به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مسئول بهداشت مدارس مرکز بهداشت همدان اظهار داشت: امسال برای نخستین بار طرح سفیران سلامت در شهرستان همدان به اجرا درآ مده است که یک‎سوم مدارس دوره دوم متوسطه شهری در قالب 23 مدرسه به عنوان سفیران سلامت در نظر گرفته شده‌اند.

وی افزود: برای اجرای این طرح، دوره‌های آموزشی با حضور 38 مدیر و رابط بهداشتی مدرسه در مرکز بهداشت شهرستان همدان برگزار شده است که درباره مباحث بلوغ، تغذیه، بهداشت دهان و دندان، بهداشت محیط مدرسه و بهداشت مواد غذایی ویژه دانش‌آموزان مطالبی آموزش داده شد.

مسئول بهداشت مدارس مرکز بهداشت همدان، آموزش رابطان بهداشتی مدرسه در راستای پیشگیری از بیماری‎های قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت، تالاسمی، ایدز و هپاتیت را از مهمترین موارد برشمرد و گفت: مدیران مدارس، مجری اجرای طرح سفیران سلامت هستند و به وسیله آنها و رابطان بهداشت و یا مربیان بهداشت مدارس این اطلاعات به دانش‎آموزان و در نتیجه اولیای دانش‎آموزان انتقال داده می‎شود.

وی تصریح کرد: 410 نفر نیرو به عنوان رابطان بهداشتی دانش‌آموزان مدارس شهرستان همدان فعالیت دارند که رژیم غذایی و سلامت دانش‌آموزان را کنترل و بررسی می‌کنند.

رحیمی عنوان کرد: همچنین به منظور پیشگیری و کنترل کم خونی ناشی از فقر آهن در دانش‌آموزان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه‌های شامل اجرای طرح آهن‌یاری، آموزش تغذیه و ایجاد تنوع غذایی، کنترل بیماری‌های عفونی و انگلی و غنی‌سازی مواد غذایی را در دستور کار دارد.

وی افزود: بر این اساس طرح آهن‌یاری در مدارس متوسطه دوره اول و دوم دخترانه اجرا می‌شود و در اجرای این طرح از سفیران سلامت در مدارس بهره گرفته می‌شود.

مسئول بهداشت مدارس مرکز بهداشت همدان گفت: کم خونی شایع‌ترین مشکلاتی است که در بیشتر دانش‌آموزان به دختران مشاهده می‌شود که متأسفانه کم‌خونی ناشی از فقر آهن و عوارض جبران‌ناپذیر آن سبب تأخیر رشد کودکان، کاهش قدرت یادگیری، کاهش ضریب هوشی، افزایش میزان ابتلاء به بیماری‌های عفونی، خستگی و ضعف، بی‌حوصلگی و بی‌تفاوتی می‌شود.

وی بیان کرد: گروه‌های در معرض خطر کم خونی شامل شیرخوران، کودکان زیر 6 سال، دختران نوجوان و زنان در سنین باروری می‌شود، گفت: آهن یک ماده ضروری برای ادامه حیات و اساسی‌ترین ماده برای ساخت گلبول‌های قرمز خون است که باید با تدوین رژیم غذایی مغذی آهن مورد نیاز بدن را تأمین کرد.