به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مجید علوی در همایش نکوداشت پیشگامان انقلاب اسلامی و آیین رونمایی کتاب روزشمار انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، به تبیین عناصر اصلی پیروزی و نگهداشت انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: فرهنگ غنی الهی، سازمان اصیل روحانیت و ولایت فقیه، سه عنصر اصلی، رمز پیروزی و ماندگاری نظام جمهوری اسلامی ایران است. 

علوی با اشاره به قیام مردم تونس و مصر و ارتباط سرنوشت آن با این عناصر، افزود: قیام تونس مقدمه قیام مصر بود و اگر این قیام ها با این عناصر پیوند برقرار کند در معرض آسیب و ناکامی قرار نخواهند گرفت.

وی تصریح کرد: البته در صورت ناکامی، حداقل دستاورد آن تاثیر در معادلات منطقه خواهد بود.

وی با مقایسه این دو قیام و انتفاضه لبنان، یادآور شد: یکی از موفقیت های حزب الله لبنان وجود این عناصر است.

قائم مقام وزارت اطلاعات اظهار امیدواری كرد که با تقویت عناصر پیروزی انقلاب بتوان سایر نقاط عالم را تغذیه و به سوی ایجاد خاورمیانه جدید گام برداشت.

علوی با اشاره به حوادث فتنه88 اظهار داشت: عوامل و طراحان این فتنه در راستای تضعیف نقش روحانیت و ولایت فقیه گام برداشتند و در این راستا برای نیل به منافع شخصی در مقابل ولایت فقیه ایستادند و بعضی از این فتنه گران هنوز بر مسیر خود پایبند و اصرار دارند و شبهاتی را در فرصت های مقتضی مطرح می کنند. 

وی با تاکید بر اینکه باید از ولایت فقیه پیروی کرد و لحظه ای از آن غفلت نکرد، افزود: عده ای کلمه ولایت را مطرح می کنند و فقیه آن را بکار نمی برند و این مساله کمی نیست و باید هوشیاری خود را حفظ کرد.

استاندار همدان نیز در این همایش اقدام اداره کل اطلاعات در برگزاری همایش پیشگامان انقلاب را ستود و آن را تکمیل کننده کنگره سرداران، امیران و 8هزار شهید استان عنوان کرد و اظهار داشت: این اقدامات بیانگر کلان نگری در مهندسی فرهنگی جامعه است.

كرم رضا پیریایی تصریح کرد: ولایت فقیه عنصر اول استقرار نظام جمهوری اسلامی و مایه بقا و ارتقای آن است.

همچنین مدیر كل اطلاعات استان همدان اظهار داشت: اسناد ساواک نشان دهنده خیزش تاریخی مردم همدان در راستای تحقق انقلاب اسلامی است و این قیام بر اساس حس معنویت گرایی، دین خواهی و ولایتمداری مردم، از کانون های مبارزه همچون مساجد، تکایا، هیأت ها شروع شد که که رأس و مدیریت آن بر عهده علما و روحانیون بوده است.

شفیعی با اشاره به اسناد باقی مانده از ساواک افزود: اسناد ساواک پیش‌قدم بودن مردم همدان را در شش مقطع حساس تاریخی از خرداد 42تا 22بهمن 57به اثبات می رساند به‌طوری که این استان قبل از 22بهمن ماه 57، در تاریخ 10دی ماه استقرار حکومت اسلامی را اعلام می کند و یا قبل از متلاشی شدن رژیم، دستگاه‌های دولتی استان تحت امر روحانی شهید آیت الله مدنی قرار می گیرد.

مدیر کل اطلاعات استان با یادآوری بخشی از سخنان مقام معظم رهبری، گفت: این سخن معظم له که فرمودند "از دو حیث به مردم همدان ارادت خاصی دارم یکی از حیث پیشینه تاریخی و دیگری از حیث نقش آفرینی در تاریخ معاصر ایران گویای عظمت پیشگامان انقلابی این استان دارالمجاهدین است."

مدیر کل اطلاعات استان تصریح كرد: بعضی از متخصصان انقلاب ها در غرب گفته اند"انقلاب ایران را هیچ حزبی به وجود نیاورده است، این محصول اعتقادات و تفکر شیعی و رمز آن همگانی بودن آن است."

وی در پایان افزود: در جریان فتنه نیز میانگین بصیرت مردم فراتر از خواص بود و انشاء الله این انگیزه های الهی مستحکم و پرشتاب دنبال خواهد شد.

در پایان این همایش تعدادی از پیشگامان انقلاب و خانواده شهدای انقلاب تقدیر و سپس کتاب روز شمار انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک رونمایی شد.