به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان،حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی زم با اشاره به جمعیت اندک یکصد نفره ساکن در این جزیره گفت: باید کاری کرد که هنرمندان، اندیشمندان و نخبگان به عنوان جمعیت ساکن در جزیره، مجذوب منطقه شوند.

معاون فرهنگی و هنری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور تأکید کرد: طراحی و اجراء یک معماری ایرانی - اسلامی بومی، از ضرورت­ های این جزیره است

وی افزود: تعیین کاربری جزیره به عنوان منطقه گردشگری یک اقدام پسندیده و سزاواری است که حضور اهالی فرهنگ و هنر می­توانند به جذابیت آن کمک شایانی کند .

وی به مزیت های جغرافیایی و طبیعی ایران اشاره کرد و گفت: کشور ما به دلیل مزیت­های جغرافیایی و طبیعی­اش می­تواند هزاران «اکو موزه» داشته باشد. اکو موزه ­هایی که «یادمان جمعی زیست مردمانی معین با فرهنگ اصیل معماری، لباس، آداب، اخلاق مشخص در روستا و یا خطه­ای از سرزمین ایران» باشد .

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی زم جزیره هندورابی را یکی از اکو موزه­ های بزرگ، تأثیر گذار بر فرهنگ امروز دانست که نسل­ های آن تحت هجمه مدرنیته از گذشته خود فاصله گرفته­اند و در صورت رعایت اصول فرهنگی در بازسازی و بازنمایی آن می­تواند یکی از قطب­های مهم گردشگری فرهنگی قلمداد شود .

وی افزود: دولتمردان باید در اندیشه احیاء اکو موزه­ها در سراسر کشور باشند و سازمان­ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم پیش قراولان و الگوسازان این حرکت تاریخی­ اند و امکانات دولتی می­ باید صرف احیاء و ترمیم زیر ساخت­ های آن باشد. اما اداره اکو موزه‌ها باید در اختیار انجمن­ ها و سازمان­ های مردم نهاد هر منطقه قرار گیرد. مدیریت دولتی و کارمندی بر اکو موزه­ ها سم مهلکی است که منجر به فرسایش و اضمحلال اکو موزه­ ها خواهد شد .

معاون فرهنگی و هنری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور گفت: اکو موزه­های ایرانی می­توانند چندین برابر چاه­های نفت ارزآوری داشته باشند و دولت­ ها قادرند که درصدی از حجم سرمایه­ گذاری ­های نفتی خود را به «اکو موزه­» ها اختصاص و چندین برابر آن درآمد پایدار همراه با اشتغال زایی فراوان به دست بیاورند.