به گزارش خبرنگار برنا از مازندران، رییس انجمن داروسازان تنکابن در آیین گرامیداشت هفته سلامت شبكه بهداشت و درمان شهرستان رامسر افزود: آمار جهانی نشان می‌دهد كه 50 درصد مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها تجویز نابه جا بوده، 50 درصد دارو را درست و كامل مصرف نمی‌كنند و حتی 50 درصد بیماران دنیا هم دسترسی به آنتی‌بیوتیک ندارند.
 
حلاجیان با اشاره به اینکه با تجویز بیش از اندازه داروهای آنتی‌بیوتیك و مقاومت‌های دارویی دوران طلایی درمان معجزه‌آسای آنتی‌بیوتیك‌ها به سر رسیده است، خاطرنشان کرد: برای مواجه نشدن با این معضل بزرگ بهداشتی باید با سرعتی بیشتر از مقاومت دارویی، دارو كشف كنیم و در كنار آن از آنتی‌بیوتیک های موجود با تجویز و مصرف عاقلانه استفاده كنیم.

وی با بیان اینکه مقاومت میكروبی به این دلیل تهدیدی جهانی محسوب می‌شود كه علاوه بر كشنده‌بودن، كنترل بیماری‌های میكروبی را مختل كرده و طول درمان را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: با تمام این موارد ما با اثر بخشی پایین دارو مواجه می‌شویم كه هزینه‌های درمان و بستری بالایی را نیز با خود به همراه دارد و همچنین بیمار نیز به عنوان مخزن عفونت محسوب شده و آن را انتقال می‌دهد و امنیت جهانی را به مخاطره می‌اندازد.

حلاجیان تصری کرد:  باید با تعامل و همكاری هر چه بشتر تلاش كنیم تا با رعایت اصول لازم و فرهنگ‌سازی هر چه بیشتر با مقاومت دارویی كه همانند كوه یخ بوده و بخش كوچكی از آن را مشاهده می‌كنیم و مابقی آن در زیر آب است مقابله كنیم. فرهنگ‌سازی مصرف بهینه و درست دارو امری لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه در این مورد همه باید به اطلاع‌رسانی و فرهنگ ‌سازی بپردازند و این امر كاری گروهی و دسته‌جمعی است، اظهار داشت: گاهی برخی از برنامه‌ها و هشدارها از تلویزیون یا سایر رسانه بیان می‌شود ولی به دلیل سانسور شدن یا حتی ثقیل بودن متن و كلام بازخورد لازم را ندارد لذا باید تلاش كنیم تا با زبانی عامیانه‌تر اطلاع‌رسانی كنیم تا بخش وسیعی از جامعه را پوشش دهیم.