به گزارش خبرگزاری برنا از مازندران و به نقل از روابط عمومی سازمان بازرگانی استان، رییس این سازمان، در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان اظهار کرد: مطالعات امکان سنجی ایجاد بازارچه مرزی در بنادر امیر آباد، فریدونکنار و نوشهر انجام شده است.

وی در ادامه افزود: بازارچه مرزی در نقطه صفر مرزی با هدف گسترش روابط تجاری، ایجاد اشتغال و بازار کار است.

عباسعلی وفایی نژاد گفت: از جمله اهدافی که در بازارچه مرزی به دنبال آن هستیم می توان به مسایل امنیت اجتماعی، سیاسی، اشتغال و مهاجرت در منطقه اشاره کرد و اثرات مثبت ایجاد این بازارچه مرزی در ایجاد امنیت پایدار در مرزها، گسترش صادرات غیر نفتی، افزایش تولید واحد های صنعتی و تولیدی شهرهای حاشیه مرز، سالم سازی اقتصاد، افزایش اشتغال و در آمد سالم و جذب گردشگران داخلی برای خرید محصولات وارداتی است.

رییس سازمان بازرگانی تصریح کرد: امکان سنجی برای هر بندر به‌طور مستقل انجام شده است و شاخص های اولویت بندی را می توان وجود راه آهن سراسری، نزدیک بودن به فرودگاه، فضای فیزیکی، دسترسی به امکاناتی مثل آب، برق، تلفن و ... دانست که در این رابطه با در نظر گرفتن تمامی جهات، ایجاد بازارچه مرزی در بندر امیرآباد در اولویت اول قرار گرفته است.

وفایی نژاد در ادامه افزود: در استان مازندران شرکت تعاونی مرزنشینان دارای 19عضو فعال بوده و اعتبار تخصیص یافته به این شرکت تعاونی ها در شش ماهه دوم سال 24میلیون و 555هزار و 600 دلار است.