به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، جواد محقق در پایان مراسم «عصر شعر فجر» در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی شهید آوینی اظهار کرد: شعر کودک و نوجوان در استان همدان، جزو بهترین‌هاست و هیچ استانی در کشور به اندازه همدان از تعدد شاعران این حوزه برخوردار نیست.

وی در مورد شعر بزرگسال و جایگاه همدان نیز گفت: قبلا استان همدان در زمینه شعر بزرگسال از جایگاه خوبی برخوردار بود و شاعران استان رتبه های خوبی کسب می‌کردند، اما در حال حاضر با افت جدی شعر بزرگسال در استان مواجه هستیم.

محقق افزود: قرار بود شعر نیمایی ، شعر امروز ما باشد، اما اشعار امروز غالبا در حوزه غزل و سپید قرار می گیرد و شعر نیمایی رو به فراموشی گذاشته است.

وی جشنواره ای شدن اشعار را تهدیدی برای شعر جوان دانست و گفت: این موضوع سبب می شود که شعر و شاعری تبدیل به کسب و کار شود نه اینکه به عنوان هنر و ادبیات تلقی شود.

خالق "در کوچه‌های کرایوا" همچنین به عدم ارتباط شاعران پیشکسوت و جوان همدانی با مطبوعات و رسانه‌های ارتباطی به عنوان یک خسران بزرگ اشاره کرد و ادامه داد: مستقیماً سراغ چاپ و نشر کتاب رفتن، شاعران جوان را تهدید می‌کند.

محقق با بیان اینکه اکثر اهل کتاب، از چاپ زودهنگام نخستین کتاب خود پشیمان هستند خطاب به حاضران گفت: با تأمل بیشتری، آثار خود را تدریجاً در مطبوعات به گوش اهل دل رسانده و سپس به فکر انتشار کتاب باشید.