به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون اول قوه قضاییه در همایش بزرگ ولایت فقیه استمرار حرکت انبیا كه در سالن شهدای استانداری همدان برگزار شد، اظهار داشت: در فضای علمی، فرهنگی و پژوهشی كشور پرداختن به مباحث ولایت مورد بحث ذهن پژوهشگران و محققان است.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی افزود: در عرصه جهانی مسأله نظام دموكراسی مبتنی بر بحث سكولاریسم یا جدایی دین از سیاست و امور دنیا است، یعنی دین باید در عرصه زندگی اجتماعی انسان در حاشیه باشد.

وی بیان داشت: بیش از 400 سال بعد از جریان رنسانس با حضور خدا و دین در عرصه زندگی انسان ستیز شد و نظریه پردازان و حكمرانان تلاش زیادی برای رسیدن به این امر انجام دادند.

رییسی گفت: خیزش ها در كشورها در گذشته مبتنی بر دین و آموزه های دینی نبود و بر این باور بودند كه نباید دین در عرصه باشد.

وی درباره نظریه ولایت فقیه گفت: در عرصه سیاسی امروز مردم‌سالاری به عنوان یك نظر جدید در نوع حكومت است.

معاون اول قوه قضاییه ولایت فقیه را همان حكومت رسول الله دانست و عنوان داشت: ولایت فقیه بزرگ ترین نعمتی است كه خداوند به انسان ها عطا کرده است.

وی تصریح كرد: ولایت، بزرگ ترین و بالاترین نعمت خدا به انسانهاست و اگر این نعمت وجود نداشت انسان مانند موجودات دیگر یا حتی بدتر از موجودات عالم بود.

وی گفت: امام عسگری(ع) و امام هادی(ع) جریان شبكه نمایندگی و وكالت را در زمان غیبت صغری در جهان اسلام توسعه دادند تا در زمان غیبت اگر مردم با امام عصر خود ارتباطی نداشتند از طریف ولایت فقیه این ارتباط را حفظ كنند.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی با اشاره به این موضوع كه علما جامع الشرایط وارثان انبیا هستند، تاكید كرد: در زمان غیبت همان شأنی كه برای نبی در زعامت امور مسلمانان است توسط عالم دینی وجود دارد.

وی گفت: در امت اسلامی عنصر وحدت و هدف گرایی، عنصر حركت و عنصر امام و مقتدا وجود دارد یعنی انسانی در راس امت قرار دارد و آنها را هدایت می كند و جامعه را نیز به سمت ربانی شدن سوق می دهد.

وی اذعان داشت: در قانون گذاری و قضا برای نظریه ولایت فقیه ساختار سازی شده یعنی چگونه ولایت فقیه بتواند با همه جامعه در ارتباط باشد و در همه عرصه ها حضور داشته باشد.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: در عرصه بین المللی آثار و بركات انقلاب بسیار روشن دیده می شود و بسیاری از جریانات و مبارزات سیاسی با نگاه به انقلاب اسلامی ایران پیش می رود.

وی به اتفاقات اخیر در كشورهای عربی اشاره كرد و عنوان داشت: اتفاقات پیش آمده در این كشورها دینی، ضد امریكایی و مردمی است. 

رییسی گفت: تردید نیست خیزشی كه امروز در خاورمیانه راه افتاده به بركت انقلاب اسلامی ایران و قدرت و شجاعت مردم مسلمان بوده است.

وی ماهیت انقلاب در خاورمیانه را دینی خواند و تاكید كرد: مردم به بركت انقلاب اسلامی هویت خود را پیدا كردند.

رییسی در ادامه بیان داشت: در این مدت از رهبری آیت الله خامنه ای دشمن شناسی، دشمن ستیزی و استكبار ستیزی در سیره ایشان وجود داشته و راه ایشان همان هدف و راه امام خمینی بوده است.

وی به فتنه های اخیر اشاره كرد و گفت: این افراد مدعی بودند كه می خواهند برای مردم كار كنند، اما بر خلاف جمهوریت و رای مردم عمل كردند و به نام خط امام، علیه امام عمل كردند. 

معاون اول قوه قضاییه فتنه 25 بهمن را نقطه عطف از یك جریان جدید دانست و ابراز داشت: این جریان به بهانه دفاع از مردم مصر و تونس بود و در حقیقت برای هماهنگی بیشتر با اهداف كشورهای غربی به راه افتاد.

رییسی این جریان را دشمنی و ضدیت با انقلاب برشمرد و خاطر نشان كرد: جنس این فتنه بافتنه های قبلی كاملاً متفاوت است و طبق فرموده مقام معظم رهبری همه باید در این مورد طبق گفته ایشان بصیرت داشته باشند.

وی اذعان داشت: یكپارچگی امروز تمامی جهان اسلام از انقلاب اسلامی ایران تاثیر گرفته و نگاه همه كشورها به كانونی است كه تمامی جوانان كشورهای اسلامی را علیه ظلم و ستمگران وارد عرصه كرده است. 

معاون اول قوه قضاییه عملكرد سران فتنه را یك جنایت بزرگ خواند و بیان داشت: اصل این حركت آمریكایی است و مردم نیز این موضوع را هیچگاه فراموش نخواهند كرد. 

وی با اشاره به اینكه قوه قضاییه با سران فتنه برخورد جدی خواهد كرد، افزود: اما این افراد فریب خوردگانی بیش نیستند و عامل اصلی این اتفاقات آمریكا و اسراییل بوده اند. 

حجت الاسلام والمسلمین رییسی در پایان ولایت فقیه را استمرار حركت انبیا دانست و تصریح كرد: خلقت انسان و منظومه این عالم هستی بر مبنای حق بنا شده است و بنای عالم بر این است كه باطل را نمی پذیرد.