به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار با علما، فضلا و طلاب با بیان اینکه وحدت مسلمانان یکی از آرمان‌های اسلام و پیامبر(ص) است، اظهار کرد: ما امروز مشکلات و دشمنان زیادی داریم.

وی با بیان اینکه‌ باید پرسید که امروز دشمنان چگونه توانسته‌اند به شکاف و تفرقه در میان مسلمانان منطقه دست پیدا کنند، ادامه داد:‌ امروز نه تنها در هرمزگان بلکه در تمام ایران مسلمانان برادرانه در کنار هم زندگی می‌کنند.

روحانی گفت: امروز تمام اعضای کابینه نیز معتقدند که برای رفع حتی کوچکترین اختلاف‌ها باید تلاش کرد.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم در اهداف ملی و دینی با هدف بسط فرهنگ انقلاب کوشش کنیم باید در عمل و با اخلاق دینی قدم برداریم، گفت: دعوت با عمل بهترین نوع دعوت به اسلام است و باید با اخلاق محمدی و حسنه جهان را به اسلام فرا خواند.

رئیس جمهور تاکید کرد:‌ نمی‌توان ادعای شیعه و یا سنی بودن را داشت و روبه‌روی فردی ایستاد که او گوینده لااله‌الالله و محمد رسول‌الله است.

وی اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که همه وظیفه دارند ایران را به عنوان یک الگو برای همه کشورهای اسلامی و همسایگان در وحدت و انسجام معرفی کنند.

رئیس قوه مجریه افزود: امروز اگر بخواهیم مسائل‌مان را با دنیا و با هزینه کم حل کنیم بالاترین مؤلفه قدرت‌نمایی، اتحاد و انسجام ملی است.

روحانی با بیان اینکه انتقادات و نقد سازنده از دولت را با دل و جان می‌پذیریم، اظهار داشت: دشمنان به بهانه‌‌هایی خواسته‌اند ما را از تمامی حقوق‌مان بازدارند و در این راستا راه تجارت آزاد، صادرات و مبادلات بانکی را بر ما بسته‌اند اما دولت تلاش بر ستادن بهانه‌ها از دست دشمن دارد.

وی با بیان اینکه از اولین روز که در سال ۶۷ مسائلی پیرامون مباحث هسته‌ای پیش‌ آمد در جریان مذاکرات بوده‌ام، خاطرنشان کرد: ما اگر به دنبال سلاح بودیم برای برخوداری از دانش هسته‌ای به سراغ کشورهای شرقی و غربی نمی‌رفتیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه آنها در برابر درخواست‌ها به ما فناوری ندادند، گفت: اگر به دنبال سلاح هسته‌ای بودیم همانند برخی از کشورها مخفی‌کاری می‌کردیم.

روحانی افزود: تلاش دولت بر شفاف‌سازی در چارچوب مذاکرات سازنده با آنهایی است که مشکلاتی برای کشور ایجاد کردند.

رئیس جمهور گفت: ما در واقع می‌خواهیم بر حق خود تأکید بیشتر کنیم تا دنیا در اجرای حق هسته‌ای برای ما ایجاد مزاحمت نکند.

وی با بیان اینکه دولت در این راستا گام نخست را برداشته است، ادامه داد: در متن توافق‌نامه بر غنی‌سازی در نطنز و فردو تأکید شده است.

روحانی گفت: ما می‌خواهیم بر حق خود تأکید کنیم و ظلم‌ و فشارهای نابه‌جا را خنثی کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد در یک فرصت شش ماهه، ایران به توافق نهایی با کشورهای ۱+۵ برسد تا از این طریق فشارها از دوش مردم برداشته شود.

رئیس قوه مجریه در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه هیچ کاری بدون زیرساخت فرهنگی امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: اگر در اقتصاد نیز می‌خواهیم قدمی برداریم باید مردم از نظر فرهنگی آماده شوند چرا که در اقتصاد علاوه بر مدیریت و امکانات، تلاش، کوشش، وجدان کاری و حتی ایثار نیز نیاز است.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه کشورهای همانند ژاپن ۳۵۰ هزار کارمند دولتی دارد و این در حالی است که دولت ایران بالای ۳ میلیون کارمند دارد.

وی ادامه داد:‌ توسعه فازهای سوم، چهارم و پنجم بندر شهید رجایی که در دستور کار دولت قرار دارد می‌تواند در کنار توسعه بزرگراه‌های بندرعباس به جاسک سبب پویایی و توسعه بیش از پیش هرمزگان شود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود گفت: از همه روحانیون شیعه و سنی تقاضا داریم که وارد صحنه شوند و در خطبه‌‌های نماز جمعه از مزایای اقتصاد مقاومتی صحبت کنند.