به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان، ‌مرتضی حقیری‌زاده در نشستی پیرامون عملکرد دولت دکتر روحانی در هرمزگان اظهار داشت: استاندار، از زمان حضور کوتاه خود در هرمزگان انتصاباتی داشته که هر چند عمیق و فراگیر نبوده، اما گزینه‌های منصوب شده هوشمندانه و در راستای شعار دولت تدبیر و امید بوده است تا جایی که توانسته‌اند در دل مردم جایی باز کنند.

وی ادامه داد: مشاوران از جمله این افرادند و حضور مداوم مشاوران استاندار در نقاط دور و نزدیک استان و انتقال نظرات و دیدگاه‌های اقشار مختلف مردم در قالب گزارشات به استاندار موجب شده پیگیری رفع کمبودها و کاستی‌های اجرایی استان سرعت بیشتری به خود بگیرد.

مشاور عالی استاندار هرمزگان در مورد نحوه عملکرد استاندار هرمزگان در مورد هدایت شرایط استان به سمت برنامه‌های دولت جدید، نیز گفت: اکثر مردمی که در بازدیدهای مختلف از شهرستان‌ها با آنها گفت‌وگو می‌کنیم، از علما و ائمه جمعه و جماعت گرفته تا نخبگان، دانشگاهیان، فرهنگیان و اقشار مختلف از شیوه و نگاه و عملکردی که استاندار تا امروز داشته اظهار رضایت می‌کنند.

حقیری زاده، گفت: ما در این دیدارها با مدیران، فعالان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و مردم گفت‌وگو می‌کنیم و نکته نظرات و کمبودها و مشکلات را از نزدیک می‌بینیم، در این مدت متوجه شده‌ام مقبولیت جناب استاندار در میان مردم بالاست.

جریانات سیاسی حامی دولت در هرمزگان تماما در حمایت از استاندار اتفاق نظر دارند
وی ادامه داد: همچنین جریانات سیاسی حامی دولت تدبیر و امید به صورت یک جبهه واحد و همراه در حمایت مقام عالی اجرایی استان اتفاق نظر دارند كه البته اختلاف نظرها و سلایقی هم در شیوه‌های اجرا وجود دارد که طبیعی‌ است.

به گفته این مشاور، همه گروه‌های سیاسی خصوصا طیف‌های حامی دولت تدبیر و امید و اعضای ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی در سطح استان از بلوغ سیاسی بالایی برخوردارند.

حقیری‌زاده اضافه کرد: استاندار نیز تاکنون با سعه صدر تمام پیشنهادها و نقدها و گزارشاتی که به ایشان می‌رسد را به دقت بررسی می‌کند و در این مدت شناخت کاملی از شرایط اجتماعی- سیاسی و فرهنگی استان و افراد توانمند و لایق استانی برای وی حاصل شده است و در حال حاضر استاندار هرمزگان به مشکلات هرمزگان اشراف کامل دارند.

وی افزود: از نظر من، ایشان فردی مردمی، ولایتمدار، با برنامه و با نفوذ سیاسی در مرکز است و معتقدم توانمندی‌های دکتر جادری به توسعه استان کمک می کند، چرا که او قابلیت‌ها و مشکلات استان را به خوبی می‌داند.

حقیری زاده در ادامه با اشاره به چند نمونه از انتصابات صورت گرفته در استان طی دوره استانداری جادری اضافه کرد: وی در انتخاب معاونان استاندار با رعایت همه جوانب، ارزشمندترین و توانمندترین نیروها را در استان به خدمت گرفته‌اند به نحوی که کدخداپور مسوولیت سنگین سرپرستی معاونت سیاسی و امنیتی را در هرمزگان به دوش گرفته‌اند که در تمام مسئولیت‌های قبلی‌اش موفق بوده و در مجموعه وزارت کشور وی را مدیری لایق و قوی می‌دانند که از سال 64 فرماندار بوده است.

وی یادآور شد: انتصاب صالح دریانورد در معاونت برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین اتفاقات نه در استان بلکه در کشور بوده است چرا که وی نیز از بدنه سازمان مدیریت بوده و پله پله ارتقا یافته است.

حقیری ادامه داد: برای نخستین بار فارغ از مذهب و قومیت و بنابر قولی که دولت به مردم داده که شایسته سالاری را در انتصابات مدنظر قرار می‌دهد یک مدیر شایسته از نیروهای استان در یکی از معاونت‌های مهم مشغول به خدمت شده است که استاندار بارها گفته‌اند که انتخاب ایشان صرفا به خاطر اهل تسنن بودن و یک حرکت شعاری نبوده بلکه شایستگی ایشان ملاک انتخابشان است.

وی با بیان اینکه، در این هفته رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سوخت هرمزگان نیز تغییر کرده است، گفت: تاکیدمان بر این است که به افکار عمومی نشان دهیم در استان تاکنون ملاک انتخاب افراد کاردانی و تخصص آنها بوده است.

