به گزارش خبرنگار برنا در اردبیل به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، مجید خدابخش در نشست شورای اداری و منتخبان استان اردبیل با معاون اول رییس جمهور افزود: خبرها از حضور شرکت ها و سرمایه گذاران ایتالیا، فرانسه و آلمان در کشورمان برای سرمایه گذاری در زمینه های گوناگون در نقاط مختلف کشورمان حکایت دارند و این شرایط خوبی برای استان های دورافتاده از جمله اردبیل است که بتوانند با استفاده از این فرصت قسمتی از محرومیت ها و عقب ماندگی هایشان را جبران کنند.

وی با اشاره به اینکه این توافق مهم تاریخی در نتیجه رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز اقدام خوب رییس جمهوری در تشکیل و ساماندهی یک تیم قوی ، حرفه ای و مهمتر از همه مقاومت مردم انقلابی ایران و در سایه عنایات خداوند متعال به دست آمده است، اظهار کرد : در دوره بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در ایران اسلامی قرار گرفته ایم.

استاندار اردبیل در قسمت دیگری از سخنان خود، به سرانجام رساندن طرح مهم راه آهن سراسری میانه به اردبیل را از مطالبه های اساسی مردم منطقه از دولت دانست و خاطرنشان کرد : در سفر پارسال رییس جمهوری به اردبیل مبلغ 200 میلیون یورو برای سرمایه گذاری این طرح تخصیص یافت اما با تاسف با گذشت بیش از 10 ماه هنوز شاهد اقدام عملی در این ارتباط نیستیم.

وی افزود : راه آهن سراسری از طرح های بسیار مهم استان اردبیل است که ضمن کمک به توسعه منطقه می تواند در این برهه از زمان که شرایط برای جذب سرمایه گذاران در منطقه فراهم شده است، به عنوان یک زیرساخت لازم به تحقق هرچه بیشتر این موضوع کمک کند.

خدابخش در قسمت دیگری از سخنان خود گفت : اقدام های مطلوبی در ارتباط با فضای کسب و کار در استان اردبیل در دو سال اخیر انجام شده به گونه ای که 20 واحد سرمایه گذاری که به خاطر مشکل عملیاتشان متوقف شده بود، دوباره فعال شده اند و بنیاد برکت باحضور خود در منطقه نقش مهمی در این ارتباط داشته است.

وی همچنین تخصیص یک میلیارد دلار اعتبار برای سرمایه گذاری در بخش مهار آب های سطحی و نیز آماده سازی زمین های نقاط مرزی را از اقدام های مهم دولت در این مدت در استان اردبیل ذکر و اظهار کرد : مقدار 82 هزار هکتار زمین برای این منظور مصوب شده بود که قسمتی از آن پارسال انجام و مقداری نیز امسال در حال انجام است.

خدابخش همچنین با اشاره به پهنه بندی معدنی سه گانه اخیر در استان اردبیل افزود : پهنه مشگین شهر به شرکت میتکو ، پهنه باغرو به شرکت کوثر و پهنه خلخال به شرکت ایمیدرو واگذار شده است.

استاندار اردبیل یکی از مصوبه های مهم دولت را تصویب منطقه آزاد تجاری ذکر و اظهار کرد: این طرح در دولت به تصویب رسید و به مجلس تقدیم شد اما هنوز در کمیسیون اقتصادی مجلس مانده و از نمایندگان انتظار می رود که نسبت به جریان انداختن آن در مجلس و تایید نهایی در این نهاد توجه بیشتری داشته باشند.

خدابخش  بیکاری ، پایین بودن درآمد سرانه ناشی از کمبود اشتغال و مهاجر فرستی به خاطر کمبود منابع درآمد را از مشکلات اساسی استان اردبیل دانست و یادآوری کرد : اکثر افراد برای انجام تحصیلات در سطوح عالی و یا یافتن کار از این استان به پایتخت و یا شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند.

وی با اشاره به اینکه منابع مالی دولت بسیار محدود می باشد، ادامه داد : باید استان اردبیل را به واسطه جذب سرمایه گذاران در بخش های مختلف توسعه دهیم.