به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان، معاون فنی حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: این پروژه حفاظتی تحت نظارت و مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان قرار دارد و فعالیت‌های آن با سه رویکرد پژوهشی، اجرایی و آموزشی با مشارکت فعال جوامع محلی و توسط انجمن‌های ملی و منطقه‌ای انجام می‌شود.
 
خرس سیاه آسیایی نماد طبیعت و حیات‌وحش استان هرمزگان و یکی از گونه های به شدت در خطر انقراض در ایران است که فقط در جنوب شرقی ایران در سه استان سیستان و بلوچستان ، کرمان و هرمزگان پراکندگی دارد.
 
کشته شدن خرس‌ها به دلیل تعارض با انسان (مانند استفاده از محصولات کشاورزی)، تخریب زیستگاه و زنده‌گیری توله‌ها باعث شده تا این گونه در پرتگاه نابودی گرفتار آید.

وی ادامه داد: "حفاظت از زیستمندی و عملکردهای بوم‌شناختی خرس سیاه آسیایی و زیستگاه‌هایش در تمام گستره پراکندگی گونه در استان هرمزگان با تاکید بر نقش گونه خرس سیاه به عنوان گونه پرچم در حفاظت و استفاده پایدار از اکوسیستم و تنوع‌زیستی زیستگاه‌های خرس سیاه که جوامع بومی کنونی و آینده به آن وابسته هستند. "

عبدالوحید ریاضی فر تصریح کرد: فعالیت های پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی در استان هرمزگان توسط کارشناسان مختلفی از سازمان های مردم نهاد و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان انجام می شود.