به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، عملیات بیت المقدس از بزرگترین و مهمترین عملیات های دوران دفاع مقدس محسوب می شود. در این عملیات مناطق اشغال شده توسط دشمن آزاد شد. رزمندگان استان همدان در این عملیات نقش موثری و تاثیر گذاری داشتند. رزمندگان سپاه، ارتش و بسیج استان همدان در قالب تیپ 27 محمد رسول الله در این عملیات شركت داشتند. نیروهای استان همدان جز اولین نیروهایی بودند که در این عملیات حضور داشتند و کارهای حماسی انجام دادند.

گفتنی است شماری از فرماندهان و رزمندگان و پیشكسوتان هشت سال دفاع مقدس بر این باورند كه وحدت بین فرماندهان مهمترین مشخصه عملیات بیت المقدس بوده است و همین عامل موجب فتح خرمشهر شد.

خلبانان پایگاه شهید نوژه همدان نیز درقالب 2 گردان در این عملیات حضور داشتند و هواپیماهای این پایگاه در پایگاه دزفول مستقر بودند و 70 هزار بمب و راکد بر سر دشمن ریختند و رزمندگان استان همدان در این عملیات خوش درخشیدند و نقش آفرینی کردند.

رزمندگان تیپ سوم زرهی شهید قهرمان به فرماندهی امیر جوادی در این عملیات حضور داشتند و در محور شمالی عملیات وارد عمل شدند و قسمت بسیار گسترده ای توسط این تیپ آزاد شد.

فرمانده وقت تیپ سه زرهی شهید قهرمان همدان اظهار داشت: عملیات بیت المقدس از مهمترین عملیات هایی بود که قوای مسلح ایران اسلامی در عرض هشت سال دفاع مقدس انجام دادند.

امیر سرتیپ محمد جوادی افزود: یگان های نیروی مسلح جمهوری اسلامی بعد از عملیات فتح المبین نیاز به باز سازی داشتند، اما با تلاش و مقاومت فرماندهان توانستند یگان های صدمه دیده را بازسازی و برای عملیات بیت المقدس آماده کنند.

وی عنوان داشت: این عملیات 40 روز بعد از عملیات فتح المبین، در 10 اردیبهشت سال 1361 با رمز یا علی ابی طالب (ع) در سه قرارگاه فتح، نصر و قدس آغاز شد.

فرمانده وقت تیپ سه زرهی شهید قهرمان در عملیات بیت المقدس با اشاره به ماموریت این قرارگاه ها، تصریح کرد: ماموریت قرارگاه فتح و نصر عبور از رودخانه کارون و انهدام نیروهای عراقی در غرب رودخانه بود.

امیر سرتیپ جوادی ادامه داد: قرارگاه قدس نیز ماموریت عبور از رودخانه کرخه نور و انهدام دشمن بعثی در جنوب این رودخانه و ادامه عملیات به سمت مرز را داشت.

وی تاکید کرد: این عملیات با برنامه ریزی دقیق و انسجام و وحدت فرماندهان و یگان های ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای هوایی انجام شد.

فرمانده وقت تیپ سه زرهی شهید قهرمان با اشاره به وسعت شش هزار کیلومتری منطقه عملیاتی گفت: وحدت و انسجام بین فرماندهان و یگان های مختلف مهمترین مشخصه عملیات بیت المقدس بود.

وی خاطر نشان كرد: یكپارچگی فرماندهان و یگان های مختلف در این عملیات مهم و سرنوشت ساز بسیار زبانزد بود.

امیر جوادی به نقش مردم در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: مردم ایران که از ابتدای جنگ با رزمندگان همراه بودند در این عملیات نیز همکاری موثری با یگان ها داشتند.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس خاطر نشان کرد: عملیات بیت المقدس یکی از سخت ترین عملیات های دوران دفاع مقدس بود.

وی عبور از رودخانه کارون در آن زمان را کار ی سخت عنوان کرد و بیان داشت: ارتش عراق که گمان نمی کرد نیروهای ایران بتوانند از این رودخانه عظیم عبور کنند، نیروی کمی را در این مکان مستقر کرده بود.

