وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی به سومین جشنواره سرود رضوی روستایی کشور از عوامل اجرایی آن به ویژه مردم روستای کردر قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، متن پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سومین جشنواره سرود مساجد روستایی کشور که توسط علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان قرائت شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آنها که حماسه های ماندگار روزهای پیروزی انقلاب اسلامی را درک کرده اند به خوبی به یاد دارند که سرودهای حماسی و شور انگیز آن روزها چگونه مردم را تهییج و برای رسیدن به هدف مقدس شان مصمم می کرد. آنگاه که مسجد از یک مکان صرفاً مذهبی به مکانی برای فعالیت­های فرهنگی و سیاسی بدل شد و جوانان برومند را دردل خویش جای داد .

مساجد درتاریخ انقلاب اسلامی همواره کارکردهای متنوع و برکات و اثرات وصف نا پذیری داشته اند .یکی از مهم ترین دلایل شکوفایی هنر سرود و نغمه سرایی با مضامین دینی از کارکردهای ادبی، هنری،مسجد نشات می گیرد. از این رو نقش مسجد و متولیان این مکان مقدس در شکل گیری ، رشد و ماندگاری این هنر اصیل به راحتی قابل اغماض نیست.

بخش مهمی از فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی مرهون تلاش سرایندگان بزرگی است که با بهره گیری از مضامین رفیع دینی، تشنگان معرفت را از دریای واژگان و ترکیب های زیبا که در مدح و منقبت آل رسول (ع) و عزت و سربلندی مسلمانان سروده اند سیراب می کند. در این میان هرگاه که این هنر قدسی با یک مکان و محتوای مقدس قرین شده، علاوه بر ماندگاری و جاودانگی،آثار معرفتی مضاعفی نیز در برداشته است.

مردمی و خودجوش بودن هنر سرود و نغمه سرایی ، بهره گیری از ظرفیت های محلی و منطقه ای ونیز استفاده از فنون موسیقایی _ با رعایت ضوابط شرعی ، عرفی و فرهنگی _ از مهمترین ویژگی های این هنر مردمی است .

من به مردم شریف این دیار به خاطر شور و اشتیاق وصف ناپذیرشان در میزبانی این رویداد هنری تبریک می گویم . جشنواره سرود مساجد روستایی یکی دیگر از شاخه های پربار جشنواره فرهنگی و هنری امام ر ضا (ع) است که نشان از معرفت اهالی این روستای با صفا و مردم با وفای آن دارد.بی تردید چنین اهتمام و اراده ای الگویی ارزشمند و قابل تعمیم خواهد بود و زمینه ظهور و بروز ظرفیت های اثر گذار فرهنگی هنری را در دیگر محیط های روستایی فراهم خواهد کرد.

این جشنواره در مسیر حفظ و توسعه هنر سرود در ایران اسلامی قدم بر می دارد و تلاش ارزشمندی است برای برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور ، از روستاها و مناطق مرزی گرفته تا مراکز شهری پرجمعیت .

همین فعالیت­های به نسبت کوچک اما به واقع بزرگ و ارزشمند زمینه ساز آشنایی بیشتر مردم و بویژه جوانان با معارف اهل بیت (علیهم السلام) و انتقال آن به نسل­های آینده خواهد شد.

قالب­های زیبای هنری ، معارف دینی را برای جوانان جذاب­تر، قابل پذیرش تر و میزان پایبندی آنان را به فرایض دینی دو چندان می کند واز این منظر ،هدایت و حمایت از چنین جشنواره هایی را ضروری می نماید.

در پایان از تلاش های خداپسندانه و هدفمند ستاد عالی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد کشور، بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان و تمامی دستگاه­های اجرایی و فرهنگی استان ، بویژه مردم متدین و هنر دوست روستای کردر ، قدردانی می کنم.
علی جنتی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی