رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور گفت: از اهداف مسابقات ملی مهارت ،ارتقای مهارتهای فنی و حرفه ای کشور در سطح بین المللی است.
 
به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،ترویج و ارتقای فرهنگ مهارت آموزی، ایجاد بستر مناسب برای ارتقای مهارتهای حرفه ای کشور تا سطح مهارتهای جهانی و شناسایی کمبودها در آموزشهای فنی وحرفه ای و برنامه ریزی برای رفع آنها، ایجاد فرصتی مناسب جهت تبادل اطلاعات فنی و تجارب حرفه ای بین جوانان و ایجاد انگیزش در جوانان برای کسب مهارت را از اهداف برگزاری مسابقات ملی مهارت دانست.

دکتر کوروش پرند بیان کرد: تیم مهارت جمهوری اسلامی ایران در 14 رشته: الکترونیک، تاسیسات الکتریکی، تهویه و تبرید، جواهرسازی، جوشکاری، راهکارهای نرم افزاری برای تجارت، رباتیک، طراحی مهندسی مکانیک، طراحی وب، فرز CNC، فناوری اتومبیل، فناوری گرافیک، مدیریت سیستمهای تحت شبکه و مکاترونیک در چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت (برزیل – 2015) شرکت خواهند کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از استان هرمزگان در رشته مدیریت سیستم های تحت شبکه یک نفر به این اردو راه یافته است و در بازدیدی که از اردو داشتم او و مربی اش را بسیار توانمند و با انگیزه دیدم.

در این مرحله از اردوی آمادگی مهارت 102 نفر که 53 نفر آنها از برگزیدگان پانزدهمین و 49 نفر آنها از برگزیدگان چهاردهمین مسابقات ملی مهارت هستند حضور دارند و از این تعداد 98 نفر مرد و 4 نفر زن هستند. اردو در 3 مرحله برگزار می شود.

مرحله اول به مدت 5 هفته از 17 آبان ماه شروع شده است و از بین برگزیدگان حاضر در نیمه دوم آذرماه سال جاری آزمون انتخابی برگزار می شود و حداکثر 50 درصد نفرات یا تیمهای برتر در این مرحله انتخاب می شوند.
 
مرحله دوم اردوی آماده سازی چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت(برزیل- 2015) به مدت 4 هفته از 20 آذر ماه سالجاری شروع و در نیمه دوم دی ماه سال جاری آزمون انتخابی برگزار و نفر یا تیم برتر در این مرحله انتخاب می شوند.
 
مرحله سوم اردوی آماده سازی نیز به مدت 6 هفته از هفته دوم بهمن ماه سال جاری آغاز و آزمون انتخابی در نیمه اول اردیبهشت ماه 1394 برگزار می شود و در این مرحله رشته برتر جهت اعزام به مسابقات مذکور انتخاب می شود.

وی با اشاره به تاریخچه مسابقات جهانی مهارت و كسب رتبه چهارم در میانگین امتیازات تیمی در چهل و دومین مسابقات جهانی مهارت (آلمان - 2013) اظهار امیدواری نمود كه جوانان غیور ایران اسلامی نتایج ارزشمندی كسب نمایند.

رییس سازمان آموزش فنیو حرفه ای کشور در خصوص تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس نیز اظهار امیدواری کرد و همچنین گفت: با توجه به اینکه استان هرمزگان مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران ندارد قول تجهیز کامل مرکزی که با این نام در حال بهسازی است را داد.
 
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان نیز که در برنامه حضور داشت ،گفت: دستاورد استان در پانزدهمین مسابقات ملی مهارت کسب دو مدال در رشته های مدیریت سیستمهای تحت شبکه و فناوری مد به دلیل اینکه فناوری مد در لیست رشته‌های مسابقات جهانی وجود ندارد تنها یک نفر به اردو راه یافت.

عزت ا... اردشیری افزود : پانزدهمین مسابقات ملی مهارت از 9 تا 12 شهریور ماه ، در 29 رشته در استان البرز برگزار شد.

ساخت وتولید (تیمی3 نفره)-مكاترونیك (تیمی 2 نفره)-،طراحی مهندسی مكانیك-تراش CNC-فرز CNC- فناوری اطلاعات-راه کارهای نرم افزاری برای تجارت-جوشكاری-كاشیكاری دیوار و كف- صافکاری خودرو- لوله كشی و گرمایشی- الكترونیك- طراحی وب- تاسیسات الکتریکی- كنترل صنعتی- مدیریت آب و فاضلاب- آجرچینی- رباتیك (تیمی 2 نفره)- كابینت سازی (چوبی)- اتصالات چوبی-جواهر سازی- خیاطی ( فناوری مد)- قنادی (شیرینی پزی)- فناوری اتومبیل- آشپزی- نقاشی خودرو-طراحی فضای سبز(تیمی 2 نفره)- تبرید و تهویه- فناوری اطلاعات –مدیریت سیستم های تحت شبكه وفناوری طراحی گرافیك رشته های المپیاد بودند.
 
وی اظهار کرد: درپانزدهمین مسابقات ملی مهارت در ابتدا 130نفر شرکت کردند که 45 نفر به مرحله استانی و 11 نفر در 8 رشته به مرحله کشوری راه یافتند.
 
مدیر کل فنی و حرفه ای استان نیز در خصوص مرکز خواهران بندرعباس گفت :این مرکز قرار است با 5کارگاه که سازمان بخشی از هزینه بهسازی آنرا متقبل شده است ؛در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

رشته های منطبق با نیاز استان در زمینه مشاغل خانگی و رشته های محصول محور مانند تابلوساز صدف ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و صنایع دستی خاص استان راه اندازی خواهد شد.