به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، آیت‌ا... غیاث‌الدین طه محمدی در همایش ملی نهج‌البلاغه و علوم انسانی اظهار داشت: نهج البلاغه کتابی سهل و ممتنع است و با وجود صدها شرح نوشته شده بر این کتاب، همچنان کتاب دست نخورده عجیبی است.

طه محمدی افزود: برگزاری این همایش آبروی ما را در برابر آن دانشمند مسیحی که 200 بار نهج البلاغه را مطالعه و هر بار دری از معرفت را کشف کرده، حفظ می‌کند و این برای ما مایه شرمندگی است که برخی از مردم ما اسم نهج البلاغه هم به گوششان نرسیده است.

امام جمعه همدان با اشاره به موضوعات متنوع نهج البلاغه گفت: موضوعاتی که باید در نهج البلاغه مطرح شود ابعاد بسیار متنوعی دارد که جای موضوعاتی چون سیاست، کشورداری و چهره شناسی در نهج البلاغه در این همایش خالی است.

آیت‌ا... محمدی تصریح کرد: اگر علی(ع) را از دیدگاه نهج البلاغه بررسی کنیم حتما یک علی شناس واقعی خواهیم شد و می‌توان گفت این کتاب هم از لحاظ بلاغت و هم فصاحت و محتوا نمونه است.

وی با بیان کوچک بودن نام نهج البلاغه برای این کتاب اظهار داشت: نباید فقط به بعد بلاغت این کتاب نگاه کرد بلکه باید بیشتر در محتوای آن شناور بود. 

امام جمعه همدان به جنایت‌های اخیر آل سعود نیز اشاره و خاطرنشان کرد: آل سعود که خود را خادم الحرمین می‌داند، جنایت‌های هولناکی را در بحرین مرتکب می‌شود، استالین برای کمونیستی کردن مردم به کشتار 30 میلیون انسان می‌پردازد در حالی که علی(ع) ذره‌ای دلبستگی به نعمت‌های زودگذر دنیا نداشته است.

آیت ‌ا... محمدی با بیان شناسنامه دار کردن خطبه‌های نهج البلاغه گفت: خطبه‌های نهج البلاغه باید شناسنامه‌دار شوند تا عرفانی‌ترین و سیاسی‌ترین موضوعات مشخص و از هم تفکیک شوند. 

نماینده ولی فقیه در استان همدان تصریح کرد: جامعه ما امروز از بی‌عقلی رنج می‌برد و با عقل خواب آلوده کشور را اداره می‌کند، یک انسان واقعی باید عقل خود را زنده کند و فرمول زنده کردن عقل در نهج البلاغه نهفته است.

وی افزود: در حوزه‌های علمیه درس نهج‌البلاغه به دلیل نبود استاد مرتبط با این موضوع تدریس نمی‌شود و این امر باید مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.

دبیر همایش ملی نهج البلاغه و علوم انسانی نیز اظهار داشت: نهج البلاغه به عنوان یك میراث گرانبها در حوزه علوم انسانی و یك منبع غنی از معارف انسانی مورد غفلت واقع شده است.

مرتضی قائمی افزود: نهج البلاغه به عنوان یك گنجینه غنی باید مورد توجه پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی در گرایش‌ها و رشته‌های تحصیلی قرار گیرد.

وی با تاكید بر اینكه دانشجویان و دانش پژوهان نباید بگذارند این گنجینه ارزشمند مهجور و مظلوم بماند، اظهار داشت: نهج البلاغه بخشی از زوایای بی نظیر شخصیت امام علی (ع) را منعكس می‌كند، لذا می‌توان گفت این كتاب گنجینه‌ای بی نظیر و دایره المعارفی است كه علوم انسانی و اجتماعی مختلفی را در بردارد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه بوعلی سینای همدان بیان كرد: علم، اخلاق، سیاست، زمامداری، عبودیت و انسانیت، تعلیم و تربیت، توحید و عرفان به خوبی در نهج البلاغه مورد توجه و پردازش قرار گرفته است.

قائمی ادامه داد: با توجه به گستردگی و جامعیت نهج البلاغه و تاثیر عمیق آن در انسان سازی تصمیم به برگزاری همایش ملی نهج البلاغه و علوم انسانی در استان گرفته شد.

وی با اشاره به تاكیدات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تحول در علوم انسانی اظهار داشت: دانشگاهیان، دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه علوم انسانی باید در گرایش‌ها، رشته‌ها، محتوا و سرفصل‌های دروس این حوزه تامل كرده و از واردات علم در حوزه علوم انسانی جلوگیری كنند.

دبیر كمیته علمی همایش ملی نهج البلاغه و علوم انسانی با اعلام اینكه این همایش در چهار محور ادبیات، حقوق، تعلیم و تربیت و مدیریت برگزار می‌شود، گفت: در هر محور 25 مقاله ارائه می‌شود.

قائمی اضافه كرد: در این مدت 338 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال و پس از بررسی‌های متعدد یكصد مقاله كه بیش از 80 درصد آنها از استان‌های مختلف بود برای ارائه در همایش انتخاب شد.

وی در پایان با اشاره به اینكه چكیده مقالات برگزیده چاپ شده و در كتاب الكترونیكی منتشر خواهد شد، افزود: باید تلاش شود از نتایج اینگونه همایش‌ها در متون درسی و ایجاد رشته و گرایش‌ها به ویژه گرایش‌های میان رشته‌ای دیده شود.