به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، رییس اداره بررسی ها، آموزش و مراقبت از بیماری های اداره كل دامپزشكی استان یزد اظهار داشت: بیماری هاری یكی از بیماری های خطرناك و مشترك بین انسان و حیوان است كه عمدتأ از طریق گاز گرفتگی سگ های ولگرد یا خانگی و همچنین وحوش به انسان و دام های اهلی منتقل می شود و در صورت بروز علایم بالینی، مرگ انسان یا دام حتمی است.

عبدالحسین‌زاده در ادامه گفت: عمده‌ترین راه پیشگیری و كنترل بیماری در انسان و دام، واكسیناسیون سگ های صاحب دار و امحای سگ های ولگرد است.

وی تصریح کرد: تعداد كانون های بیماری هاری در دام های اهلی استان از 23 كانون در سال 1387، به  هفت كانون در سال 1389 كاهش یافته است. طی سه ماه اول امسال نیز یك كانون بیماری در شهرستان طبس تأیید شده است. در سال 1389 تعداد دو هزار و 194 قلاده سگ در استان بر علیه هاری واكسینه و قلاده گذاری شده اند.

وی یادآور شد: هرچند تعداد كانون های بیماری در دام های اهلی طی سه سال اخیر كاهش یافته است ولی این بیماری همچنان یكی از خطرات بالقوه برای دام های اهلی و همچنین انسان است.

وی در پایان از همه مالكان سگ های خانگی و دامدارانی كه سگ گله دارند درخواست كرد با توجه به اینكه واكسیناسیون در سگ های گله به صورت رایگان انجام می گیرد، بنابراین باید هر 6 ماه نسبت به واكسیناسیون سگ های خود بر علیه هاری اقدام کنند..