به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان افزود: توزیع آرد با نرخ دولتی و مصوب تنها ویژه نانوایی‌ها و واحدهای صنفی و صنعتی است و عرضه آرد خارج از این محدوده ممنوع است.

وی با بیان اینکه چیزی به عنوان آرد آزاد خانگی در استان وجود ندارد و این نوعی دلالی و واسطه‌گری است، اظهار کرد: با کسانی که به صورت غیرقانونی آرد نانوایی‌ها را به دلالان می فروشند برخورد می شود.

وی با اشاره به اینکه در مدت بیش از سه سال از اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه ها، قیمت آرد تحویلی به نانوایان تغییری نکرده است، گفت: فروش سهمیه آرد نانوایی‌ها به بهانه اینکه فعالیت نانوایی ها با توجه به افزایش هزینه ها مقرون به صرفه نیست غیرموجه و خلاف قانون است.

وی گفت: دلالان آرد نانوایی، بدون نگرانی از عواقب آن مبادرت به فروش آرد به روستاییان و برخی ساکنان شهرها می کنند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل عمده قاچاق آرد را می توان یارانه ای بودن آن ذکر کرد و با توجه به برنامه حذف تدریجی یارانه ها در طرح تحول اقتصادی، اصل موضوع قاچاق آرد نیز منتفی خواهد شد.

وی اضافه کرد: واقعیت تلخی که اقتصاد کشور از آن رنج می برد، موضوع قاچاق است و در این میان آرد که مهم ترین ماده غذایی ایران است از آسیب قاچاق در امان نمانده است و متولیان امر باید برای به حداقل رساندن این پدیده موثر در اقتصاد کشور، چاره اندیشی کنند.

بنا به اعلام سازمان جهادکشاورزی استان همدان امسال دارای 414 هکتار اراضی زیر کشت گندم است و سالانه 684 هزار تن گندم در این استان تولید می شود.