به گزارش برنا از همدان، در این جلسه که با حضور اعضای ستاد در سالن جلسات شهدای استانداری برگزار شد ضمن بررسی مصوبات جلسات قبل و تسریع در تحقق آن‌ها بر ضرورت حضور جوانان برگزیده و نخبه استان و رفع مشکلات و معضلات جوانان تاکید شد.

از سوی دیگر با توجه به اهمیت برگزاری منظم جلسات گروه بندی دستگاه‌های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان استان در کمیته‌های تخصصی و فرعی برای پربار شدن مصوبات و پیگیری‌های جدی تر در این حوزه و معرفی رابطان امور جوانان از سوی اعضای مورد بررسی قرار گرفت.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار با اشاره به رسالت دستگاه ها در ساماندهی امور مربوط به جوانان تاکید کرد: حضور نهادهای متولی مباحث مربوط به ساماندهی امور جوانان در این ستاد لازم و ضروری است و باید مصوبات جلسات نیز به طور دقیق پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات و معضلات پیش روی جوانان در شرایط فعلی ناشی از عدم برنامه ریزی مناسب برای پر کردن اوقات فراغت آن ها است به همین دلیل باید طرح ها و برنامه های مناسب و عملی برای اجرای چنین برنامه هایی در نظر گرفته شود.

الهی تبار بیان کرد: توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در نهادهای مختلف برای بهره مند کردن جوانان از این امکانات از امورات دیگری است که باید مسئولان و مدیران نهادها و ارگان ها به آن توجه کنند.

وی تصریح کرد: باید جوانان را باور کرد و برای رفع مشکلات آنها بهترین و سریع ترین اقدامات را انجام داد چون آسیب های در کمین جوانان زیاد است و با اعتماد به آنها و سپردن امور مهم به این عزیزان باید زمینه مشارکت آنها در امور مهم جامعه را فراهم کرد.

الهی تبار ابراز کرد: از تمام دستگاه های مرتبط با امر ازدواج و مسائل جوانان می‌خواهم که مسئله ازدواج را بسیار جدی بگیرند.

وی خواستار برنامه ریزی برای سیاستگذاری در راستای ازدواج مدبرانه در کشور شد و افزود: ازدواج مدبرانه ازدواجی است که امکان وقوع طلاق در آن بسیار کم باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز در این جلسه، با اشاره به عملکرد مناسب نهادهای استان در امور مربوط به اوقات فراغت جوانان عنوان کرد: به روز رسانی پورتال جامع اوقات فراغت تنها مشکلی است که در برخی نهادها وجود دارد که باید برای حل این مشکل چاره اندیشی شود.

وی گفت: در حوزه اوقات فراغت دستگاه ها همکاری خوبی داشته اند و ما در ثبت نام افراد در سامانه جامع اوقات فراغت کشور است که بیشترین ثبت نام را در سامانه داشته است در حالی که این سامانه مشکل فنی و پشتیبانی هم دارد.

وی ادامه داد: در سال 92 علیرغم برگزاری انتخابات و تغییرات مدیریتی عملکرد خوبی در برگزاری جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان داشتیم.
 
وی افزود: مجموعه مسوولان استان اعم از استاندار، معاون سیاسی و امور اجتماعی استانداری توجه ویژه ای به موضوع جوانان دارند و قول همکاری وپیگیری مشکلات حوزه جوانان را دادند و امیدواریم برنامه های خوب وتاثیرگذاری علی‌رغم مشکلات مالی موجود داشته باشیم.

در ادامه این نشست معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان تصریح کرد: در سال 91 تنها 9 جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان برگزار شد اما در سال 92 حدود 21 جلسه برگزار شد که 19 جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان در شهرستان ها به ریاست فرمانداران و 2 جلسه در استان به ریاست استاندار برگزار شد.

وی گفت: رییس جمهور رییس شورای عالی جوانان است و در استان ها، استاندار رییس ستاد ساماندهی امور جوانان استان ومدیر كل ورزش وجوانان دبیر ستاد و در شهرستان ها فرمانداران رییس ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان هستند و حدود 19 دستگاه عضو ستاد ساماندهی امور جوانان هستند و طبق مصوبه دولت دستگاه‌های دولتی باید حضور فعال و منظمی در جلسات داشته باشند.

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان گفت: بیش از یکصد مصوبه در جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان استان داشته ایم که موضوع اصلی این مصوبات اوقات فراغت، ازدواج، فعالیت های فرهنگی و برگزاری جشنواره های پیوند آسمانی و جشنواره حضرت علی اکبر (ع) بوده است و علی‌رغم مشکلات مالی و اعتباری اکثر این مصوبات اجرایی شده است.

وی گفت: در حوزه اوقات فراغت دستگاه ها همکاری خوبی داشته اند و ما در ثبت نام افراد در سامانه جامع اوقات فراغت کشور است که بیشترین ثبت نام را در سامانه داشته است در حالی که این سامانه مشکل فنی و پشتیبانی هم دارد.

معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گفت: در سال آینده برنامه های بهتر و ویژه‌تری در امور جوانان داریم که به صورت ویژه آن را پیگیری می‌کنیم وهم اکنون درحال تدوین یک برنامه شش ماهه برای حوزه جوانان هستیم.

ربانی مهر گفت: اداره کل ورزش وجوانان به تنهایی متولی امورجوانان نیست بلکه 19دستگاه طبق مصوبه دولت موظف به انجام برنامه و پیگیری امور جوانان هستند و یکی از برنامه های ما در آینده ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه جوانان است.