حفاظت از جنگل و استقرار دیدبانی در استان شد.

در نامه نماینده عالی دولت در استان آمده است:

جنگل های شمال کشور که ترکیبی از پهن برگ و سوزنی برگ و از گونه های نادر در جهان است، بالغ بر دو و نیم میلیون هکتار وسعت دارد که معادل ۲/۱۲درصد از کل مساحت جنگل ایران محسوب می شود. بنابراین پیش از آنکه زبانه شعله های سهمگین جنگل شمال را تهدید کند باید تدبیری اندیشیده شود تا آتش سوزی در جنگل های شمال در امسال، آن‌هم در فصل سرما به آستانه بحران نرسد.

آنچه تاکنون در خور تأمل و درنگ است، اینکه جنگل های شمال با حدود دو و نیم میلیون سال قدمت در معرض خطر است به‌خصوص خشکسالی امسال و آتش سوزی های گسترده ناشی از آن بر روند تخریب بخش‌های وسیعی از جنگل شمال تأثیر چشمگیر داشته است و تجربه نیز نشان داده است در صورت بروز آتش سوزی هم‌زمان در جنگل های استان های شمالی به لحاظ داشته های موجود امکان هیچ حمایتی از یکدیگر وجود ندارد.

چنانچه در مواقع بروز آتش سوزی امکانات و تجهیزات مورد نیاز در اختیار مسوولان و دست اندرکاران مربوطه باشد، امکان مهار آن در زمان کوتاه فراهم خواهد بود. بنابراین با عنایت به وجود فرودگاه ها و پایگاه امداد و نجات هوایی مستدعی است دستور فرمایید، پایگاه ثابت حفاظت از جنگل، احداث پد فرود برای بالگرد (مناطق مورد نیاز)، احداث آب بند برای آبگیری در مناطق بحرانی، تجهیز وسایل نقلیه اداره کل منابع طبیعی و سایر دستگاه های امدادی به امکانات لازم، تهیه تجهیزات اطفای حریق و نیز ایستگاه های دیدبانی در مناطق جنگلی استان مازندران تأسیس شود تا با توجه به مرکزیت مازندران و نیز سطح ۴/۵۳درصدی جنگل های مازندران، در نوار شمالی کشور، امکان حراست و حفاظت به هنگام از این سرمایه ارزشمند مالی مهیا شود.