امیر جوادی با اشاره به این موضوع که سرنوشت جنگ در این عملیات خلاصه می شد، ادامه داد: این عملیات در چند جهت انجام می شد و هماهنگ کردن نیروها کار بسیار دشواری بود اما تبحر فرماندهان جنگ به حدی بود که بدون هیچ مشکلی تمام نیروها را هماهنگ می کردند.

وی وحدت و برادری را مشخصه اصلی این عملیات دانست و عنوان داشت: وحدت برای هدف ملی، قطع از همه علایق و وابستگی ها، شجاعت، عدالت، خواستن مقام بلند انسانی یعنی شهادت، تن ندادن به ذلت در راه دین، جهاد با جان و مال و عدم سازش با دشمن در تمام پرسنل شرکت کننده در جنگ دیده می شد.

سرهنگ سعید بادامی یكی دیگر از پیشکسوتان دفاع مقدس در سپاه نیز اظهار داشت: در عملیات بیت المقدس در کنار شهید حاج محمود شهبازی از ناحیه سپاه همدان در قالب تیپ27 محمد رسول الله(ص) حضور داشتم.

بادامی با اشاره به این موضوع که سپاه همدان در آن زمان یگان رزمی خاصی نداشت، افزود: سپاه با عده ی معدودی از پاسداران و بسیجیان همدان منطقه ای در سرپل ذهاب را اداره می کردند.
پیشکسوت دوران دفاع مقدس تصریح كرد: به جهت ارتباط که شهید شهبازی با احمد متولیان از فرماندهان جنگ داشتند توانست عده ی کثیری از عناصر نخبه سپاه همدان مانند حیب مظاهری،حاج حسین همدانی و .... را که در جبهه های غرب در عملیات فتح المبین خوش درخشیده بودند را انتخاب کنند.

بادامی عنوان داشت: این افراد در قالب یک گروه 25 نفری به عنوان رده های تیپ 27 انتخاب شدند.

سرهنگ بادامی خاطر نشان کرد: عمده افراد این تیپ از رزمندگان شهر تهران بودند اما عناصر اصلی و فرماندهان این تیپ از نیروهای استان همدان انتخاب شده بودند.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس در ادامه بیان داشت: نیروهای استان همدان در قالب تیپ 27 محمد رسول الله نقش بسیار ارزنده ای در عملیات بیت المقدس داشتند.

وی خاطر نشان كرد: نیروهای سپاه در این عملیات بسیار خوش درخشیدند و فتح الفتوح جنگ را رقم زدند.

سرهنگ بادامی در ادامه بیان داشت: نیروی های سپاه در كنار سایر نیروها توانستند در مهمترین و اساسی ترین عملیات هشت سال دفاع مقدس خرمشهر را فتح كنند و پیروزی دیگری بر افتخارات این سرزمین رقم بزنند.

وی عملیات بیت المقدس را از مهمترین عملیات ها دانست و افزود: این ایام بهترین زمان برای یادآوری کسانی است که با جان خود و با تلاش و سختی فراوان در مقابل دشمن ایستادگی کردند.

سرهنگ علی خوش لفظ از دیگر پیشکسوتان دفاع مقدس در عملیات بیت المقدس اظهار داشت: در این عملیات شناسایی های بسیار سختی انجام می شد.

خوش لفظ افزود: 20 روز قبل از شروع عملیات کار شناسایی در منطقه بزرگ عملیات بیت المقدس شروع شد.

وی تصریح كرد: برای شناسایی منطقه بایستی با یک بلم کوچک 18 کیلومتر راه را درعمق مواضع دشمن طی می كردیم.

پیشکسوت دوران دفاع مقدس اذعان داشت: در گرمای سوزان آن زمان و زمان محدود و امکانات کم نیروها توانستند بخش های زیادی از منطقه را شناسایی کنند.
وی با اشاره به وجود فشارهای زیاد دشمن در منطقه عملیات بیت المقدس عنوان داشت: این عملیات با سختی و مشکلات بسیار به پیروزی رسید.

