به گزارش خبرگزاری برنا از همدان،  سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان در مورد فعالیت های سازمان آتش نشانی برای استقبال از بهار، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مراسم چهارشنبه آخر سال یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که و به عنوان نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت برگزار می شود.

یعقوبی بیان کرد: در طول تاریخ این سنت کهن دستخوش تغییرات بوده است و بخش‌هایی از این مراسم حذف و رفتارهای دیگری به آن افزوده شده که با روح اصلی آن مغایرت دارد.

وی گفت: استفاده از نارنجک و ترقه های پر سرو صدا و آتش افروزی های گسترده و مهیب با روح اصیل و ایرانی این سنت کهن در تعارض است چرا که آزار و اذیت دیگران و ایجاد رعب و وحشت در دل مردم خطر آفرینی و گناه محسوب می شود.

یعقوبی بیان کرد: اتفاقات ناهنجار در نحوه برگزاری این مراسم سبب تلخی کام برخی از مردم در زمان نوروز می شود.

یعقوبی گفت: آمارها نشان می‌دهد که بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهارشنبه سوری گروه سنی 16 تا 23 سال و سپس گروه سنی 8 تا 15 سال هستند.

وی افزود: در این راستا سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان بر اساس روال سال‌های گذشته همچون نهادهای دیگر دولتی در پیشگیری و کنترل حوادث چهارشنبه آخر سال اقداماتی را انجام داده است.

یعقوبی اظهار کرد: چاپ و توزیع یک هزار پوستر هشدارهای ایمنی چهارشنبه سوری و توزیع و نصب در مدارس شهر با همکاری آموزش و پرورش نیز برای کاهش خطرات این مناسبت در حال انجام است.

یعقوبی گفت: در این راستا چاپ و توزیع 3 هزار جلد بروشور آموزشی کودکان به صورت رنگ آمیزی توسط کودکان بین آنها ایجاد انگیزه می کند تا نکات ایمنی را فرا بگیرند.

یعقوبی چاپ بروشور آیین چهارشنبه سوری و هشدارهای آموزشی به والدین و نوجوانان و جوانان و توزیع در نمایشگاه ها، نماز جمعه، میادین و اماکن شلوغ شهر، نصب بنر هشدارهای ایمنی چهارشنبه سوری، ارسال پیامک نکات ایمنی به صورت انبوه به شهروندان از دیگر اقدامات است.

وی اعلام کرد: آماده باش 9 ایستگاه و 177 نفر نیروی عملیاتی و اداری در شب چهارشنبه سوری و ایام تعطیلات نوروز به همراه 38 دستگاه خودرو عملیاتی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: خوشبختانه در سال های اخیر با همکاری و هماهنگی نیروی انتظامی و سازمان آتش نشانی و نهادهای درگیر در بحث کنترل چهارشنبه آخر سال حادثه خاصی گزارش نشده و حریقی که دلیل آن آتش افروزی و یا آتش بازی در چهارشنبه آخر سال باشد وجود نداشته است. که این خود بیانگر تاثیر مبحث آموزش شهروندی در کنترل حوادث است.