به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، مدیركل كتابخانه‌های عمومی استان یزد در نخستین همایش كتاب‌یاران مدارس، با اشاره به اینكه بسیاری از از دانشمندان بزرگ شیعی، یا كتابدار كتابخانه‌های بزرگ بوده و یا مدت زمان مدیدی از حیات علمی خود را در كتابخانه سپری كرده‌اند، گفت: كتابخانه یك مركز آموزشی مادام العمر است و ارتباط مستمر با كتاب سبب دانش‌پژوهی و كسب علم در همه ادوار زندگی و حالات فرد می‌شود.

سید محمدحسن علایی ارتباط با كتاب را باعث تكامل انسان دانست و اظهار داشت: شرط اثربخشی این ارتباط، هدفمند بودن مطالعه و داشتن یك سیر مطالعاتی مدوّن و منظم است.

علایی افزود: با توجه به اینكه مطالعه از روی علاقه به خصوص برای قشر دانش‌آموز ، اثربخش‌تر و ماندگارتر خواهد بود باید سیرهایی طراحی و تنظیم شود كه اشتیاق و علاقه دانش‌آموزان را برانگیزد.

مدیركل كتابخانه‌های عمومی یزد در جمع كتابیاران دختر و پسر استان همچنین به تشریح طرح «هاتف كتاب» پرداخت و خاطرنشان كرد: كتابیاران نوجوان و جوان می‌توانند به عنوان بهترین هاتفان كتاب عمل كنند و از یك سو دانش‌آموزان مدارس خود را به مطالعه ترغیب كرده و از سوی دیگر فرهنگ كتابخوانی را در خانواده‌های خود نهادینه كنند.

وی افزود: هدف این طرح در مدارس این است كه كتاب در كتابخانه‌های مدارس نماند و كتاب‌های سودمند به صورت چرخشی در اختیار همه دانش‌آموزان استان قرار بگیرد.

سید محمدحسن علایی از كتابیاران مدارس خواست مطالعه مفید را مورد توجه جدی قرار دهند و در این باره تأكید كرد: مطالعه‌ای مفید است كه علمی را افزایش دهد، رفتاری را اصلاح نماید و یا ذهنی را تحت تأثیر قرار دهد.

در این همایش كه با همكاری اداره كل كتابخانه‌های عمومی استان یزد و سازمان دانش‌آموزی استان در محل تالار فرهنگیان یزد برگزار شد، كتابیاران مقطع راهنمایی و دبیرستان مدارس استان سوالات خود در خصوص شرایط كتابیاری و نحوه عضویت در طرح هاتف كتاب را مطرح كردند كه پاسخ‌های خود را از مدیرکل کتابخانه های استان دریافت كردند.