به گزارش خبرگزاری برنا از همدان،  رئیس اداره فرش استان همدان با اشاره به اینکه مردم استان همدان از دیرباز با بافت فرش دستبافت عجین شده اند، اظهار کرد: ایجاد و تاسیس رشته دانشگاهی فرش دستبافت در غرب کشور با پایلوت بودن همدان می‌تواند در جذب دانشجو در این زمینه با استقبال رو به رو شود.

وی با اشاره به اینکه نگاه به فرش باید با نیازها و سلایق روز جهان همخوانی داشته باشد، افزود: بدیهی است نگاه علمی به فرش از نظر مواد اولیه، شیوه های رنگرزی نقشه و طرح با علم روز می تواند اثرات مطلوبی در آینده برای فرش استان و کشور رقم بزند.

علی بابایی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 45 هزار بافنده فعال فرش دستبافت در استان همدان فعالیت می کنند، گفت: هم اکنون توان و ظرفیت ارتقا این تعداد تا 100 هزار بافنده فرش وجود دارد و همین امر می تواند دلیل قاطعی برای ایجاد رشته دانشگاهی فرش در همدان باشد.

وی با تاکید بر اینکه همدان در زمینه فرش دستبافت شهرتی جهانی دارد، بیان کرد: نیاز است تا برای بقا، حفظ و نگهداری این هنر اصیل بومی و ملی نگاه کارشناسی را تغییر داد و با راه اندازی رشته کارشناسی فرش در دانشگاه آزاد همدان میتوان زمینه را برای جذب و تربیت نیروهای متخصص و آشنا به مبانی نظری و عملی تسهیل کرد.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان عنوان کرد: دوره کارشناسی فرش در جلسه هفت بهمن ماه سال 85 توسط شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی با سه گرایش طراحی، بافت ومرمت و رنگرزی و با 136 واحد درسی عمومی و اختصاصی مورد تصویب قرار گرفته است.

وی تربیت نیروهای متخصص در گرایش های مختلف، حضور موثر در بازار جهانی با تولیدات مناسب و با کیفیت، علمی و تخصصی کردن شیوه های تولید و مقدمات تولید و بالا بردن توان تولید انبوه با طرحها، نقشه ها و رنگ های ثابت را از جمله مزایای ایجاد رشته های دانشگاهی فرش دانست.

علی بابایی با بیان اینکه همدان می تواند نیاز استان های غرب کشور به این رشته دانشگاهی را برطرف کند، تاکید کرد: با توجه به ارزش مادی و معنوی فرش های دستباف تربیت نیروهای متخصص برای ترمیم و نگهداری فرش نیز از دیگر مزیت های تربیت کارشناس فرش است.

وی درباره ایجاد تنوع و نوآوری در تولید فرش دستباف نیز گفت: تولید فرش های ابریشم و گران قیمت با توجه به استقبال بازار رو به افزایش است که توجه به تضمین سلامت این کالا می تواند تاثیر اطمینان بخشی را برای خریداران به دنبال داشته باشد.

علی بابایی تصریح کرد: عملیاتی مانند ضد آتش کردن یا مقاوم کردن فرش در برابر شعله آتش، ضد بید کردن فرش، ضد لک کردن فرش و از همه مهمتر تغییر پذیر کردن رنگ زمینه فرش از جمله مواردی است که می توانند در تولید فرش مورد توجه قرار گیرند.

وی عنوان کرد: از این رو در دوره های آموزشی فرش دستبافت که سالانه برای قالی بافان برگزار می شود این نکات به صورت دقیق توسط اساتید مجرب به بافندگان آموزش داده می شود تا در ارتقای کیفیت فرش دستبافت موثر باشد