به گزارش خبرگزاری برنا از هرمزگان، دكتر جاسم جادری در نخستین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان هرمزگان در سال 93 با اشاره به شعار امسال مبنی بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، عنوان كرد: ما در دو بحث اقتصاد و فرهنگ با چالش مواجه هستیم كه راه حل مسائل این بخش ها، عزم ملی و مدیریت جهادی است و همان طور كه قبلا گفته بودم این نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری با درایت و حكیمانه بوده است.

وی ادامه داد: هرمزگان از استان های پرچالش در بخش های مختلف است و بزرگترین مشكل ما نیز اشتغال و بیكاری است كه باید برای رفع این مشكل سند توسعه اشتغال استان در سال 93 تدوین شود.

استاندار هرمزگان افزود: متاسفانه در گذشته آمارهای نادرستی از اشتغال ایجاد شده ارائه می شد و در حال حاضر استان هرمزگان با وجود برخورداری از ظرفیت های گسترده، در زمینه اشتغال با مشكل مواجه است.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان هرمزگان همچنین بر لزوم تشكیل كارگروه پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان تاكید كرد و گفت: باید برنامه ریزی كنیم تا از این مصوبات، اعتبارات خوبی برای هرمزگان كسب شود و بتوانیم مشكلات استان را حل كنیم.

وی در ادامه با بیان اینكه مدیران استان باید برای استفاده از ردیف های متمركز بودجه ای برنامه ریزی كنند، تصریح كرد: ردیف های اعتباری متمركز خوبی در بودجه پیش بینی شده و در اختیار وزارتخانه ها قرار گرفته كه مدیران استانی باید از این ظرفیت استفاده كنند.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان خواستار بهره مندی بیشتر از ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی در هرمزگان شد و بیان کرد: همچنین باید بازارچه های مرزی فعال تر شوند و صنایع غرب بندرعباس نیز دارای ظرفیت های خوبی هستند اما هزینه ای برای موارد مختلف از جمله بهداشت و درمان و آموزش و پرورش و محیط زیست پرداخت نمی كنند كه باید این روند اصلاح شود.

جادری همچنین با اشاره به مرحله دوم هدفمندی یارانه ها، اظهار کرد: هدف دولت در این مرحله كاهش تعداد یارانه بگیران با انصراف دهك های بالای درآمدی از دریافت یارانه است تا بتواند خدمات بیشتری را در بخش بهداشت و درمان و همچنین تولید ارائه دهد.

وی خاطرنشان كرد: همچنین در بخش فرهنگ ما با چالش و مشكلاتی مواجه هستیم كه باید در توزیع اعتبارات، بودجه های مناسبی به این بخش اختصاص پیدا كند.

شایان ذكر است؛ در این نشست صالح دریانورد معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار هرمزگان با بیان اینكه سال گذشته 10 جلسه شورای برنامه ریزی استان هرمزگان با 35 دستور كار برگزار شد، اظهار کرد: توزیع اعتبارات و تشریح بودجه 92، تشریح سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی و تشریح دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به هرمزگان از جمله موارد مطرح شده در جلسات شورای برنامه ریزی هرمزگان بود.

وی در ادامه با اشاره به گزارش عملكرد 12 ماهه بودجه 92 استان هرمزگان، عنوان كرد: مجموع اعتبارات تملک و دارایی و سرمایه ای ابلاغ شده به استان هرمزگان در سال گذشته 624 میلیارد تومان بوده كه 45 درصد آن اعتبارات استانی، 14 درصد ردیف های متفرقه، 31 درصد اعتبارات پروژه های ملی استانی شده و 10 درصد اعتبارات موضوع مواد 10 و 12 برای جبران خسارات و حوادث غیرمترقبه بوده است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری هرمزگان همچنین بر لزوم تشكیل منظم جلسات ستاد هدفمندی یارانه ها در شهرستان ها و مركز استان تاكید كرد.

دریانورد در ادامه سخنان خود وضعیت درآمدها و مصارف استان هرمزگان در بودجه 93 را تشریح كرد.