به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان، حجت‌الاسلام حسن  در جمع صنعت‌گران حوزه فولاد و همچنین شرکت کنندگان حاضر در سمپوزیوم بزرگ فولاد 92 که در محل تالار شهید آوینی بندرعباس در حال برگزاری است، به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: نعمت بزرگی خداوند به ما داده است که باید قدردان آن باشیم به خاطر اینکه ما در ایران اسلامی هستیم، خداوند مقرر کرده در این سرزمین پر از فرهنگ و ادب و تعالی زندگی کنیم، به خاطر آن همه استعدادها که خداوند به این ملت عطا کرده باید شکرگزار باشیم.

وی افزود: امروز کشورهایی هستند که برای یک کیلومتر با ساحل حاضرند بخش بزرگی از منابع کشورشان را بدهند تا به آب‌های آزاد راه و دسترسی داشته باشند درحالی که خداوند به جایش به ما 2 هزار کیلومتر دروازه برای استفاده از آب‌های آزاد گذاشته و این استان با داشتن خلیج‌فارس و دریای عمان نیمی از سواحل را در اختیار دارد.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه اگر بگویئم فولاد یک صنعت بنیادین بوده هیچ تردیدی در آن نیست، خاطرنشان کرد: خداوند نعمت بزرگی از معادن در این سرزمین در اختیار ما قرار داده است.

اظهار تاسف روحانی از صدور بخش زیادی از معادن کشور به صورت خام
وی از صدور بخش زیادی از معادن خام کشور اظهار تاسف کرد و گفت: گاز، نفت و سنگ آهن را به طور خام صادر می‌کنیم، خام صادر کردن این محصولات ارزشمند و گرانقیمت صحیح نیست، برداشت ما از معادن سطحی است؛ در حالی که برخی از کشورها برای دستیابی به معادن تا عمق 1500 متر زمین رفته‌اند و ما فعلا در سطح کار می‌کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: با داشتن چارچوب خوب، قانون اساسی خوب، وحدت و اتحاد باید از این معادن ذی‌قیمت به طور بهینه استفاده شود.

کسانی که شکاف ایجاد می‌کنند، نمی‌دانند چه بار سنگینی ما بر دوش داریم
دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه کسانی که شکاف ایجاد می‌کنند، نمی‌دانند چه بار سنگینی بر دوش داریم، تاکید کرد: جای سئوال دارد که با این همه نعمت چرا باید فقر و بیکاری وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه چندی پیش با تعدادی از مدیران و کارشناسان سطح بالا دیداری داشته‌ام و آن‌ها می‌گفتند کسی در این حد نیست در صف بایستد و کالا دریافت کند، خاطرنشان کرد: در جواب آن‌ها گفتم اینطور نیست و آمار و ارقام این را نمی‌گوید و در کشور خیلی‌ها نیازمند هستند.

یارانه در فاز دوم فقط به نیازمندان تعلق می‌گیرد
رئیس جمهور افزود: در بحث هدفمندی یارانه‌ها نیز مجلس تکلیف کرده یارانه صرفا به افرادی که نیازمند هستند داده شود.

وی با اشاره به اینکه خداوند این کشور را با این همه استعداد و منابع در اختیار مردم قرار داده است، تاکید کرد: اگر همه توان را به کار نگیریم و با وجود آب و زمین و سایر ملزومات این امکانات را به کار نگیریم باید پاسخگو باشیم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه خداوند ملتی را که از منابع استفاده نکنند از رحمتش محروم می‌کند، گفت: ملتی که استعداد و لیاقت دارند چرا باید بیکاری داشته باشند، چرا وضع اشتغال باید این‌چنین باشد، چرا بندر شهید رجایی در فاز 2 هنوز احتیاج به سرمایه‌گذاری دارد تا به حداکثر استفاده برسد.

آغاز فاز 3 و تصمیم گیری برای فاز‌های 4 و 5 بندرشهید رجایی در دولت یازدهم
وی با اشاره به اینکه فاز 2 بندر شهید رجایی تکمیل می‌شود، اظهار کرد:‌ فاز 3 نیز در این دولت شروع و در همین دولت برای فازهای 4 و 5 نیز تصمیم‌گیری می‌شود.

رئیس جمهور بیان کرد: آمار نشان می‌دهد که ما می‌توانیم ظرفیت‌ها را بالا ببریم، امروز شنیدم كه به خاطر تحریم ظالمانه برای هر کانتینر 700 دلار پرداخت می‌شود و از طریق یک واسطه به ایران می‌رسد. قطعا باید فکری در این رابطه شود.

وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهم بگویم تحریم ما را از پا درآورده است، گفت: باید تحریم ظالمانه را برداریم، نه اینکه ما از این تحریم‌ها مستأصل هستیم، باید در برابر تحریم‌های ظالمانه بایستیم.

اقتصاد ما باید درون‌زا و برون‌نگر باشد
حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه یک عده می‌گویند نباید با ظالم مقابله کنیم، گفت: اقتصاد ما همانطور که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صراحت ابلاغ شد باید درون‌زا و برون‌نگر باشد،‌ در هر 2 بخش بار اصلی بر روی دوش شماست، دولت با همه توان و به حول قوه الهی به وظایف خود عمل می‌کند.

