به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار داشت: سد سرابی تویسرکان بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم با تخصیص اعتبارات این پروژه در بهار 94 و همزمان با سفر هیئت دولت به استان همدان افتتاح شود.

وی با اشاره به اینکه سد شنجور رزن نیز در حال حاضر بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز این پروژه نیز در تابستان سال آینده به بهره‌برداری می‎رسد.

ستوده با اشاره به اینکه استان همدان 19 هزار و 491 کیلومترمربع مساحت دارد، تصریح کرد: استان همدان دارای سه حوضه آبریز اصلی است که در سال‌های گذشته با تغییر اقلیم دچار تغییراتی شده‎اند.

وی میانگین نزولات جوی استان همدان را 329 میلیمتر اعلام کرد و گفت: متوسط نزولات جوی همدان در سال 6 هزار و 435 میلیون مترمکعب بوده و این در حالی است که میزان تبخیر و تعرق سالانه در همدان 65 درصد است.

معاون توسعه و بهره‎برداری شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: میزان پتانسیل منابه آب تجدید شونده همدان 2 هزار و 832 میلیون مترمکعب است که البته حجم بالایی از آن در سال مصرف می‏شود و این مئله زنگ خطری برای استان است.

وی با اشاره به اینکه استان همدان دارای 7 دشت مستقل و 6 دشت مشترک است، افزود: سالانه 2 میلیارد و 291 میلیون مترمکعب آب برداشت می‏شود و متاسفانه در حال حاضر با کسری مخزنی معادل 237 میلیون مترمکعب روبه‎رو هستیم.

ستوده با بیان اینکه 7 سد مخزنی با ظرفیت 126 میلیون مترمکعب در استان همدان در حال اجراست، عنوان کرد: همچنین سه سد مخزنی اکباتان، آبشینه و شیرین‌سو با ظرفیت 50 میلیون مترمکعب در حال بهره‎برداری است.

وی با تصریح بر اینکه 3 تغذیه مصنوعی در دست مطالعه و 16 تغذیه مصنوعی در حال بهره‎برداری است، عنوان کرد: هم‎اکنون از 38 بند انحرافی بهره‎برداری می‎شود که مطالعات یک بند انحرافی نیز در دست انجام است.

ستوده با اشاره به اینکه بارش‎های امسال نسبت به سال گذشته از وضعیت خوبی برخوردار نیست، عنوان کرد: این امر می‎طلبد تا مردم همواره در صرفه‎جویی مصرف آب تلاش کنند تا تابستان آینده به مشکل برخورد نکنیم.