ممکن است دخالت نمایندگان در انتصابات از طرف مردم زمینه‌سازی برای انتخابات تلقی شود.
 
حقیری‌زاده همچنین پیرامون نامه تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد انتصاب یکی از معاونان در روزهای گذشته نیز ادامه داد: مجموعه تیم اجرایی استان اعم از مشاوران و معاونان و در رأس همه شخص استاندار به این مسئله معتقدند که نظارت حق قانونی نمایندگان مجلس است و آنچه در قانون اساسی هم بدان تصریح شده لازم الاجراست.

وی گفت: بدین ترتیب اگر مدیران اجرایی در کار قانونگذاری و نظارت که وظیفه نمایندگان است دخالت کنند امر مطلوبی نیست، همچنین مدیریت عالی اجرایی استان هم انتظار دارد سایران نیز به امر تفکیک قوا عنایت داشته باشند.

حقیری‌زاده گفت: اگر یک استاندار حق انتخاب همکاران خود را نداشته باشد و قرار باشد هر یک از معاونان وی یا فرماندارانش توسط نماینده‌ای سفارش و انتخاب شود علاوه بر خدشه‌دار شدن اصل تفکیک قوا، جفای بزرگی نیز به مردم شده و عرصه خدمت به مردم را دچار خدشه می‌کنند هر چند حق نمایندگان عزیز برای مشورت و نظارت محفوظ و مورد تاکید استاندار است.

به گفته وی، امروزه مردم بسیار باهوشند و به برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی از قدرت تحلیل سیاسی بالایی برخوردارند و مردم دخالت نمایندگان در انتخاب هر یک از عناصر اجرایی استان را زمینه سازی برای انتخابات آتی مجلس تفسیر می‌کنند.

مشاور عالی استاندار هرمزگان گفت: استاندار دولت تدبیر و امید بارها اعلام کرده است که از تعامل سازنده استقبال می‌کند اما ایشان و مجموعه تیم فکری و اجرایی‌شان دخالت را نمی‌پذیرند و این موضوع امری طبیعی می باشد.

وی یادآور شد: نامه مورد اشاره حاوی یک نکته ارزشمند هم بود که استفاده از نیروهای بومی در سطح مدیران استان را بیان کرده بود، این امر کاملا درست و بسیار مورد توجه و تاکید دکتر جادری است و در کل هم می‌بینید که انتصابات هم به همین روش در حال انجام است.

پیرامون نامه نمایندگان در مورد انتصابات در آینده شفاف‌سازی می‌کنیم
وی تصریح کرد: هر چند این نامه و نحوه انعکاس آن شاید دلایلی داشته که فعلا مایل به باز کردن بحث در این زمان نیستیم که در صورت نیاز در یک کنفرانس خبری در آینده به بررسی آن می‌پردازیم و عدم برگزاری این کنفرانس تاکنون به دلیل تاکید استاندار بر دوری از تنش و حاشیه و رفتن به سمت کار و تلاش است.

حقیری‌زاده در همین بخش از سخنان خود در مورد دغدغه‌های مردم در مورد انتصاب مدیران ماندگار در استان، گفت: هرمزگان رنگین کمان زیبایی از فرهنگ‌ها و مذاهب و آداب و رسوم مختلف است و مردمان زیادی که به دلیل موقعیت خاص این استان، اتصال به دریا و حجم بزرگ مبادلات تجاری به این خطه آمده‌اند و خانه و زندگی شان هرمزگان است، در حال کار یا سرمایه گذاری‌اند، این افراد سال‌هاست در این استان زندگی می‌کنند و همین جا می‌مانند.

وی گفت: به اعتقاد من در حال حاضر بندرعباس در زمینه مهاجرپذیری شبیه تهران یا حتی متنوع‌تر از آن است، هرمزگان قطب صنعتی کشور شده است تا جایی که بیش از 65 درصد ترانزیت کالای کشور از این استان صورت گرفته و دروازه اصلی صادرات و واردات کشور و اینها همه جاذبه‌هایی است که بسیاری را به اینجا می‌کشاند.

به گفته مشاور عالی استاندار هرمزگان، به این ترتیب هم استانی‌هایی داریم که قابلیت خدمت رسانی بهتری دارند، تجربه و دانش برای اداره امور دارند و همانطور که قبلا اشاره کردم کسانی که توانمندی و شایستگی بالاتری دارند باید برای مسوولیت‌ها انتخاب شوند.

وی در عین حال افزود: البته نیروهای بومی و ماندگار که قابلیت‌هایی که ذکر شد را داشته باشند همیشه در اولویت هستند و در سطوح مختلف مدیریتی براساس توانایی‌ها از آنها استفاده می‌کنیم و پس از انتصاب هم حمایتشان می‌کنیم.

