دكتر جاسم جادری استاندار هرمزگان از روند صید میگو در صیدگاه های بندرعباس بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، در این بازدید که صالح دریانورد معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار هرمزگان، سید پرویز محبی مدیرکل شیلات هرمزگان و ناصر حیدری پوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، استاندار هرمزگان را همراهی می کردند، نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با حضور در کنار لنج های صید میگو در آبهای بندرعباس از نزدیک در جریان صید میگو و فعالیت صیادان هرمزگانی قرار گرفت.

دکتر جادری همچنین با تعدادی از صیادان به گفتگو پرداخت و مشکلات و دغدغه های آنان را مورد بررسی قرار داد.

باید توجه ویژه ای به مباحث صیادی در هرمزگان داشته باشیم

استاندار هرمزگان در حاشیه این بازدید با اشاره به ظرفیت های گسترده این استان در زمینه شیلات، عنوان كرد: فعالیت های صیادی و شیلاتی یکی از مشاغل اصلی مردم هرمزگان برای تامین معیشت است که باید به رفع مشکلات این بخش توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی از تمهیدات صورت گرفته برای فصل صید میگو در استان هرمزگان قدردانی کرد و افزود: باید در زمینه توسعه شیلات این استان بیشتر کار کنیم و به مباحث صیادی توجه بیشتری داشته باشیم که نیاز است در این خصوص برنامه مدونی با تعیین زمان بندی مشخص و تعریف محورهای توسعه شیلات استان تدوین شود و برش شهرستانی هم در آن داشته باشیم تا هرمزگان بتواند به جایگاه واقعی خود در زمینه شیلات برسد.

دکتر جادری تصریح کرد: شیلات می تواند محور توسعه استان هرمزگان باشد و با استفاده بهینه از منابع موجود شیلات هرمزگان، می توان بدون نیاز به دیگر بخش ها این استان را اداره كرد اما مشكلات و محدودیت هایی در زمینه شناورهای صیادی و یا مجوز صید وجود دارد كه باید همه تلاش كنیم تا بهتر از ظرفیت ها استفاده شود.

افزایش 35 درصدی صید میگو در 13 روز اول فصل صید در هرمزگان

همچنین مدیر کل شیلات هرمزگان در حاشیه این بازدید از افزایش 35 درصدی صید میگو در 13 روز اول فصل صید در هرمزگان نسبت به سال گذشته خبر داد.

سید پرویز محبی با بیان اینکه در 13 روز اول فصل صید میگو 515 تن میگو توسط صیدان صید شده است گفت: دراین میزان صید بیش از 120 فروند شناور صیادی کلاس لنج مشارکت داشته اند.

وی گفت: امسال پیش بینی می شود بیش از 350 تن میگو سرتیز و 800تن میگو درشت در آبهای استان توسط صیادان صید شود.

محبی افزود: در فعالیت جمع آوری میگو های صید شده 9 شرکت جمع آوری در استان هرمزگان در فصل صید میگو امسال همکاری و مشارکت دارند.

مدیر کل شیلات هرمزگان بازسازی ذخایر و رهاسازی بیش از 30میلیون قطعه بچه میگودر دریا،تشدید فعالیت های یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات استان و مشارکت صیادان در صید اصولی و قانون مند را از اهم دلایل افزایش صید میگو امسال خواند.

وی با اشاره به تعطیلی صید میگو امسال در تعطیلات رسمی توسط صیدان در راستای مدیریت بهتر صید و کاهش فشار به ذخایر آبزیان گفت: خوشبختانه در سال های اخیر در استان هرمزگان شاهد همکاری های خوبی بین جامعه صیادای و اداره کل شیلات هرمزگان در راستای بازسازی ذخایر،حفظ ذخایر،مدیریت صید و همچنین رعایت قوانین و مقررات صیادی و دریانوردی بوده ایم.