وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به محدودیت آب در هرمزگان گفت: باید با حذف روش های سنتی، کشت محصولات جالیزی خارج از فصل استان را باید به داخل گلخانه ها انتقال داد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ،محمود حجتی که به مناسبت دهه فجر به هرمزگان سفر کرده اظهار کرد: در غیر این صورت دولت ناچار است محدودیت هایی را در ارتباط با کشت این گونه محصول ها در فضای باز اعمال کند.

وی کمبود آب را مشکل همه گیر در کشور دانست و تاکید کرد: کشاورزی ما در بخش سبزی و صیفی باید به سمت استفاده از روش های نوین کشت متراکم (گلخانه ای و داربستی) هدایت شود.

حجتی اظهارکرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز در این راستا با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از محل اعتبارهای ریالی صندوق توسعه ملی و وجوه اداره شده، بهره برداران را حمایت می کند.

وزیر جهاد کشاورزی پس از بازدید از مجتمع گلخانه ای سرخون بندرعباس از مدیران جهاد کشاورزی هرمزگان خواست: در اولین قدم برای انتقال کشت گوجه فرنگی خارج از فصل این شهرستان به داخل گلخانه ها با تهیه یک برنامه دو یا سه ساله، کار را از هم اکنون به طور جدی شروع کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به موقعیت آب و هوایی هرمزگان و به خصوص بندرعباس، نیاز به احداث گلخانه های گران قیمت نیست بلکه می توان در بعضی مناطق آن، از روش داربستی برای کشت محصولات خارج از فصل همچون گوجه فرنگی استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی وسعت مزارع گوجه فرنگی استان را افزون بر 12هزار هکتار با مصرف 180 میلیون مترمکعب آب عنوان کرد و گفت: با انتقال آنها به داخل گلخانه ها به مقدار پنج میلیون مترمکعب آب صرفه جویی می شود.