به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیر کل حمل و نقل و پایانه‌های استان همدان اظهار داشت: موتورسواران از آسیب‌پذیرترین کاربران حمل و نقل جاده‌ای محسوب می‌شوند، به همین منظور طرح ارتقای ایمنی ویژه راکبان موتورسیکلت و عابرین پیاده در روستاهای واقع در محورهای برون شهری استان اجرا می‌شود.

وی گفت: با عنایت به سهم قابل توجه تلفات موتورسواران در محورهای برون‌شهری استان همدان مشخص شده عمده تلفات در گروه سنی 20 تا 40 سال اتفاق می‌افتد و متأسفانه اکثر آن‌ها نان‌آور خانواده هستند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌‌های استان همدان گفت: با وجود اینکه موتورسیکلت ابزار و وسیله‌ای مناسب برای ایجاد سهولت در کار است برای بعضی عامل تفنن شده و با مبادرت به انجام بعضی حرکات نامناسب در اماکن عمومی منجر به بروز حادثه شده‌اند.

وی بیان کرد: به همین دلیل اقدامات فرهنگی و آموزشی با همکاری دهیاری روستاهایی که با بیشترین تردد موتورسواران در محورهای پرحادثه از حیث تلفات مواجه هستند و به صورت نمادین برای اجرای طرح ایمن‌سازی مناطق انجام شده است.

محمودی تصریح کرد: علاوه بر 10 روستایی که قبلاً در آنها طرح نمادین ارتقای ایمنی موتورسواران و عابرین پیاده اجرا شده بود چهار روستای دیگر در شهرستان‌های تویسرکان، نهاوند، رزن و بهار نیز با توجه به دارا بودن بیشترین تعداد موتورسیکلت‌سوار برای ادامه اجرای این طرح انتخاب شدند.

وی بیان کرد: برای اجرای این طرح ضمن هماهنگی با دهیاری مربوطه از تمام موتورسیکلت‌سواران دعوت می‌شود با حضور در مراسم به موارد آموزشی که توسط مسئولان حمل و نقل و پایانه‌ها ، پلیس راه و... ارایه می‌شود توجه کنند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان همدان افزود: در طرح مذکور علاوه بر آموزش به تمام موتورسواران در حوزه خطرات رانندگی غیر ایمن با موتورسیکلت و حرکات نمایشی حادثه‌ساز، توزیع ادوات ایمنی موتورسیکلت نظیر کلاه ایمنی و شبرنگ آشکارساز برای نصب در بدنه موتور نیز انجام می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد اجرای این طرح و سایر طرح‌های مشابه باعث نهادینه شدن فرهنگ استفاده صحیح از وسایل نقلیه، همراه با ایمنی شود و استفاده‌کنندگان ضمن آگاهی از میزان خطرات، توجه بیشتری به رعایت نکات ایمنی خصوصاً استفاده از کلاه ایمنی داشته باشند.