بادامی به گردان مسلم بن عقیل اشاره کرد و تاکید کرد: این گردان متعلق به رزمندگان همدان بود و اولین گردانی بود که برای انجام عملیات حرکت کردند.

پیشکسوت دوران دفاع مقدس با اشاره به از خودگذشتگی رزمندگان در عملیات بیت المقدس عنوان داشت: در این عملیات کسی به فکر جان خود نبود وتمام رزمندگان تنها برای آزادی خرمشهر آمده بودند.

وی ادامه داد: رزمندگان در این عملیات با جان خود برای آزادی خرمشهر تلاش کردند.

این پیشكسوت دروران دفاع مقدس تصریح كرد: با توجه به امكانات و تجهیزات كم رزمندگان در عملیات بیت المقدس ایمان و شجاعت رزمندگان رمز پیروزی آنان در این عملیات بود.

سرهنگ خوش لفظ بیان داشت: رزمندگان استان همدان در عملیات بیت المقدس همانند ستاره ای درخشان نقش مهمی در تاریخ همیشه ماندگار ایران اسلامی ایفا كردند.

در ادامه مراسم یكی دیگر از پیشكسوتان جهاد سازندگی همدان در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: جهاد سازندگی استان همدان در قالب دو گروهان در عملیات بیت المقدس حضور داشتند.

محمد دلگرم اظهار داشت: استراتژی در عملیات مخصوص ارتش و سپاه بود و چون جهاد سازندگی یك نیروی نظامی نبود اجازه انجام استراتژی را نداشت.

دلگرم از عملیات بیت المقدس به عنوان یك عملیات سخت و نفس گیر یاد كرد و عنوان داشت: جهاد سازندگی در جنگ از تاكتیك های مهندسی استفاده می كرد.

وی نوك حمله عملیات را در شلمچه عنوان كرد و گفت: نیروهای عراق فشار زیادی بر شلمچه وارد كرده بودند و نیروهای جهادی با احداث جاده در آن منطقه از این فشار كاستند.

پیشكسوت جهاد سازندگی همدان در دوران دفاع مقدس افزود: كمك های مردمی استان همدان در دوران هشت سال دفاع مقدس نباید مورد غفلت قرار گیرد چرا كه این كمك ها نقش مهمی در پیروزی رزمندگان داشته است.

دلگرم تصریح كرد: جهاد سازندگی در همه روستاها كمك های مردمی را جمع آوری كرده و به مناطق جنگی ارسال می كردند.

وی با تشریح مهندسی جنگ توسط جهاد سازندگی در عملیات بیت المقدس گفت: این جهاد با اعزام گروهان بزرگ تعمیراتی شامل مكانیك و تعمیر كار از استان همدان در منطقه حضور پیدا می كردند.

در ادامه این نشست امیر سرتیپ اكبر رضایی یكی دیگر از فرماندهان تیپ سه زرهی همدان و دارنده مدال فتح از رهبر فرزانه انقلاب در عملیات بیت المقدس اظهار داشت: این عملیات گسترده كه حیرت جهانیان را برانگیخته بود باعث آزادی خرمشهر قهرمان شد.

امیر رضایی عنوان داشت: نیروی اسلامی ایرانی به گونه ای است كه هیچ قدرتی توان مقابله با آن را ندارد.

وی تصریح كرد: سركرده های جهانی باور نداشتند كه ارتش در طول انقلاب تجهیزات و قدرت كمی داشت بتواند در این عملیات پیروزو این حماسه بزرگ را به وجود آورد.

امیر رضایی در ادامه بیان داشت: ابرقدرت ها با داشتن تجهیزات و امكانات ریاد نتوانستند مقابل نیروهای ایران ایستادگی كنند.

وی در پایان عملیات بیت المقدس را موجب افتخار كشور دانست و تاكید كرد: ایران اسلامی همیشه سرافراز، نیرومند و پابر جا است و دشمن هیچ گاه جرات نكرده در مقابل ایمان، اراده قوی و شجاعت و از خود گذشتگی مردم ایران ایستادگی كند.