به گزارش خبرگزاری برنا از یزد،  رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استان در جلسه بررسی سند جامع سلامت شهرستان تفت با تأکید بر لزوم آموزش همگانی و فرهنگ سازی برای مبارزه با انواع بیماری ها گفت: آگاهی داشتن از عوارض بیماری ها و شناسایی و پیشگیری زودهنگام قابلیت درمان را با هزینه حداقل بالا می برد.

وی با اشاره به وظایف دستگاه های اجرایی درباره سند جامع سلامت افزود: دستگاه های اجرایی باید برای شناسایی و بیماری هایی که در حوزه آن هاست اقدامات پیشگیرانه و آموزش های لازم را انجام دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یکی از دلایل عمده مرگ و میر زنان را در استان سرطان سینه دانست و گفت: این بیماری وخیم نیز با آگاهی از عوارض ناشی از آن و تشخیص بموقع قابل پیشگیری و درمان است.

 وی همچنین از بیماری دیابت بعنوان مادر امراض مختلف نام برد و افزود: با وجود داشتن آمار بسیار بالای این بیماری در استان باز هم با آموزش و آگاهی مردم می توان آن را براحتی کنترل کرد و همه این کارها به تعامل,حمایت و همراهی مسوولان اجرایی بر می گردد و شما جدای از وظایف خود باید وظیفه ذاتی و وجدانی خود را نیز در قبال مردم در نظر بگیرید تا با کمک هم از مرگ و میرهای ناشی از نا آگاهی و تشخیص دیر هنگام جلوگیری کنیم.

میرمحمدی همچنین از آمادگی مراکز بهداشت و درمان در مناطق مختلف به‌خصوص روستاها برای غربالگری فشارخون و دیابت خبر داد.

فرماندار تفت نیز در این جلسه با اشاره به پراکندگی روستاهای شهرستان خواستار همکاری جدی دستگاه ها و حمایت استان برای آماده شدن سند سلامت شهرستان شد و گفت: مردم از ما به‌عنوان خدمتگزار این نظام انتظاراتی دارند و یكی از آفات دستگاه های اجرایی ما این است كه جدا از وظایف حوزه خود در حوزه های دیگر دخالت نكرده و مشكلات دیگران را مشكلات خود و شهرستان خود نمی دانند.

عبودتیان افزود: اگر در حلقه تهیه سند جامع سلامت شهرستان هر دستگاهی كوتاهی نماید همه دستگاه ها دچار اختلال و آسیب شده و در تهیه این سند دچار مشكل خواهیم شد و در آموزش و آگاهی مردم نمی توانیم موفق شویم.

محمدرضا حسنی رییس مرکز بهداشت شهرستان تفت نیز به اقدامات انجام شده این مرکز در اجرای تهیه سند سلامت شهرستان اشاره کرد و از آمادگی مراکز بهداشتی و درمانی برای اجرای این طرح خبر داد.