حقیری زاده اضافه کرد: فرهنگ مردم عزیز استان هم هیچگاه حذفی نبوده و همیشه از کسانی که واقعا به آنها خدمت می‌کنند استقبال کرده‌اند و ما الان کسانی را داریم که بیش از 20 سال ساکن هرمزگان هستند و اینجا وطن آنها شده و مردم هم آنها را جدا از خود نمی‌دانند.

وی گفت: ما دست همه کسانی که می‌خواهند به خاک هرمزگان خدمت کنند و به این مردم عزیز و نجیب، به گرمی می‌فشاریم و باز هم اطمینان می‌دهم که اولویت استانداری با مدیران شایسته و توانمند بومی و ماندگار خواهد بود.

مردم نیز مکررا خواهان تغییرات هستند
حقیری‌زاده با اشاره به اینکه گفته می‌شود تأخیر در انتصاب مدیران استان دیده می‌شود، اضافه کرد: بنده در ملاقات‌های مردم مکررا می‌شنوم و می‌دانم مردم استان خواهان تغییر هستند و حق هم دارند.

وی گفت: انجام تغییرات در همه سطوح هم شعار و مطالبه عمومی مردم است و هم خواست نیروهای سیاسی استان، که در ایام انتخابات به مردم وعده داده‌اند.

حقیری‌زاده با بیان اینکه دولت در این راستا دلایلی دارد، گفت: اولین و از همه مهمتر پایبندی دولت به شعارهایی است که همین مردم به آن رای داده‌اند، یعنی معتقد است تغییرات باید با تدبیر باشد آگاهانه باشد براساس شایستگی باشد و انتصاب باید بر مبنای عقلانیت و اخلاق باشد، بر خلاف دولت گذشته که عزل و نصب‌ها در آن با عجله و خلق الساعه انجام و شخصیت مدیران و کرامت انسانی آنها خدشه دار می‌‌شد، این دولت بنا ندارد، این روش را انجام دهد. که این امر باید به انتخاب نیروهای کارآمد و شایسته و بومی و استانی منجر شود.

وی ادامه داد: دومین دلیل هم اتفاق بزرگ سفر ریاست جمهوری به استان بود که شخص استاندار برای انجام آن تلاش‌های فراوانی در سطح ملی انجام دادند و دستاوردهای این سفر برای استان بسیار مهم و ارزشمند بود و تاثیرات شگرفی را در آینده مردم استان شاهد خواهیم بود. به لحاظ مدیریتی تغییرات سریع در این برهه صلاح نبود و استاندار هرمزگان براساس برنامه و شناخت به دنبال تغییرات است و فرصتی برای آزمون و خطا را جایز نمی‌داند.

حقیری‌زاده افزود: بلافاصله با آغاز روزهای کاری سال جدید این تغییرات سرعت و انعکاس بیشتری خواهد یافت، و باید توجه داشت که این روند آغاز شده اما حتما سرعت خواهد گرفت.

مدیریت حوزه گردشگری از اولویت‌های پایان سال است
وی با بیان اینکه ما افتخار می‌کنیم که استان هرمزگان یکی از استان‌های مهم کشور در عرصه گردشگری به ویژه در نوروز است، افزود: در حال حاضر مدیریت این رویداد، اصلی‌ترین دغدغه مدیران اجرایی و تمامی دستگاه‌های تابعه است و همان گونه که دکتر جادری بارها تاکید داشته‌اند سیاست دولت شتابزدگی و به‌هم ریختگی نیست و بر اساس اولویت‌های استان این کار در حال انجام است.

حقیری‌زاده در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در استان مشکلات و مسائلی وجود دارد، افزود: مشکلات متعددی داریم از اشتغال، عدم تخصیص اعتبارات در سال جاری، قاچاق سوخت گرفته تا بدهی‌های فراوانی که از دولت گذشته وجود دارد.

به گفته وی، بسیاری از پیمانکاران با وجود طلبی که بابت انجام کارهایشان از دولت دارند به ورشکستگی افتاده‌اند.

برخی‌ها مایل به تاثیرگذاری در کار دولت و انتصابات هستند
حقیری زاده گفت: دومین چالش این است که برخی مایلند به روش‌های مختلف در کار دولت و انتصابات تاثیر بگذارنند اینها همانطور که قبلا هم اشاره کردم باید به سلیقه انتخاب شده توسط مردم در حماسه سیاسی 24 خرداد گردن بنهند و بپذیرند که اکنون دولتی مستقر شده که موظف است با تدبیر به امید مردم و خواست آنها که تغییر روند اداره کشور و بهبود اوضاع داخلی و خارجی است، عمل کنند.

وی تصریح کرد: ارتباط خوبی با گروه‌های سیاسی و دلسوزان و علاقه مندان به پیشرفت استان داریم و همچنین علمای گرامی و ائمه جمعه و نخبگان ارتباط قوی و منطقی با ما دارند و همواره از نظرات ارشادی همه این عزیزان بهره می‌بریم.