مدیر کتابخانه‌های عمومی نهاوند در گفت و گو با خبرنگار برنا در نهاوند اظهار داشت: این سه کتابخانه با کمک خیران کتابخانه ساز و با تجهیز این اداره در روستاهای با جمعیت بیش از هزار و 500 نفر احداث گردید که اولین کتابخانه روستایی نهاوند در روستای میان آبه توسط خیر کتاب خانه‌ساز افتتاح شد.

وی گفت: کتابخانه حضرت ولیعصر (عج) روستای شهرک سلگی نهاوند با 650 عضو فعال بزرگ‌ترین کتابخانه روستایی استان همدان با 200 مترمربع فضای مفید می‌باشد که امسال جز 10 کتابخانه برتر کشور انتخاب شد و این به این دلیل است که مردم این روستا و خیران تلاش زیادی را برای معرفی و کتاب‌خوان کردن جوانان انجام دادند.

مدیر کتابخانه‌های عمومی نهاوند گفت: افراد خیری که می‌توانند به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کمک کنند برای انجام این امور خیر به شهرستان نهاوند و یا مجمع خیران کتابخانه ساز مراجع کنند تا از ظرفیت و توان آنها استفاده شود.

سیف افزود: با کمک دهیاران و بخشداران تلاش شده است که روستاها و نقاط مطلوب برای احداث این کتابخانه‌ها شناسایی شود و پس از احداث از طرف خیران توسط نهاد عمومی کتابخانه‌ها تجهیز و راه‌اندازی شود که به همین منظور در بخش مرکزی و در روستای وراینه کلنگ احداث کتابخانه به‌زودی به زمین زده می‌شود.

وی اظهار داشت: در شهرستان نهاوند ۱۱ کتابخانه مستقل و فعال با بیش از ۹ هزار رو 500 عضو و با بیش از 85 هزار نسخه کتاب وجود دارتا سرانه فضای مطالعه نهاوند از آمار یک و نه‌دهم که شرایط مطلوب و مناسب برای سرانه مطالعه استاندارد نیست به سمت سه و چهاردهم سرانه قانونی نزدیک‌تر شود.مدیر کتابخانه‌های عمومی شهرستان نهاوند عنوان کرد: باهدف جبران کمبود سرانه فضای کتابخانه‌ای نهاوند از 6 سال پیش تاکنون با پیگیری‌های زیاد به دنبال احداث کتابخانه استاندارد هستیم که زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در منطقه باروداب نهاوند شناسایی‌شده است که نقشه تیپ آن‌هم با زیربنای دوهزارو ۲۰۰ مترمربع در طبقه همکف تهیه و آماده می‌باشد.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون توسط این نهاد رونمایی از 4 کتاب معلم شهید و شش دانش‌آموز، آمایش سراب گیان، سیمای برزول ننه سرما و اسطوره دا توسط اداره کتابخانه‌های نهاوند انجام‌شده است همچنین از ابتدای سال جاری سیستم بارکد خوان بااعتبار بیش از سه میلیون تومان در تمام کتابخانه‌های شهرستان نهاوند فعال‌شده است.

سیف بیان کرد: در دو سال تاکنون بیش از 11 هزار نسخه کتاب توسط مردم به اداره کتابخانه‌های نهاوند اهدا شد که کتابخانه تخصصی دکتر اسماعیل شهبازی پدر علم کشاورزی نوین ایران با بیش از ۸۰۰ جلد کتاب تخصصی در مورد کشاورزی ایران در محل کتابخانه‌ی امیرالمؤمنین شهرک شهید حیدری نهاوند منبع خوبی برای مردم و دانشجویان و محققان حوزه کشاورزی می‌باشد.

مدیر کتابخانه عمومی نهاوند با اشاره به تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز در شهرستان افزود: جهت بالا بردن سرانه فضای کتابخانه‌ها و علاقه‌مند کردن بیشتر مردم به کتاب و کتاب‌خوانی این مجمع با 14 عضو به‌عنوان هیئت‌امنا و پنج نفر به‌عنوان هیئت مؤسس در نهاوند تشکیل گردید.

وی پرداخت نشدن نیم درصد سهم شهرداری نهاوند برای کتابخانه‌ها که بیش از 60 میلیون ریال می‌باشد و نبود قرائت‌خانه را یکی از مشکلات موجود بخش کتابخانه‌های عمومی نهاوند دانست و اظهار داشت: که وجود قرائت باعث می‌شود مطالعه در فضایی آرام صورت گیرد و موجب بالا رفتن سرانه مطالعه در بین مردم شود و با پرداخت به‌موقع سهم نیم درصد قانونی نیز می‌توانیم حداقل مشکل آب، برق و گاز تعدادی از آنها را حل کنیم.