به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، استاندار همدان در جمع هیات امنای باغ موزه دفاع مقدس همدان با بیان اینکه این باغ‌ موزه مجموعه‌ای عظیم و حاصل ایده‌ای منسجم است، اظهار داشت: ما در همه ابعاد و زمینه‌ها مدیون شهدا هستیم چرا که شهدا درس آزادگی، آزادی و حراست از ارزش‌ها را به ما آموختند.

وی با بیان اینکه اکثر موفقیت‌های امروز ما مرهون شهدا است، خاطرنشان کرد: نتایج از خودگذشتگی و ایستادگی شهدا در میدان‌های دفاع مقدس امروز در زمینه‌های علمی، اقتصادی، مدیریتی و ... مشخص و قابل لمس است.

استاندار همدان سخن امام راحل مبنی بر اینکه «جنگ نعمت بود را یادآور شد» و گفت: معنی این سخن امروز درک می‌شود چرا که مقاومت رزمندگان و شهدا در سال‌های جنگ سبب استقامت و ایستادگی ما در جنگ نرم کنونی شده است.

وی با بیان اینکه جنگ نرم وضعیتی بسیار سخت‌تر از جنگ سخت دارد، گفت: امروز دشمن در حریم شخصی و منازل، دانشگاه‌ها و مدارس ما وارد شده و افکار و اذهان را هدف قرار داده است.

آزاد با بیان اینکه وظیفه ما پویندگی راه شهدا است، تصریح کرد: وظیفه نشان دادن و تبیین آثار و فرهنگ شهدا وظیفه خطیری است که با احداث باغ‌موزه‌های دفاع مقدس تحقق می‌یابد.

وی با بیان اینکه در بحث بیان مدیریت جنگ خیلی صحبت نشده است، افزود: مدیریت جنگ بسیار شایان توجه است چرا که مدیران جنگ با کمترین امکانات، نیرو و هزینه بیشترین موفقیت‌ها و دستاوردها را رقم زدند.

استاندار همدان با بیان اینکه به تبیین مدیریت جنگ باید پرداخته شود، عنوان کرد: این مهم در موزه‌های دفاع مقدس کمتر مورد توجه قرار گرفته در حالی که امروزه بسیاری از دانشگاه‌های مدیریت جنگ ایران را بررسی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در بحث موزه‌آرایی باغ‌موزه‌های دفاع مقدس کمتر کار شده است، گفت: موزه‌آرایی سبب جذب مخاطب می‌شود.

آزاد با اشاره به فازهای در دست اجرای باغ موزه دفاع مقدس همدان نیز تصریح کرد: تکمیل این بخش‌ها امری شایان توجه است اما در نهایت بحث حفاظت و نگهداری و نیز استفاده و بهره‌برداری از آنها مباحثی مهم است که نیاز به نیروی متخصص و کارآزموده دارد.

وی در پایان سخنانش با اشاره به راهیان نور نیز گفت: با توجه به موقعیت همدان در جنگ و احداث باغ‌موزه دفاع مقدس می‌توان کاروان راهیان نور استان‌ها را برای یک شب در این باغ‌موزه میهمان کرد تا بر این اساس نیز بر بحث گردشگری استان اثرگذار باشد.