به گزارش خبرگزاری برنا ، عباس باقری در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه پس از تشکر از رسانه ها، جهت معرفی قابلیتهای فرهنگی سیستان گفت: سیستان خاستگاه شعر پارسی، زبان و ادیبان است و در این راستا برهیچکس فرهنگ آن ناشناخته نیست.

وی با بیان اینکه، سیستان همواره ازگذشته جایگاه رفیعی درتاریخ ایران داشته است ادامه داد: باید به وسیله برگزاری کنگره ها و همایش ها باهدف تجلی بخشی به شان و مرتبه سیستان ،فرهنگ آن را بشناسانیم و در این راستا بیشترین مسئولیت برای معرفی فرهنگ و هنر این مرز و بوم بر دوش رسانه ها است.

باقری ادامه داد: اولین کنگره ملی شعر سیستان از سال ۱۳۶۹ با دعوت از تعداد ۱۱۰ نفر از شاعران برجسته و مطرح کشور آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زابل با بیان اینکه پانزدهمین کنگره شعر سیستان به زودی برگزار خواهد شد خاطرنشان کرد: از شهروندان متولیان، ادارات و سازمانهای منطقه سیستان خواهشمندیم باحمایت های همه جانبه، اداره فرهنگ وارشاداسلامی زابل را در برپایی این چنین کنگره ها و همایش ها یاری گر باشند.

باقری در ادامه گفت: علاوه بر شاعران سیستانی از ۱۵ شاعر ملی و برجسته کشوری و نیز از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، عراق و پاکستان دعوت شده تا در این کنگره حضور یابند تا بتوانیم جایگاه سیستان را در عرصه شعر و فرهنگ به همگان معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: این کنگره در روزهای نهم و دهم اردیبهشت سال جاری در زابل برگزار خواهد شد و بسیاری از فرهنگ دوستان سیستانی از سراسر کشور در این مراسم حضور خواهند یافت.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زابل تصریح کرد: در روز دوم اجرای برنامه تمامی مهمانان کنگره از شهر سوخته، کوه خواجه و سایر آثار تاریخی و باستانی سیستان بازدید خواهند داشت.

وی تاکید کرد: کنگره شعر سیستان با توجه به ظرفیت های موجود در یکی از مکانهای تاریخی برنامه شعرخوانی برگزار خواهد شد.