به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان یزد در جمع اصحاب رسانه استان گفت: بیش از 50 درصد از آب مصرفی شهروندان از آب انتقالی است و اگر برای تأمین آب استان متكی به منابع داخلی باشیم غیر از چند شهر بقیه شهرها با مشكل کم آبی مواجه هستند و در این زمینه مشكل مركز استان از همه حادتر است.

علی اسلامی افزود: آمار روزهای گذشته نشان می دهد كه پیك مصرف آب مردم استان از ساعت 11 تا 3/5 بعد از ظهر 2/9 مترمکعب بوده است كه سطح بسیاری از مخازن به حد صفر رسیده اما باید توجه داشت كه ظرفیت آب انتقالی به استان با توجه به خشكسالی‌ها قابل افزایش نیست و ما نهایت تلاش را داریم كه برای مردم مشكلی ایجاد نشود اما اگر این وضعیت ادامه یابد مشكل ساز خواهد بود.

مدیرعامل آبفای یزد گفت: 45 درصد از شهر زیر پوشش فاضلاب هستند كه در سفر سوم هیأت دولت به استان یزد مصوب شد، شهرهایی كه دارای طرح فاضلاب هستند، به طور كامل تحت پوشش قرار گیرند كه انشاالله این كار انجام خواهد شد و به مرور تمام شهر شبكه فاضلاب خواهیم داشت تا از آلوده كردن آب محدود استان خودداری شود.

اسلامی افزود: از ابتدای سال جاری تا نیمه خردادماه در زمینه آب هشت درصد صرفه جویی داشتیم اما طی چند روز گذشته به دلیل گرمی هوا میزان سه درصد افزایش داشتیم.

وی میزان پرت آب یزد را 19/5 درصد اعلام كرد و افزود: استان یزد از نظر كمترین پرت بعد از قزوین در جایگاه دوم كشور قرار دارد و در صورت اصلاح شبكه‌ها، تا 15 درصد قابل كاهش است.

اسلامی همچنین از افتتاح تصفیه خانه شهر یزد تا پایان آبان امسال خبر داد و گفت: این تصفیه خانه ظرفیت 150 هزار نفر را دارد و آب استحصالی از آن بهداشتی و جهت مصارف کشاورزی استفاده می شود.