به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، استاندار یزد گفت: افزایش بودجه نگهداری خط اول انتقال آب به یزد از بدهی آبفای شهری و بودجه عمرانی شهرستان های بهره بردار تامین شده و در مصوبات پیشنهادی سفر سوم هیات دولت به استان یزد لحاظ شده است که امیدواریم مصوب شود.

محمد رضا فلاح زاده در جلسه ستاد خشکسالی یزد که با حضور نمایندگان حوزه های انتخابیه تفت و میبد، اردکان، طبس، یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، افزود: امکان سنجی برای انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد انجام شده و بر اساس مطالعات برآوردی مشاور، درخواست تخصیص 10 متر مکعب در ثانیه آب از زاگرس مرکزی و همچنین 10 متر مکعب نیز از خلیج فارس صورت پذیرفت که مورد موافقت وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تاکنون جلساتی با اصحاب صنایع و تشکل های صنعتی و مدیران آب استان و شرکت مکران داشته ایم و آنها خواهان انعقاد قرار داد توسط اصحاب صنایع و یکی از صنایع بزرگ استان یزد هستند.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به برخی از ابعاد خشکسالی استان یزد، تدوین سند جامع خشکسالی استان را امری ضروری دانست و گفت: ماموریت تدوین این سند به شرکت آب منطقه ای استان یزد سپرده شده است.

فلاح زاده در پایان بر لزوم ارایه برش شهرستانی بودجه خشکسالی ویژه جهاد کشاورزی و طرح برای تصویب در شورای توسعه و برنامه ریزی استان یزد، تاکید کرد و خواستار همکاری نمایندگان مجلس در افزایش بودجه عمرانی استان شد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اقدامات مرتبط با کاهش اثرات خشکسالی در دو سطح فوریتی و بلند مدت، نیازمند عزم جدی مسوولان کشور است.

حجت الاسلام سید جلال یحیی زاده افزود: ایجاد مرکز علمی مطالعات خشکسالی در استان یزد مهم به نظر می رسد و باید انجام شود.

نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی، نیز در این نشست گفت: کاهش اثرات خشکسالی نیازمند تدابیری بلند مدت است.

محمد کریم عابدی افزود: احداث سدهایی برای استفاده از آب رودخانه های فصلی طبس یکی از این اقدامات است.

علی اکبر اولیاء نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، اهمیت درک افکار عمومی به صورت حسی از مشکل خشکسالی استان از طریق اطلاع رسانی توسط رسانه ها را یادآور شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیزدر این نشست گفت: عوارض خشکسالی های ده ساله استان از بحرانی بودن وضعیت خشکسالی این استان حکایت دارد.

محمد رضا تابش افزود: ردیف اعتباری خاص برای نگهداری خط اول انتقال آب به یزد باید ایجاد شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد نیز در این نشست گفت: خشکسالی مقوله ای است که کم کم به بی آبی و از دست دادن سفره های آب زیر زمینی منجر می شود.

غلامرضا برزگری افزود: برآورد خسارات ناشی از خشکسالی از مهر 89 تا کنون 237 میلیارد تومان است.

گفتنی است، در این نشست پیرامون مسایل مطرح شده بحث و تبادل نظر صورت گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.