به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، مدیر کل مخابرات استان یزد به مناسبت 27 اردیبهشت ماه روز جهانی مخابرات در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: براین باور هستیم شعار امسال با عنوان زندگی بهتر در جوامع روستایی با فناوری اطلاعات و ارتباطات فرصتی برای تحقق عدالت اجتماعی در روستاها باشد.

مقوم افزود: سال گذشته كد تلفن‌های 100درصد روستاهای استان یزد حذف شد و روستاها به نزدیك‌ترین شهر در جوار خود پیوستند.

وی ادامه داد: هم‌اكنون 457 هزار و 208 شماره تلفن ثابت در 171 مركز مخابراتی شهری و روستایی و با ضریب نفوذ 42.48 درصد مشغول به كار است.

مدیر کل مخابرات استان یزد گفت: هم اکنون تعداد 3693 دستگاه تلفن همگانی در سطح استان مشغول به کار است.

مقوم اظهارداشت: ظرفیت سوییچ تلفن همراه در استان یزد با راه اندازی مرکز دوم موبایل با ظرفیت 400 هزار شماره به 900 هزار شماره رسیده که از این تعداد 748 هزار شماره مشغول به کار است.

وی با بیان اینكه هم اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه در استان یزد 70 درصد است، افزود: هم‌اكنون همه شهرهای استان یزد زیر ‌پوشش تلفن همراه هستند و از نظر جمعیتی 99 درصد مردم استان زیر ‌پوشش تلفن همراه و دو هزار و 700 کیلومتر از جاده ها نیز تحت پوشش تلفن همراه هستند.

مدیر کل مخابرات یزد گفت: هم‌اكنون 156 دفتر ict روستایی در استان یزد فعال است كه در این دفاتر تمام خدمات پستی، مخابراتی، اینترنتی به عنوان پیشخوان الكترونیك دولت به روستاییان عرضه می‌شود.

مقوم افزود: هم اکنون 809 شعبه بانك به شبكه دیتا متصل هستند و از خدمات الكترونیك بهره‌مند می‌شوند و 68 جایگاه سوخت نیز به شبكه شتاب مجهز شده‌اند و از طریق خطوط دیتا امكان مبادلات الكترونیك در این جایگاه‌ها فراهم شده است.

وی گفت: در حوزه روستایی هزار و 354 روستا دارای تلفن هستند و 97 درصد جمعیت روستایی از تلفن‌های خانگی و GSM ( تلفن همراه روستایی) برخوردارند و  95 درصد جمعیت روستایی استان یزد زیر‌ پوشش تلفن همراه هستند.

مدیرکل مخابرات استان یزد گفت: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات 9260 پورت دیتا نصب شده كه 4550 پورت مشغول به‌كار است.

وی افزود: در حال حاضر 35 هزار و 700 پورت ADSL توسط بخش خصوصی در استان نصب شده كه 26 هزار پورت آن مشغول به‌كار است.

در پایان این نشست جوایز برندگان طرح میلاد و نوید1 شركت ارتباطات سیار با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه استان اهدا شد.