به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، فرماندار یزد در حاشیه بازدید سرزده از نانوایی های سطح شهر یزد كه در معیت اعضای كمیسیون تعزیرات و آرد و نان شهرستان و جمعی از اصحاب رسانه انجام شد، با اشاره به برنامه های پیش بینی شده حمایت از نانوایی ها به عنوان سیاست اصلی دولت گفت: ما به عنوان نماینده دولت در این حوزه با همه توان از این بخش حمایت می کنیم و سعی می کنیم تا مشکلات این حوزه را بر طرف کنیم چرا كه مسأله نان یكی از دغدغه های اصلی مردم است.

عزیزالله سیفی افزود: باید تلاش کنیم استانداردها را رعایت و از ارایه آرد نامرغوب به نانوایان پرهیز شود چرا که عدم رعایت استانداردها، مصرف کنندگان آرد را به سوی تولیدکننده گان خارج از استان سوق می دهد.

وی ادامه داد: آرد سبوس دار دارای بیشترین ارزش غذایی در بین سایر انواع آرد است لذا سه نانوایی كه با آرد سبوس دار در یزد نان می پزد تا كنون افتتاح شده و تا پایان سال نیز تعداد دیگر آغاز به‌كار خواهد کرد.

سیفی افزود: مردم باید بدانند حذف سبوس از آرد علاوه بر اینکه از میزان بسیار زیادی از ارزش غذایی آرد می کاهد، هزینه های بسیار زیادی را به‌خاطر ضرورت غنی سازی آرد بر ما تحمیل می کند و این در حالی است که آرد غنی شده هرگز ارزش آرد سبوس دار را ندارد و از این رو به شهروندان عزیز و نانوایان توصیه می کنم تا صرفا به‌خاطر سفیدی نان متقاضی آرد سفید نباشند.

فرماندار یزد با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ویژگی های اجرای هدفمندی یارانه‌ها کاهش میزان ضایعات نان بوده، گفت: کارخانه های تولید آرد نیز باید تلاش کنند تا موجبات رضایتمندی نانوایان را از آرد تولیدی خود فراهم سازند.

وی سلامت متصدی و کارگران نانوایی را متضمن سلامت جامعه دانست و گفت: پوشیدن روپوش، جلوگیری از حضور افراد متفرقه، داشتن قفسه، شیر آب، روشویی، بالت کف انباری و ظاهر تمیز نانوایی ها حداقل كارهایی است كه یك نانوایی باید انجام دهد .

سیفی افزود: رضایت از روند بهبود وضعیت نانوایی ها در راستای خدمت به مردم شهرستان است و باید خدمت رسانی به مردم با سرعت و بیشتر و بهتر از قبل انجام گیرد که لازمه آن تلاش شبانه روزی مسوولان است که خوشبختانه با تعامل و همكاری خوبی كه بین اتحادیه نانوایان، اعضای كمیسیون آرد و نان و اداره غله با مسوولان فرمانداری وجود دارد كیفیت نان در یزد روند رو به رشدی را داشته كه قابل تقدیر است.
 
گفتنی است در این بازدید دو محل پنج نانوایی بازدید شده با پیشنهاد خبرنگاران انجام شد و از پنج نانوایی، سه نانوایی مورد تقدیر قرار گرفت، یك نانوایی تذكر گرفت و یك نانوایی در منطقه قاسم اباد یزد به علت رعایت نكردن وزن مصوب خمیر و عدم كیفیت مطلوب نان به كمیسیون تعزیرات و آرد و نان شهرستان یزد معرفی شد.