امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: پارک های علم و فناوری یکی از ظرفیت هایی است که ایده ها را تبدیل به پول می‌کند.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در دیدار رئیس پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان با بیان اینکه ایده سرآغاز یک حرکت است گفت: در دنیای امروز از افسانه ها و اسطوره ها ایده می گیرند چرا که معتقدند پشت این افسانه یک واقعیت است.

وی تصریح کرد، افسانه دارای یک منشا است، خیلی ها در بچگی خیال هایی داشتند و هیچ کس هم فکر نمی کرد که این خیال در آینده تبدیل به یک صنعت شود. یکی از این خیالات پرواز در آسمان ها بود که بعدها تبدیل به صنعت هواپیمایی شد و در ادامه فضا نوردی شکل گرفت. این حرکت نشان دهنده نتیجه ایده ای است که در ذهن‌هاست.

امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه در برخی مواقع شاهد برخی غفلت ها در کشور هسستیم، بیان داشت: به محض اینکه طب جدید با نام قرص وارد شد دستاورد علمی که در گذشته داشتیم بلعید.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان تصریح کرد، متاسفانه در کشور ما آنچه که خودمان داریم جدی نمی گیریم و آن را به تمسخر می گیریم کما اینکه دستاوردهای بزرگانی چون بوعلی و ذکریای رازی راهم زمانی با دید تمسخر می دیدند اما بعدها دیدیم که بیماران زیادی در طول صدها سال با نسخه شیخ الرئیس شفا گرفتند.

وی، فراموشی دستاوردهای گذشته را یکی از دردهایی دانست که کشور ما به آن دچار شده است، تصریح کرد، متاسفانه در فرهنگ ما این گونه شده که وقتی یک طرح جدید آمد طرح گذشته فراموش می شود در صورتی که طرح نو باید مکمل کهنه باشد.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی با تاکید بر اینکه ما باید به خودمان بر گردیم، افزود:ما ظرفیت‌هایی داریم که به راحتی از کنار آن می گذریم و اعتنایی به آن نمی کنیم.

امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه اتفاقات خوب همواره به دست پا برهنه ها محقق شده است، ادامه داد، سرمایه داران همیشه بعد از اختراع وارد عمل می شوند و آن هم برای سودی که از اختراع بدست می آورند در صورتی که کار اصلی را شما می کنید و این قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه شاهد اتفاقاتی خوبی در حوزه پارک علم و فناوری در استان هرمزگان هستیم، گفت: مشکلات زیادی سر راه تبدیل ایده به عمل وجود دارد اما فعالان این عرصه نباید کارشان را بخاطر نبود امکانات متوقف کنند.

آیت الله نعیم آبادی افزود: فعالان این عرصه نباید بخاط نبود سرمایه یا سرمایه گذار در عملیاتی شدن ایده هایشان عقب نشینی کنند. تاکید من این است که کارهای مهم را وابسته به چیزهای کوچک نکنید و مطمئن باشید که حرکت شما و کار پر برکتی که در این راه انجام می‌دهید یکسال دیگر دستتان را پر می‌کند.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد، فعالیت در حوزه علم و فناوری در ابتدا سخت است اما زمانی که به نتیجه رسید راحت و در آینده نیز منشاء برکات زیادی می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت وظیفه دارد از شرکت های دانش بنیان حمایت کند، ادامه داد، کاری که فعالان عرصه علم و فناوری در حوزه دانش بنیان می کنند لذت بخش است و تاکید ما این است که در این راه کارها متوقف به کار دیگری نشود و با تلاش زیاد آن را به جلو ببرید. ما نیز دغدغه های شما را منتقل می کنیم تا همکاری های لازم نیز صورت بگیرد.

فعالیت 40 شرکت دانش بنیان در هرمزگان

در این دیدار همچنین مهندس علی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان داشت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری چراغ راه وزارت علوم و پارک های علم و فناوری است.

وی با بیان اینکه پارک هرمزگان تمام ظرفیت خود را برای عملیاتی شده سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بکار خواهد گرفت، گفت: در این راه وزارت علوم و استاندار هرمزگان نیز در این راه اهتمام ویژه‌ای دارند.
 
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در ادامه به آمار بیکاران در کشور اشاره کرد و گفت: 45درصد از بیکاران کشور دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. سوال اینجاست که اگر قرار بود این ها سرمایه کشور را هدر دهند و بعد معضلی برای کشور شوند چه دلیلی داشت که این قدر هزینه برای تحصیلات دانشگاهی خرج می شد اما پاسخ روشنی که در اینجا می توان به این سوال داد این است که دانشگاه های ما باید کارآفرین باشند و در این راه ساختاری با نام پارک علم و فناوری شکل گرفته است تا دانشجویان و اساتیدی که دارای ایده هستند وارد گود شوند و در یک پروسه ایده هایشان را تبدیل به عمل و تجاری سازی کنند.

به گفته فتی دولت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان قوانینی را تصویب کرده که بر اساس آن مناطقی را تحت عنوان منطقه آزاد فناوری در نظر گرفته است که شرکت های زیر مجموعه پارک علم و فناوری به مدت 15 سال از مالیات معاف هستند. همچنین در این مدت معاف از پرداخت عوارض گمرکی نیز شامل آنها می‌شود.

وی در ادامه به تشریح فعالیت های پارک علم و فناوری هرمزگان پرداخت و گفت: در حال حاضر 40 شرکت دانش بنیان در پارک هرمزگان فعالیت دارند که هر کدام بطور متوسط برای چهار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند.

فتی ادامه داد، در حال حاضر 7 محصول پارک علم و فناوری وارد بازار شده است. وی یکی از موانع اصلی پیش روی پارک علم و فناوری استان هرمزگان را نبود زیرساخت های لازم بویژه فضای فیزیکی دانست و گفت: تامین زیرساخت ها می تواند کمک شایانی به توسعه شرکت های دانش بنیان کند.

وی با قدردانی از استانداری هرمزگان و اداره کل راه و شهرسازی ادامه داد، بخشی از فضای فیزیکی مورد نیاز با همکاری فرشید دستوان مدیرکل راه و شهرسازی تامین شده است اما نیاز است که فضای بیشتری به پارک اختصاص یابد که همیاری و همکاری همه جانبه می طلبد.
 
وی نبود فضاهایی همچون آزمایشگاه و کارگاه را از دیگر موانع توسعه شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: این موانع باعث شده تا برخی از شرکت ها نتوانند ایده هایشان را تبدیل به پول کنند.

به گفته رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان، علیرغم همه موانع فعالیت های خوبی در این استان انجام شده است که همه این موفقیت ها برگرفته از قابلیت ها و استعدادهای خدادادی همین استان است.

وی به تولید داروی درمان ناباروری در پارک علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این دارو در همین مدت اندک به نتیجه قابل قبولی رسیده و توانسته همگام با سیاست افزایش جمعیت اقدام به درمان ناباروری کند.

فتی ادامه داد، این درمان با هزینه بسیار اندک به متقاضیان ارائه شده که به نتایج قابل قبولی نیز رسیده است.

وی با بیان دستاوردهای خوبی در پارک به دست آمده است، خاطرنشان کرد، الان می توانیم اعا کنیم که هرمزگان تنها استان تجاری نیست و استانی علمی و فناوری هم هست.