به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، استاندار همدان در نخستین کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان همدان در سال "اقتصاد و فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی" اظهار کرد: امسال با توجه به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و شعار اقتصاد و فرهنگ به عنوان منشوری که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده توجه به دو موضوع اقتصاد و فرهنگ بسیار پراهمیت است و از طرف دیگر باید شاهد به بار نشستن قول‌های دولت باشیم.

وی گفت: تحقق همه برنامه ها در راستای شعار سال، هدفمندی یارانه‌ها، توسعه استان و تصمیمات کشور در گرو اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی است که در آن راهکار، نوید و امید داده شده است و باید با کار جهادی و پویا تلاش کنیم تا به توسعه هدف‌گذاری شده دست پیدا کنیم.

استاندار همدان تصریح کرد: با اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه‌ها در مرحله دوم به طور قطع خدمات عرضه شده در راستای سلامت و تولید تقویت می‌شود و که البته نیاز به همکاری تمام آحاد مردم دارد.

وی خطاب به فرمانداران گفت: در بحث تحقق شعار سال، اقتصاد مقاومتی و فرهنگ در شهرستان‌ها برنامه‌ریزی لازم انجام شود و اهداف آن تدوین و تبیین شود چرا که با شعار نمی‎خواهیم سال را به اتمام برسانیم بلکه باید فعالیت‌های عملیاتی انجام شود.

نیکبخت تأکید کرد: فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی نسبت به جذب صاحبان سرمایه و ایجاد اشتغال بیشتر اقدام کنند تا شاهد تحول اقتصادی در استان باشیم و با توجه به همگرایی که بین مجمع نمایندگان استان و دستگاه‌های اجرایی وجود دارد باید از توان و ظرفیت آنها برای جذب اعتبارات و تحقق اهداف بهره گرفت.

وی درباره آمار اشتغال ایجادی در استان همدان عنوان کرد: اشتغال‌های ایجاد از طریق طرح‌های خوداشتغالی و مشاغل خانگی نیاز به نظارت دستگاه‌ها دارد و تنها آمار اشتغال بنیاد شهید، کمیته امداد و بهزیستی قابل استناد است چرا که مددجویان آنها پس از رسیدن به مرز خودکفایی از بدنه مجموعه خارج می‌شوند.

استاندار افزود: آمارسازی در حوزه اشتغال خیانت به مردم است در این راستا باید واقعیت‌ها شفاف بیان شود تا نقاط قوت و ضعف مشخص و پیگیری شود و به منظور راستی‌آزمایی فرمانداران باید نظارت مستمری بر اشتغال واحدها داشته باشند.

وی تأکید کرد: من دلگرم به آمارهای خوداشتغالی و مشاغل خانگی نیستم چرا که تأمین اجتماعی آنها را به عنوان شغل ثبت نمی‌کند و پایدار نیست، بنابراین باید کمیته نظارت بر اشتغال‌ ایجادی در استان همدان احیا شود.

وی درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف واحدهای تولیدی دارای معوقه بانکی بیان کرد: واحدهای تولیدی و صنعتی به سبب داشتن معوقه در لیست سیاه بانک‌ها قرار می‌گیرند و دیگر برای دریافت تسهیلات نمی‌توانند اقدام کنند به همین منظور معوقات آنها باید تعیین تکلیف شود تا در صورت نیاز سرمایه در گردش به این واحدها برای احیای اشتغال پرداخت شود.

نیکبخت افزود: این واحدها به سبب مشکلات اقتصادی کشور، بی‌بازاری تحریم‌، افزایش سود نرخ بانکی با رکورد تولیدی روبرو شدند و یک واحد تولیدی دارای معوقه بانکی مرده و از کار افتاده است حال برای مساعدت با این واحدها و کاهش معوقات بانکی با ارائه راهکار آنها را به چرخه تولید بازگردانیم.

وی با انتقاد از بلاتکلیفی عملیات اجرایی پتروشیمی ابن‌سینا بعد از گذشت 10 سال اظهار کرد: برای این پروژه عظیم در سال 83 امکاناتی چون آب، برق، زمین، و مسیر راه‌آهن مهیا شده است و در آن زمان هزینه انتقال خط اتیلن 40 میلیارد تومان برآورد شده بود و با تأخیر 10 ساله امروز 50 میلیارد تومان هزینه دیگر با توجه به نرخ تورم به آن افزوده شده است.

استاندار افزود: روز گذشته با سرمایه‌گذاران پتروشیمی اتمام حجت برای تعیین تکلیف پروژه انجام شد و چون این سرمایه‌گذاران واحدهای پتروشیمی و ذوب‌آهن در اصفهان دارند به سبب مشغله زیاد دنبال اجرای پروژه در همدان نیستند.

وی تصریح کرد: این پروژه نیز مانند منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد بدون دلیل طرح و سرمایه‌گذار آن عوض شده است اما با این اوصاف به این سرمایه‌گذاران یک ماه فرصت برای تعیین تکلیف عملیات اجرایی داده‌ام.