دولت برای یک اقتصاد درون‌زا و دانش‌بنیان قدم برمی‌دارد

وی تاکید کرد: در بخش درون‌زا دولت تلاش می‌کند تا محیط کسب و کار بهبود بخشیده شود و قوانین درست اعمال و گره‌ها باز شود، در واقع دولت برای یک اقتصاد درون‌زا و دانش‌بنیان قدم برمی‌دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در زمینه شکوفایی استعدادها و نخبگان باید تلاش کنیم، افزود: باید صنعت را رشد دهیم و همزمان مصرف انرژی را کاهش دهیم که با بهره‌وری و فناوری و سرمایه گزاری در بخش محصولات دانش‌بنیان امکان‌پذیر است.

مصرف انرژی در ایران، حدود 2 برابر بیشتر از میانگین جهان‌ است
حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه مصرف انرژی در کشور از میانگین جهانی حدود 2 برابر بیشتر است، بیان کرد: اگر روزی 700 هزار بشکه و با این وضع در آینده‌ای نه‌چندان دور 2 میلیون بشکه مصرف داشته باشیم، باید کاری کنیم که مصرف ما به یک میلیون کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه باید از صادرات نفت خام کم کم بگذریم و فرآروده به دست آوریم، گفت: در داخل باید همه توان به کار گرفته شود تا اقتصاد درون‌زا و دانش‌بنیان روی کار بیاید، از سوئی دیگر برون‌نگری با این همه ساحل در جنوب و شمال و امکانات قابل توجه مهیا می‌شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید با توسعه بنادر و راه‌آهن و جاده علاوه بر صادرات کالاهای داخلی کالاهای دیگران را نیز صادر کنیم.

باید کالای دیگر کشور‌ها را هم ما صادر کنیم
حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: یکی از درخواست‌های کشورهای آسیای مرکزی اتصال به آب‌های جنوبی ایران است یعنی نه تنها می‌توانیم محصول خودمان را صادر کنیم بلکه کالای آن‌ها را نیز صادر خواهیم کرد که این مسئله در اقتصاد مقاومتی به صورت دیپلماسی تاکید شده است.

وی با اشاره به اینکه قدم‌های مهمی در زمینه دیپلماسی برداشته شده است، گفت: برای اینکه تا حدودی تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد اقداماتی صورت گرفت و انشاءالله که قدم بعدی نهایی باشد و قدم‌های دیگر نیز برداشته می‌شود.

اراده لازم در 1+5 برای حل مسائل وجود دارد
رئیس‌جمهور با اشاره به جلسه نخست با 1+5 خاطرنشان کرد: این اراده نیز از طرف مقابل مشاهده شد که امیدواریم همین روند ادامه یابد.

حجت‌الاسلام روحانی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی در بخش برون‌نگر بر این مسئله تاکید بسیاری دارد و در واقع باید گلوگاه‌ها را باز کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر یک جا ظرفیت بالا، یک جا ظرفیت متوسط و جای دیگر کم است، گفت: باید توازن و تعادل ایجاد شود و فراز و نشیب و عدم توازن باید با برنامه‌ریزی از سوی دولت، سرمایه‌گذاری مردم، روان‌سازی قوانین توسط دولت و همچنین تلاش فرهیختگان کشور به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در کنار کاهش مصرف انرژی باید به محیط زیست نیز توجه کنیم چراکه اگر توجه نشود توسعه پایدار نخواهیم داشت و توسعه نمی‌تواند به نفع ما باشد.

پایان توسعه بهبود وضعیت مردم و ثروت ملی و عزت کشور است
وی با اشاره به اینکه پایان توسعه بهبود وضعیت مردم و ثروت ملی و عزت کشور است، گفت: اگر نتوانند مردم در یک فضای سالم تنفس کنند توسعه به دردی نخواهد خورد، تصمیم داریم با برنامه‌ریزی، تدبیر، حمایت مردم، فرهیختگان و کارآفرینان از مردم امید بگیریم.

حجت‌الاسلام روحانی گفت:‌ با کمک مردم امنیت لازم در کشور وجود دارد، به معنای امن بودن همه چیز، ثبات و آرامش در ماه‌های اخیر در همه بخش‌ها مشاهده می‌شود، ما این روند را ادامه می‌دهیم که در مقابل نیز سرمایه‌گذاران و مردم باید تلاش کنند.

وی تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و به نقطه‌ای برسیم که همه سواحل و استعدادها به‌ویژه در جنوب مهیا شود.

برنامه مفصل دولت برای بندر جاسک/ این بندر در 5 سال آینده به یک بندر مهم تبدیل خواهد شد
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در جاسک برنامه‌های مفصلی را در نظر داریم، گفت:‌ در 5 سال آینده جاسک به یک بندر مهم تبدیل می‌شود، به‌ویژه از نظر صادرات انرژی بحث‌های مفصلی با وزارت نفت شده و چارچوب آن آماده شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر این دولت قولی می‌دهد بعد از برنامه‌ریزی است و به تکلیف عمل می‌کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش و کوشش بیشتر شاهد سرافرازی از جمله در سواحل جنوبی باشیم.